Schola Gregoriana Pragensis vydává album Septem dies s hudbou, která zněla na pražské univerzitě v polovině 15. století

Schola Gregoriana Pragensis vydává album Septem dies s hudbou, která zněla na pražské univerzitě v polovině 15. století

Tisk

ScholaGregorianaPragensis 200Hudba znějící na pražské univerzitě podle pramenů z poloviny 15. století, po odeznění husitských válek a obnově univerzity, je obsažena na albu Septem dies mezinárodně renomovaného souboru Schola Gregoriana Pragensis a švýcarské clavicimbalistky Coriny Marti vedených Davidem Ebenem. Nová nahrávka, kterou vydává Supraphon 11. června 2021, zprostředkovává pestrý obraz liturgické hudby, duchovní tvorby mladých kleriků i hudby zábavné a její roli v životě studentů. Zahrnuje gregoriánský chorál, anonymní tvorbu i skladby Bernarda de Cluny, Petra Wilhelmi de Grudencz a Antonia da Cividale.

Univerzitní studenti těchto dní si jen těžko umí představit svůj komunitní život bez sociálních sítí ve svém mobilu. V 15. století to byl společný zpěv, který plnil roli „sociální sítě“, propojoval studenty a provázel je každý den při nejrůznějších příležitostech. Zakládací listina Rečkovy koleje pražské univerzity (1438) stanovovala studentům jejich hudební povinnosti v rámci liturgického provozu na každý den. Pak tu byla hudba světská, instrumentální a taneční, jež byla studentům opakovaně zakazována (zvláště hra na zvučné nástroje, zpěv v národních jazycích a rozpustilé písně), a tyto zákazy byly neustále porušovány. Liturgická náplň jednotlivých dnů v týdnu podle zakladatele koleje inspirovala dramaturgii této nahrávky; ta však dává prostor i skladbám světským, které patrně zněly mimo zdi univerzitní koleje ve volném čase studentů. 

ScholaGregorianaPragensis 1

„Nahrávka ukazuje, jak byla hudba ve 14. a 15. století nedílnou součástí studentského života. Dramaturgie nahrávky i vybrané skladby jsou velmi autentické, neboť vycházejí ze zdejších historických i hudebních pramenů,“ uvedl Jan Ciglbauer z Ústavu hudební vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, který je autorem rozsáhlého komentáře v bookletu alba. David Eben k tomu dodává: „Přiznám se, že je to pro mě srdeční záležitost. Jedním z hlavních poselství, které jsem chtěl tímto projektem sdělit, je fakt, že studenti na univerzitě zpívali, a to v každodenním provozu. To si myslím, že není tolik známé. Společenství studentů a profesorů bylo také církevním společenstvím, můžeme říct komunitou. Zněla tam liturgická hudba, chorál. Kromě toho se konala neformální setkání, a tam zněla možná i hudba světská.“

Unikátní nahrávka souboru Schola Gregoriana Pragensis a clavicimbalistky Coriny Marti (soubor La Morra) jako vzácného hosta vychází společně s rozsáhlou studií, jež nabízí plastický obraz univerzitního hudebního života 15. století. Výsledkem spolupráce hudebníků a muzikologů napříč Evropou je kniha s CD, artefakt, který má své místo v knihovně každého muzikologa i milovníka středověké hudby. „Tentokrát jsme se rozhodli pojmout nové album trochu jinak. Není to jen ,obyčejné‘ CD, ale je to tak trochu i knížka. Jsou to dva svébytné produkty – rozsáhlá textová příloha, která shrnuje celé téma alba, a vedle toho samozřejmě hudební CD. Jedná se tedy o kolektivní dílo, za nímž stojí vedle našeho souboru i celé společenství kolegů muzikologů,“ upřesnil David Eben.

Schola Gregoriana Pragensis album koncertně představí již pět dní po jeho vydání na festivalu Concentus Moraviae 16. června 2021.

ScholaGregorianaPragensis 2

Zdroj foto: Petr Kadlec

MULTILINK: https://lnk.to/ScholaGregorianaPragensisSeptemDiesID


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Tvorba Karla Gotta mě přivedla k hudbě jako takové, říká zpěvák Josef Bouda

Gott revival 200Už devět let vystupuje v Česku i na Slovensku hudební formace Karel Gott revival Morava, jejímž frontmanem je Josef Bouda, jemuž nechybí znělý hlas, šarm a charizma. Po řadě koncertů v tuzemsku a na Slovensku čeká kapelu, která má základn...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Viva viktoriánské období! Navždy buď mou vévodkyní

navzdy bud mou vevodkyni 200V červenci vyšel u nakladatelství Ikar sympatický romantický příběh z viktoriánské Anglie Navždy buď mou vévodkyní od americké autorky Amalie Howardové. V Anglii se píše rok 1865, on je vévoda s bezcitnou pověstí...

Divadlo

„Panenky“ Dolls – hračky nebo iluze?

Dolls 200Dolls jako návrat do dětství, na samý počátek všeho. Dolls jako výpověď o nás samých. Ve zbrusu novém prostoru pro umění a divadlo Jatka78 bylo před několika dny představeno nové vystoupení Cirku La Putyka s názvem Dolls. Premiéru mělo ovšem již n...

Film

Filmovyý hudební dokument MAKANNA čeká online - premiéra

MAKANNA200Filmový hudební dokument se záznamem z koncertu MAKANNA, na motivy stejnojmenného románu židovského spisovatele Jiřího Weila, o vzestupu a pádu lžiproroka s tváří zahalenou v roušce zelené, jehož oči žhnou jak rozžhavené uhlíky.

...