Colours of Ostrava: zážitek barevný žánrově i geograficky
Kultura21.cz

Colours of Ostrava: zážitek barevný žánrově i geograficky

altNejnadupanější program ve své historii bude mít letošní 11. ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava, který připadá tentokrát na 12. – 15. července. Vybrat si „to svoje“ z něho musí snad každý. Ač nejsem příznivcem „škatulkování“, v případě Colours jsem si malý přehled vytvořila – aby mi něco neuteklo, až tam pojedu. A abych se v tom množství jmen, běžnému tuzemskému posluchači mnohdy neznámých, neztratila. Dělím se o něj i s vámi.

 

Hlavní hvězdou čtyřdenního (nejen) hudebního maratonu bude bezpochyby Islanďanka Björk, jedna z největších hudebních osobností 21. století vůbec. „V Ostravě představí nový multimediální projekt Biophilia neúprosně bombardující lidské smysly. Snad žádný festival na světě přitom meditaci Björk o vztahu hudby, přírody a techniky nemůže nabídnout unikátnější prostředí. V industriálním areálu bývalých dolů a hutí se pomyslně prolnou těžební věže a obří pece s třímetrovým kyvadlem převádějícím zemskou gravitaci do strun harfy a blesky z Teslova transformátoru,“ připomněl mluvčí festivalu Jiří Sedlák fakt, že letošní Colours se budou poprvé konat v novém areálu památky Dolní oblast Vítkovic.

Björk v Ostravě nebude jediným zástupcem z tajemného Islandu. Podmanivý a něžný indie rock odtamtud přiveze kapela Hjaltalín, vystoupí i melodičtí Árstíðir.
 
Na své si přijdou také příznivci písničkářů. Kanaďanka Alanis Morissette slíbila festivalovému publiku krom kousků z nového alba i své největší hity včetně kousavé skladby Ironic. Přijede i její krajan Rufus Wainwright - Colours patří mezi hrstku vyvolených celosvětových akcí, které muzikanta přivítají v létě na festivalovém pódiu. Českému publiku se poprvé živě představí Francouzka ZAZ s nakřáplým sexy hlasem, díky němuž je často označovaná jako „nová Edith Piaf“. Nu-folkové pozdvižení způsobí pravděpodobně elitní triphopový DJ z Britských ostrovů Fink, který se však ostravskému publiku představí jen s akustickou kytarou v ruce.

alt

Svá dechberoucí kouzla s hlasem předvede našincům dobře známý vokalista a improvizátor Bobby McFerrin. Pod širým nebem v Česku vystoupí v Ostravě vůbec poprvé a na svůj festivalový koncert si přizval řadu hostů.

alt

Rockerům sedne experimentální kapela Euzen z Kodaně, finská formace Rubik a v neposlední řadě třeba psychedeličtí The Flaming Lips.

Do tanečního varu Ostravu uvede směsice elektroniky, hip hopu, jazzu a swingu v podání Parov Stelar Band, elektronická world music z dílny londýnského multiinstrumentalisty Banco de Gaiy, rebelantské vystoupení ethno-punkových R.U.T.A. nebo například energický klemerpop Shtetl Superstars.

alt

Colours slibují nejen žánrovou, ale i geografickou barevnost. Návštěvníkům nabídnou mimo jiné vystoupení jednoho z výhonků saharského národa Tuaregů – kapelu Tamikrest z Mali. Z této dálavy přijede i zpívající virtuóz na loutnu ngoni Bassekou Kouyate nebo třeba nevidomí manželé Amadou a Mariam se svým melodickým afrorockem. Kdo se rád pohupuje na vlnách reggae, neměl by si nechat ujít slavného chilského rastamana Quique Neiru.

Pozornosti hudebních fajnšmekrů by neměl uniknout ani dvanáctičlenný orchestr z Buenos Aires Orquestra Típica Fernández Fierro, který přiveze své v pořadí páté album a s ním i tango s punkovou příchutí, mexický akordeonový rebel Celso Piña, delirický kabaret z Faerských ostrovů Dánjal nebo v současnosti nejpopulárnější kapela z Keni Sauti Sol.


Neopakovatelnou atmosféru slibuje i vystoupení charismatického jazzmana z JAR, trumpetisty Hugha Masekaly, a jeho libanonského kolegy Ibrahima Maaloufa.

O výjimečné zážitky se postarají také Barons Of Tang z Melbourne, bláznivá dívčí kapela z Osla Katzenjammer, pozitivní energií sršící kapela vozíčkářů z Osla Staff Benda Bilili, rozdivočelý a nepředvídatelný americký „pop budoucnosti“ Animal Collective nebo proslulý americký smyčcový Kronos Quartet. Majitel jednoho z nejpozoruhodnějších hlasů planety Brit Antony Hegarty vystoupí v doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Libo-li soul či R&B? Pak si zapamatujte si jméno Janelle Monáe, která se svou početnou kapelou letošní Colours uzavře.

Českou scénu budou zastupovat například Čokovoko, Laura a její tygři, Michal Pavlíček trio s Vilémem Čokem jako hostem, Mňága a žďorp, Bratři Ebenové, Dan Bárta a Illustratosphere, Lenka Dusilová a Baromantika, Michal Prokop a Framus Five, Petr Váša, Buty, Goodfellas, Iva Bittová a Čikori, Midi Lidi, Please The Trees, Floex a řada dalších.

Hudba, tanec a zpěv však nejsou jedinými lákadly festivalu. Návštěvníci se mohou těšit také na divadelní program, workshopy nebo třeba besedy a také na řadu dalších akcí v ulicích města. Přesný program organizátoři zveřejní během června.

V současné době je rozebraných více než 15 tisíc lístků. Čtyřdenní vstupenky za 1890 korun jsou ještě v prodeji – buď do rozebrání, nebo do 30. června.

Zdroj foto: Colours of Ostrava


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Michal Pleskot – „Od zpěvu až k marketingu“

plesk200

Michal Pleskot působí v pražském Divadle Kalich a Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Absolvoval zpěv na Konzervatoři Jaroslava Ježka a poté působil na scénách několika pražských divadel, nejprve v Labyrintu, později v T...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...


Literatura

Jak chutná Zakázané ovoce Jojo Moyesové?

zakazane ovoce 200V nakladatelství Ikar vyšel ryze letní titul, další kniha z edice světový bestseller – Zakázané ovoce od Jojo Moyesové.

 

...

Divadlo

RockOpera Praha natáčí videoklip s Evou Urbanovou a Kamilem Střihavkou

rop eva kamil 200Spojení RockOpery Praha a Evy Urbanové dostane nové obrysy. Holešovické divadlo totiž chystá nový videoklip k očekávané premiéře opery Trója, v níž se operní pěvkyně chopí role bohyně lovu Artemis. Klip vznikne ke skladbě Přísahej a t...

Film

Tlusté časopisy Kino-ikon a Iluminace opravdu existují

casop200Snad ke každému vědeckému oboru existují více či méně tlusté časopisy veskrze odborné, laickému čtenáři obtížně přístupné - a to jak zveřejňovanými texty, tak sehnatelností. Rovněž filmoznalci vydávají takové tiskoviny - na Slovensku je to Kino-ikon, u ...