Miloš Hořejš: Protektorátní Praha jako německé město

Miloš Hořejš: Protektorátní Praha jako německé město

Tisk

protektorpraha perexNová kniha historika Miloše Hořejše, vydaná ve spolupráci s Technickým muzeem v Praze, nabízí ucelený vhled do zamýšlených, avšak jen ojediněle realizovaných urbanistických plánů na přeměnu české metropole. Čtenáři i vědci vyhledávané období nacistické okupace našeho území se tentokráte prolnulo s atraktivní tématikou architektury a urbanismu.  

 

 

Publikace „Protektorátní Praha jako německé město, Nacistický urbanismus a Plánovací komise pro hlavní město Prahu“ se pokouší čtenářům osvětlit podoby plánů na germanizaci zdejšího prostoru a nabízí cenné a běžné veřejnosti nesnadno dostupné informace pocházející přímo z archivních fondů. První dvě kapitoly jsou pojaté jako úvod či seznámení se zkoumanou tématikou protektorátního urbanismu; představují urbanistické záměry nacistického Německa a architektonické směřování Československa předválečné doby. Další tři kapitoly se zabývají formální stránkou plánovacích procesů v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava, zejména institutem Plánovací komise pro hlavní město Prahu. Čtenáři se např. dozví, nakolik byl územní plán Prahy v zájmu nacistických urbanistů, a co měl s pražskou urbanistickou otázkou do činění čelný říšský architekt Albert Speer.

Silná stránka této knihy je zároveň její slabinou. Pravé kvality publikace Miloše Hořejše patrně docení jen člověk znalý problematiky historického bádání. Jak uvádí přebal knihy, „publikace českého historika Miloše Hořejše představuje první systematické zmapování této pozapomenuté kapitoly českých dějin.“ Systematičnost knihy je zaštítěna historiografickou povahou textu, jenž však spíše než téma protektorátní Prahy jako německého města, reflektuje především činnost Plánovací komise pro hlavní město Prahu. Velmi zajímavá je obrazová příloha. Možná by si byla bývala dokonce zasloužila více prostoru, případně samostatné přílohové řešení. Nabízí řadu skvostů, které by ale více vynikly v příhodnějším konceptuálním uspořádání. Drobnou vadou na kráse publikace je nepříliš povedená korektura, které uniklo několik překlepů, které literatuře faktu na věrohodnosti nepřidávají. Poněkud matoucí je také to, že se v zásadě ryze historická studie místy (zdá se) pokouší o urbanistickou analýzu či příspěvek k dějinám architektury jako takové, jenže bohužel postrádá širší kontext urbanistických teorií. To už ale patrně vyplývá z povahy tématu, jehož současné zpracování by přesto mohlo být jistým úvodem do systému aplikování nacistických urbanistických vizí na okupovaná území..  

Komu je tedy kniha určena? Jak už bylo naznačeno, spíše než nováčkům v oblasti české historie je určena těm, kteří jsou již s problematikou částečně seznámeni, a jsou navyklí na odborný styl. Přínosná může být např. pro studenty urbanismu, zajímající se o historické okolnosti. Není pochyb o tom, že se jedná o text plný nosných informací, navíc prezentovaných ve velmi zhuštěné podobě. Publikace často stroze vyjmenovává fakta, a možná až příliš připomíná akademickou práci, jejíž pravé a nepopiratelné (zejména badatelské) kvality docení patrně jen další profesionálové v oboru.  

Autor knihy, Miloš Hořejš, na tiskové konferenci u příležitosti vydání knihy uvedl, že se i do budoucna hodlá věnovat tomuto tématu v širším kontextu, konkrétně podobám nacistického urbanismu na území celého někdejšího Protektorátu. Rozhodně by nebylo na škodu, kdyby do týmu tentokrát přizval někoho zabývajícího se přímo urbanismem čí teorií a historií architektury.  

Protektorátní Praha jako německé město – Nacistický urbanismus a Plánovací komise pro hlavní město Prahu  

protektorpraha

Miloš Hořejš
Praha: Mladá Fronta, 2014
Hodnocení: 80 %  

Zdrojwww.kniha.cz/protektoratni-praha-jako-nemecke-mesto-nacisticky-urbanismus-a-planovaci-komise-pro-hlavni-mesto-p/d-291264/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jitka Ludvíková: „Nejsem sériový vrah, jsem jen spisovatelka. Asi si to budu muset nechat napsat na schránku.“

jitka ludvikova 200Jitka Ludvíková se narodila v roce 1981 v Jindřichově Hradci. Vystudovala Právnickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. Šeď právnického života si zpestřuje psaním knížek, které jsou plné laskavého humoru, jenž přináší čten...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Výstava představuje tradice českého sklářství

Sklo200V Galerii České spořitelny v Rytířské ulici 29 v Praze je k vidění výstava Sklo mnoha barev.  Na výstavě jsou prezentovány vybrané sklářské výrobky, které mají provést návštěvníky vývojem módních trendů sklářství po celé 19. století.

...

Z archivu...


Literatura

„Hovno“ se neříká

merde200„Knížka, bez které se tento rok neobejdete“ stojí na obálce téhle knihy. Merde!  Já už teď mohu s jistotou říci, že bych se bez ní obešla. Její autor, Angličan Stephen Clarke je především novinář. Sám roky ve Francii žil, proto je jeho kniha do značn...

Divadlo

Když kamarádi už nejsou, co bývali

fuk 200Divadlo pod Palmovkou opět hraje po rekonstrukci ve svých prostorech. Jednou z premiér aktuální sezóny je i hra nizozemské autorky Marie Goos, která poukazuje na to, že časy a lidi se mění, i když byli skálopevně přesvěd...

Film

Běžící muž nechce umřít

200 muzFilm Běžící muž (1987) je odrazem možné budoucnosti, která by nás jistojistě čekala, kdyby byli ti u moci jen o trošku sehranější a chytřejší. Arnold Schwarzenegger byl tenkrát mladík ve své nejlepší kondici. Skvěle se proto hodil na chlapa, který má utí...