26. Mezinárodní varhanní festival v bazilice sv. Jakuba v Praze zahajuje již tento čtvrtek!

26. Mezinárodní varhanní festival v bazilice sv. Jakuba v Praze zahajuje již tento čtvrtek!

varhanni festival 200V bazilice sv. Jakuba v Praze začíná ve čtvrtek šestadvacátý ročník Mezinárodního varhanního festivalu. V rámci programu vystoupí umělci z Francie, Německa, Švédska, Ázerbajdžánu a České republiky.

 

 

Od 5. 8. do 23. 9. 2021, vždy každý čtvrtek od 19 hodin se rozezní největší pražské varhany pod rukama i nohama předních světových i domácích umělců.

„Program letošní přehlídky světového varhanního umění připomene několik významných skladatelů, např. sté výročí úmrtí C. Saint-Saënse, sté výročí narození geniální francouzské varhanice J. Demessieux nebo padesáté výročí úmrtí legendárního varhanního virtuosa M. Duprého. Samozřejmě, že v programech nebudou chybět Bachovy skladby a díla světových klasiků. Čeká nás i zajímavý koncert čtyř rukou a čtyř nohou. Svatojakubské varhany tak zazní opět v celé své bohatosti a barevnosti,” dodává ředitelka festivalu Irena Chřibková.

Zahajovací koncert i závěrečný koncert bude patřit pařížským varhaníkům. Nejprve uslyšíme Samuela Liégeona, který je proslulý především improvizačním uměním a celý festival uzavře varhaník chrámu Notre-Dame Johann Vexo, který se řadí mezi nejžádanější umělce své generace. Christian-Markus Raiser se představí nejen v roli interpreta, ale i osobitého skladatele. Velkým lákadlem jistě bude koncert čtyř rukou a čtyř nohou v podání švédského Nilse Larssena a jeho ázerbajdžánské kolegyně Leylie Yekty. České varhaníky bude reprezentovat Karel Martínek, varhaník katedrály sv. Václava v Olomouci, který vzdá hold Marcelu Duprému, Aleš Nosek, varhaník katedrály sv. Bartoloměje v Plzni nás pak provede po stopách varhanních mistrů od západu k východu. Mladá brněnská varhanice Petra Kujalová zazáří ve virtuozních dílech Bachových i skladbách francouzských symfoniků a svatojakubská varhanice Irena Chřibková poodhalí tajemství víry světa židovského, křesťanského i muslimského.

varhanni festival program

Během každého koncertu bude probíhat videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat varhaníka při hře. Svatojakubské varhany a jejich 8277 píšťal, se opět představí ve všech svých rozmanitých barevných kombinacích. Ve spojení s vynikající akustikou chrámu a jeho jedinečnou architekturou přinesou posluchačům nevšední a obohacující duchovní zážitky.

Posluchači mají při této příležitosti současně možnost navštívit jeden z nejpozoruhodnějších pražských chrámů. A protože hudba nepotřebuje tlumočníka, jsou tato hudební setkávání všestranně obohacující.

Organizátorem Mezinárodního varhanního festivalu je společenství Svatojakubské Audite Organum. Kromě této varhanní události roku pravidelně pořádá také Velikonoční koncerty, Vánoční koncerty a Svatojakubský podzim. V roce 2010 vznikl Nadační fond Sancti Jacobi Organum pro shromáždění finančních prostředků nutných k úhradě modernizace hracího stolu svatojakubských varhan a poté i jako finanční rezerva pro případné větší opravy.

Varhany v bazilice u sv. Jakuba jsou se svými 4 manuály, 92 rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největší v Praze i v celé České republice.

varhanni festival plakat

Předprodej vstupenek zajišťuje Ticketportal a www.pragueticketoffice.cz. Bližší informace o programu festivalu na www.auditeorganum.cz a www.facebook.com/aomvf.


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Nejchytřejší Čech Jiří Šafka: „Svoji paměť netrénuji a jsem si jist, že moje přítelkyně by vám řekla, jak špatnou ji mám.“

nejchytrejsi cech200Nejchytřejší Čech, student Jiří Šafka z Hradce Králové, si 29. května odnesl z České mincovny svou zaslouženou výhru. Stal se totiž vítězem zábavné show České televize Nejchytřejší Čech. Pět čty...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Literatura

P. S. Miluji tě po francouzsku

lide 200Když se vám život během jedné minuty tragicky změní navždy. Jak na to reagovat? Hrdinka našeho příběhu se uzavře do sebe a rozhodně nečte, jak by napovídal název knihy Šťastní lidé čtou a pijou kávu. I když kávy vypije hektolitry a vykouří stovky cigar...

Divadlo

Studenti Divadelní fakulty JAMU se vydali za Hamletem současnosti

hamlet 200V kulisách současné Kodaně se setkává pět mladých lidí. Podobají se Shakespearovým postavám? Variace na téma Hamlet now s průnikem do naší bezprostřední reality. To vše představuje tematické okruhy autorské inscenace Být i nebýt 11.21, jejíž pre...

Film

Spolupracovat, nebo vzdorovat? Jan Cina ukáže v minisérii Herec, jakou cenu zaplatí za životní roli

Herec 200První polovina padesátých let, Československo, Praha. Stanislav Láník je talentovaný herec. Jeho postavení ale ovlivňuje kádrový profil. Otec zemřel v odboji, matku zabili po sousedově udání za údajnou kolaboraci s Němci. Zbyla mu tak pouze sestra An...