Sólové album rockera Petra Jandy je žánrově bohatší, rozmanitější a každopádně jiné

Sólové album rockera Petra Jandy je žánrově bohatší, rozmanitější a každopádně jiné

petr janda 200Když jsem se před časem dozvěděl, že rocker Petr Janda chystá ke svému letošnímu výročí novinkové sólové album, byl jsem notně zvědavý. A když jsem si pak desku nazvanou Asi se mi nebude chtít zaposlouchal, bylo to velké a krásné překvapení. Už při psaní písniček i nahrávání se totiž hitmaker odpoutal od skupiny Olympic, pozval si jiné hudebníky i řadu výtečných hostů.

 

Zároveň se dotkl i žánrů pro jeho tvorbu ne tak typických. Je jiné, překvapivě pestré a proměnlivé. Tohle album je bezesporu velkou událostí k jeho osmdesátinám: právě pro ten účel byly složeny songy, napsány texty, sestavena studiová skupina a přizváni četní hosté, což dokresluje mimořádnou atmosféru. Zkrátka všechno je nové a jiné a všechno má svůj styl.

Supraphonské album Asi se mi nebude chtít má skvělou předehru, vlastní bohaté jádro i nádherný závěr, kdy je ale jasné, že není konec ani náhodou. Je jasné, že melodické nápady nezapřou autora zhruba tisícovky povětšinou olympických písní, a přece se tahle muzika v mnohém odlišuje. Hlavně je toto album žánrově bohatší, rozmanitější. Rocková podstata, šansonová překvapení nebo swingová libůstka, jubilejní extrovka pro všechny fandy Petra Jandy a úspěšného nalézání hudebních proměn. Jedna z událostí roku.

petr janda1

Samozřejmě, když má člověk osmdesátku, může to být je určité bilancování, ohlížení a vzpomínání, ale rozhodně nikoli odcházení, neboť zpěvák, kytarista, skladatel má energie na rozdávání. Dvanáct vinylových nahrávek s dramaturgickou logikou pořadí, na CD přidané dva bonusy (Žádnej Happy End, Zvláštní film) podtrhují výjimečnost akce. K Jandovi se jen pro tentokrát přidali "mlaďasové" Lukáš Pavlík (bicí, spoluproducent), Adam Stivín (baskytara), Ondřej Fencl (klávesy, vokály, texty) a Lukáš Koranda (doprovodné vokály, texty).

K této základní partě přibyli přátelé včetně hudebních spolupamětníků Jiřího Stivína, Emila Viklického, Antonína Gondolána nebo Jiřího George Kozla. Nechybí ani housle Pavla Šporcla, foukací harmonika Matěje Ptaszeka, piano Petra Vondráčka, akordeon Karla Maříka, rázné dechy a vokální Dobrý večer Quintet. A ovšem také muzikální Marta Jandová, třeba v baladickém duetu s otcem (Tomu dala).

petr janda2

Vedle nápaditých a moderních písniček nutno ocenit i obal a booklet se spoustou fotek, ateliérových i pracovních z nahrávacího studia, stejně jako otištění všech písňových textů. Že jsou přímočaré, a přitom chytré je jasná zpráva. Ale to je celý Petr Janda. 

petr janda3

Zdroj foto: Supraphon


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Vždy se snažím, aby lidé odcházeli z koncertu s prožitkem, říká David Deyl

Deyl perexTři alba, několik hitů i videoklipů a řadu koncertů má na svém kontě zpěvák David Deyl. Do kolekce jeho úspěchů patří rovněž několik cen, které posbíral jednak v tuzemsku, jednak na festivalech v zahraničí. Hodně se toho naučil od Heleny Vondráčkov...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...


Literatura

Nahlédněte do bradavické knihovny

FvPV200Nakladatelství Albatros ku příležitosti dvacátého výročí od vydání prvního dílu Harryho Pottera znovu vydává všechny doposud zveřejněné knihy. Jedněmi z nich jsou i učebnice z bradavické knihovny – Famfrpál v průběhu věků a Fantastická zvířata a kde je na...

Divadlo

Ve Vršovicích začínám třetí sezónu a je to skutečně velké dobrodružství, říká Věra Mašková

vera maskova perex"V mnoha věcech se práce nijak neliší od ostatních divadel. Musím postavit repertoár, sehnat týmy na jednotlivé inscenace, tady navíc včetně herců," říká Věra Mašková, která je už několik let uměleck...

Film

Nový film BUKO režisérky Alice Nellis se představuje v upoutávce a na plakátu

Buko 200Nový film Buko režisérky a scenáristky Alice Nellis bude mít v kinech premiéru 29. září a nyní se představuje pomocí upoutávky a filmového plakátu. Tato komedie vypráví o tom, že štěstí přeje připraveným a taky těm, kteří se svému strachu dokážou postavit...