Na první desce Radiopop kapely Sebedrás se sešli nejen Xindl X a Kittchen

Na první desce Radiopop kapely Sebedrás se sešli nejen Xindl X a Kittchen

sebedras 200Kapela Sebedrás, projekt scenáristy Comebacku a autora blogu 1000 věcí, co mě serou Jiřího Vaňka, vydává svoji první desku Radiopop. Desítku písniček na pomezí folku, rocku a popu ozvláštňuje spousta hostů, mezi kterými jsou třeba Olga Königová (Ille), Yellow Sisters, Filip Horáček (Prohrála v kartách) nebo Martin Destroyer (The Prostitutes).

“V recenzi na náš koncert jednou někdo použil termín rádiový pop pro neretardované, což mě nadchlo,” vysvětluje frontman Jiří Vaněk vznik názvu desky. Na škatulkování si ale Sebedrás moc nepotrpí, takže výsledkem je pestrá deska, která si bere z každého žánru, co zrovna potřebuje: Kdo neskáče, není Petr Čech je fotbalová hospodská halekačka, Naděžda je neopunková vypalovačka s honky-tonkovým piánem, Tisíc vin je radiová balada se smyčcovým orchestrem a Místo je šedesátková hymna o změněných stavech vědomí.

V každé z deseti písniček desky hraje nebo zpívá alespoň jeden hostující muzikant. “Nešlo mi o to pozvat všechny kamarády, co mají náhodou Anděla, spíš jsem se snažil poznat, co která písnička potřebuje,” vysvětluje Vaněk výběr hostů. V poslední písni alba se třeba potkávají popový Xindl X, alternativní Kittchen i Petr Fiala z Mňágy. “Je to možná klišé, ale hudba má lidi spojovat. Myslím, že málokdy to bylo důležitější než dnes,” dodává k tomu Vaněk.

Kapela Sebedrás líně existuje už 10 let ve složení: Jiří Vaněk (zpěv, kytara), Petr Ulrich (bicí), Jiří Špiller (baskytara), Tomáš Holeček (kytara). Vydání desky Radiopop podpořila v létě 2021 úspěšnou crowdfundingovou kampaní na na portálu HitHit. V rámci kampaně kapela představila i dva videoklipy na písně Kdo neskáče, není Petr Čech a Sebedrás.

sebedras1

Deska je k poslechu na Spotify i na dalších digitálních platformách nebo na kapelním Bandcampu:

https://open.spotify.com/album/15l2YvdllpfjBfHkJcuLLx
https://sebedras.bandcamp.com


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Banner

Rozhovor

Fotografii vnímám jako jediný druh umění, který dokáže zastavit čas, říká Libor Jarmar

libor jarmar perexKdyž proběhla nedávno v Domě kultury v Kroměříži výstava fotografií Miroslava Pláňavy, nemohl na její vernisáži chybět ani vedoucí kroměřížského Azylového domu pro ženy a matky s dětmi Mgr. Libor Jarmar. Byl to ostatně on, kdo ce...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...


Literatura

Přijde Bůh a řekne, že si musíte promluvit!

a buh pravil perexNení to ale tak jednoduché. Hans Rath v třetím pokračování příběhů o Jakobu Jakobim pořádně zavařil všem přítomným. Jakobovi nejvíc už jen tím, že se s ním opět potkáme před Vánoci ve chvíli, kdy ho čert, Mikuláš a anděl okrado...

Divadlo

Wintonovy děti přežily. Jejich příběhy ale často neměly šťastný konec

Kabaret Winton perexBěhem prvních osmi měsíců roku 1939 dostali Nicholas Winton (Matěj Anděl) a jeho spolupracovníci 669 dětí z pomnichovského Československa. V hotelu Šroubek na Václavském náměstí bydlel tenkrát necelý měsíc, pak se vrátil do Vel...

Film

Vesmírná filmová poezie

gravity plakat 200Mexickému režisérovi Alfonsu Cuarónovi (Harry Potter a vězeň z Azkabanu) se ve filmové branži podařilo vše, na co sáhl. Ani jeho nejnovější film Gravitace není výjimkou. Filmovým...