Poslechněte si dětskou operu na motivy pohádky Boženy Němcové

Poslechněte si dětskou operu na motivy pohádky Boženy Němcové

Tisk

pernikova chaloupka 200Dětská opera Perníková chaloupka vznikla na základě spolupráce Jana Kučery s Dětskou operou Praha, v roce 2006 společně například natočili a v pařížské Opéra Bastille uvedli operu Hanse Krásy Brundibár. Nyní se po delší době opět společně hudebně setkali, po celou tu dobu ovšem aktivity Dětské opery Praha v čele s Jiřinou Markovou Krystlíkovou pozorně sledoval a fandil jim. Jiřina jej po celou tu dobu neúnavně vybízela k tomu, ať pro ně něco napíše, a začátkem roku 2020 mu předala libreto Perníkové chaloupky.

 

Klavírní výtah opery vznikl velmi rychle a spontánně během února 2020 a přes všechny nástrahy toho roku se jim operu podařilo realizovat v září na Nové scéně Národního divadla v rámci festivalu Dvořákova Praha.

„Hodinová jednoaktová opera vypráví vtipnou a sdělnou formou známý pohádkový příběh, pracuje s hudebním jazykem na pomezí opery a muzikálu. Je hudebně i obsahově srozumitelná i pro nejmenší děti. Kromě hlavních postav hraje důležitou roli sbor, který je stálou součástí děje. Cílem bylo zapojit všechny účinkující děti co nejvíce po stránce pěvecké, herecké i taneční,“ popisuje Jan Kučera.

Dirigent, skladatel a klavírista JAN KUČERA patří mezi nejvšestrannější české umělce. Na Pražské konzervatoři absolvoval u Bohuslava Řehoře skladatelský obor a u Miriam Němcové a Miroslava Košlera obor dirigentský, v němž jej následně na HAMU vedl Vladimír Válek. Jako skladatel zasahuje do mnoha oblastí, tvoří kompozice symfonické, komorní i písňové a zároveň má na svém kontě přes třicet scénických hudeb k inscenacím pražských i oblastních divadelních scén.

Je autorem komické opery Rudá Marie, komponované na námět kultovního rozhlasového seriálu Rodinka Tlučhořových autorů Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse, baletů Tři mušketýři a Zkrocení zlé ženy či skladby Pivní oratorium, jakési pocty českému národnímu nápoji. Jeho skladby provedly Česká filharmonie, Národní divadlo v Praze, Lotyšské Národní divadlo Riga, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu a řada dalších divadel a orchestrů.

Jako dirigent pravidelně spolupracuje s předními českými orchestry, s nimiž kromě klasického repertoáru provedl nebo natočil více než sto symfonických skladeb soudobých autorů, často v premiéře. V letech 2015–2021 byl angažován jako šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru.

ANNA NOVOTNÁ PEŠKOVÁ je mladá česká dirigentka a sbormistryně. Na Pražské konzervatoři vystudovala obory sólový zpěv a dirigování a již při studiích začala spolupracovat s Divadlem F. X. Šaldy v Liberci, v němž dnes působí na pozici sbormistryně. Zde také debutovala za dirigentským pultem s operou W. A. Mozarta Don Giovanni. Je rovněž sbormistryní a dirigentkou souboru Dětská opera Praha, s nímž pravidelně vystupuje například na scénách Národního divadla v Praze. Působila i jako sbormistryně vysokoškolských sborů, hostovala v Divadle J. K. Tyla a na dalších významných divadelních scénách. Bohatá je rovněž její koncertní činnost, mimo jiné pravidelně vede hudební nastudování světových premiér děl současných skladatelů. Věnuje se i pedagogické činnosti a je zvána do porot pěveckých soutěží.

Soubor DĚTSKÁ OPERA PRAHA sdružuje dětské a mladé sólisty studující zpěv. Založila jej v roce 1999 sólistka opery Národního divadla v Praze a profesorka zpěvu na Pražské konzervatoři Jiřina Marková Krystlíková. DOP má široký repertoár a vydala devět CD (mj. Česká mše vánoční, Brundibár, Kominíček, Miniopery či Ogaři).

S velkým ohlasem u diváků i odborné kritiky vystoupila DOP ve vídeňském Konzerthausu, v japonském Aichi na Expo 2005 či v Bayreuthu, kde provedla Otvírání studánek Bohuslava Martinů a písně Karla Hašlera. Inscenace dětské opery Brundibár Hanse Krásy byla v únoru 2007 s obrovským úspěchem představena na Evropských operních dnech v pařížské Opéra Bastille. Stejnou operou se soubor prezentoval i například v Boloni, Dortmundu či Saské Kamenici. Velkým počinem DOP bylo v roce 2013 představení první verze Prodané nevěsty Bedřicha Smetany a v témže roce světová premiéra díla Carla Davise Last Train to Tomorrow. DOP reprezentovala Českou republiku na Expo 2015 v Miláně s výběrem scén z Dvořákovy Rusalky.

Soubor pravidelně vystupuje na Nové scéně Národního divadla, hostuje v českých městech, představil se i na festivalech Pražské jaro a Smetanova Litomyšl. Od roku 2013 DOP pravidelně hraje představení pro rodiny s dětmi ve spolupráci s Národním divadlem, z představení Opera nás baví vzešel stejnojmenný seriál pro Českou televizi. Soubor každoročně vystupuje na akcích pro Prahu 1 a pro Magistrát hl. m. Prahy. DOP může pokračovat v dosavadní práci díky grantům hl. m. Prahy a díky pomoci mnoha laskavých sponzorských partnerů. 

pernikova chaloupka
Jan Kučera: PERNÍKOVÁ CHALOUPKA
Libreto: Ladislava Smítková Janků, Jan Kučera
Účinkuje Dětská opera Praha, Komorní soubor Dětské opery Praha
Sbormistr: Anna Novotná Pešková

Obsah:

1 V pohádkové zemi 4:11
2 Mnoho je palouků 2:35
3 Červené jahody 1:59
4 Zajíci 2:23
5 Sami v lese 2:40
6 Světýlko 2:04
7 V chaloupce ve staré peci 2:19
8 Perníčků zdobení 1:11
9 Anýz a skořice 3:36
10 Chaloupka z perníku 1:33
11 Loupání perníčku 2:58
12 Ježibaba vyšla ven 2:00
13 Já jsem ta Ježibába 1:52
14 Lopata začouzená 3:13
15 Útěk 0:53
16 Žena u potoka 2:33
17 Osobo, hledám dvě děti 2:21
18 Dobro se porazit nedá 1:41
19 Děkovačka – Červené jahody 1:10

Celkový čas 43:37

Booklet CD obsahuje kompletní libreto.

Více informací: www.radioteka.cz


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

„Zazpíváme na podporu léčby rakoviny, pomůžete?“ ptá se Hynek Tomm

Koncert200Hynka Tomma zná veřejnost jako romantického tenora s láskou k hudbě a zpěvu. Teď ale nosí v srdci bolest z odchodu milované maminky. Slávu utlumila ztráta, ale život musí jít dál. Hynek se rozhodl pomáhat lidem, kteří trpí nemocí, která mu sebrala ...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Literatura

Je její dcera anděl, nebo zrůda?Druhá tvar perexKdyž Blythe otěhotněla, přísahala si, že bude jiná než její matka. Dcerka Violet však není jako ostatní děti. Něco je s ní špatně. Nebo je to všechno jen v Blytheině hlavě?

...

Divadlo

Zdenek Merta oslaví 70. narozeniny!

Zdenek Merta 200Respektovaný skladatel a producent hudebního divadla Zdenek Merta se narodil v Hranicích na Moravě a své dětství trávil například u své tety ve Veselíčku u Lipníka nad Bečvou, prožil ale také čtyři roky v Bejrútu, kde byl jeho otec dipl...

Film

Tak trochu jiná láska - týden čínského filmu

Finding Mr. RightNejedná se o filmy Jiná láska nebo Tak trochu jiná love story. Řeč je o filmech, ke kterým se člověk zrovna často nedostane, pokud je nevyhledává. Mluvíme o asijských filmech. V pátek 26. 1. vyvrcholil v českobudějovickém...