Tomáš Průša přichází s debutovou deskou Černá a bílá
Kultura21.cz

Tomáš Průša přichází s debutovou deskou Černá a bílá

cerna a bila200Aktuální finalista festivalové přehlídky Blues Alive Aperitiv 2022 vydává, po několika EP, debutové album s názvem Černá a bílá, na které si přizval řadu velmi zvučných muzikantských jmen. Na albu je 10 skladeb, kde je Tomáš autorem textů i hudby. Křest proběhne 30. 5. 2022 v Malostranské besedě v Praze.

 

 

Kromě skvělé kapely ve složení Jan Sládek - kytary, Michael Nosek - bicí, Jan Neruda - basa a Ondřej Kříž - klávesy, harmonika, se na nahrávce desky objevili muzikanti z okolí kapely Druhá tráva: Luboš Malina - banjo, Josef Malina - housle a Luboš Novotný - dobro. Tomášův zpěv skvěle doplnila Jana Zenáhlíková a to zejména v titulním duetu Černá a bílá. Známý pražský DJ Mr. Ultrafino alias Daryl Baalki se pak postaral o zcela nečekaný remix skladby Váhám.

Tahle deska vznikla vlastně díky karanténě a nemožnosti hrát před publikem,“ říká Tomáš Průša a dodává: „Natočili jsme s Honzou Sládkem hrubá dema a řekli si, že to půjde. Tu desku jsem ale chtěl dělat s producentem, který by nám pomohl nejen se zvukem, ale i s celkovým výrazem písniček. Volba padla na Mishana Pajdiaka, který stojí za produkcí skupin jako Alvik, Divá Bára, Mirek Kemel nebo Pavol Hammel a další.“

Na desce se představují osobité texty zabalené do pestrého hudebního materiálu. Najdeme tam rockový sound stejně jako tradiční blues, ale i skladby s nádechem jazzu nebo country. První ryze rockový singl Geronimo vyšel už 29. 4. na všech digitálních platformách a je podpořen i výrazným lyric videem.

„Vůbec by mne nenapadlo, s kým se díky téhle desce hudebně potkám. Ať už jde o muzikanty, nebo lidi ze studia, tak co jméno, to dneska pojem, ne-li přímo legenda,” dodává Tomáš Průša ke skladbě spolupracovníků, kteří se na desce podíleli.

Deska vznikala ve studiu Sono za dohledu Milana Cimfeho a Adama Karlíka. Následný mix a mastering už měl plně v ruce Mishan Pajdiak.

cerna a bila

Tomáš Průša - BIO

Tomáš je zpěvák a písničkář, který píše už od mládí. Začínal jako čistokrevný folkař, ale postupem času jeho hudbu ovlivnily i další žánry jako rock, blues, nebo country. V roce 2022 se stal finalistou prestižní mezinárodní soutěže Blues Alive Aperitiv.

První veřejné vystoupení a nahrávky absolvoval s folkovým triem M.A.T.A v roce 1993. Nicméně pak se téměř dvacet let hudbě vůbec nevěnoval. Až v roce 2013 vznikl comebackový projekt Rock Folk People, se kterým vydal i stejnojmenné EP. V roce 2016 následovalo EP projektu Andband. V roce 2020 vydal už jako Tomáš Průša Band zatím poslední EP, které sklidilo pozitivní recenze titulů jako Headliner nebo Music Server.

cerna a bila prusa


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Vědecká knihovna Olomouc

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Literatura

Pozor! Za tebou

za tebou 200V červenci vyšel u nakladatelství Kalibr příběh Za tebou britské autorky Sibel Hodge s thriller prvky. Jedná se o příjemnou oddechovku, která se čte sama!

 

...

Divadlo

Olga Tokarczuková - scénická skica v režii Ivany Uhlířové V Praze

Petrohradská kol Silva rerum (1)Petrohradská kolektiv uvede scénickou skicu na motivy děl Olgy Tokarczukové v režii Ivany Uhlířové. Platforma pro audiovizuální a performativní umění Petrohradská kolektiv uvede 29. června premiéru sc...

Film

Tři tisíce na měsíc, exekuce, azyláky. Dokument o životě samoživitelek a samoživitele

Samozivy 200Samoživy. Takový název nese nový dokumentární film režisérky Olgy Sommerové, díky němuž máme možnost seznámit se s příběhy devíti žen, které vychovávají své děti samy, bez partnera a bez alimentů, a jednoho muže, jenž si osvojil čtyři děti, kte...