Na hudební mapě Žižkova vzniká nový koncertní cyklus – Komorní řada Atria na Žižkově

Na hudební mapě Žižkova vzniká nový koncertní cyklus – Komorní řada Atria na Žižkově

Tisk

komorni rada 200Pražské Atrium na Žižkově přichází s novým cyklem koncertů – Komorní řadou. V červnu zahajuje prodej abonmá na čtyři koncerty předních českých souborů, mezi něž patří Bennewitzovo kvarteto či Epoque Quartet. Řadu na podzim zahájí její garant, Guarneri Trio Prague.

 

Žižkovské Atrium nově hostí abonentní cyklus komorních koncertů. Sází přitom na intimitu hudebního prožitku a těsný kontakt posluchače s interprety. Komorní hudba, původně komponována pro menší sály, může přirozeně vyniknout v menším prostoru bývalého barokního kostela. Posluchačům tam neunikne nejmenší hudební zašeptání a interpretům doslova uvidí na ruce.

“Když se podíváme na výtvarné znázornění komorních koncertů, když hráli Slavíkové, Lisztové a Chopinové, většinou vidíme sály kolem 80 až100 míst. Komorní hudba se nepsala pro velká divadla nebo koncertní zařízení – psala se pro malé sály. Má bezprostřednější sdělení interpreta k člověku, je nejen hudebně blízko, ale i pocitově blízko,” říká člen Guarneri Tria, klavírista a děkan HAMU Ivan Klánský.

Guarneri Trio Prague je garantem prvního ročníku Komorní řady. Hudebníci před nedávnem oslavili třicet pět let koncertní činnosti v původním složení a řadí se mezi přední interprety komorního odvětví klasické tvorby. V říjnu zahájí cyklus kanonickými díly triové literatury jako je Beethovenovo „Trio duchů“ či Haydnovo Klavírní trio G dur.

Jimi sestavený program celé řady je multižánrový a zahrnuje i argentinské tango a jazz. Epoque Quartet pro své vystoupení zvolil populárnější skladby, jako jsou Schindlerův seznam Johna Williamse, Jaco Pata Methenyho, Piazzollovo Libertango a mnoho dalších. Mladší generaci zastoupí houslista česko-palestinského původu, Milan Al-Ashhab, který zahraje s klavíristou Adamem Skoumalem. Posluchači uslyší Tartiniho „Ďáblův trylek“, Debussyho Clair de lune, ale i Skoumalovu autorskou tvorbu.

komorni rada plakat

Abonentní cyklus v dubnu 2023 uzavře neméně známé Bennewitzovo kvarteto, které zvolilo výběr smyčcových kvartetů: G dur Josepha Haydna, C dur Antonína Dvořáka a kvartet č. 3 „terezínského skladatele“ Viktora Ullmanna – jediný ze tří, který se od něj dodnes dochoval.

„Komorní řada Atria bude pro hudební studenty představovat masterclass v přímém přenosu. Mladšímu publiku může konvenovat zastoupení mladých umělců, jako je Milan Al-Ashhab a výběr populárnějšího repertoáru od Epoque Quartet. Výhodou pro všechny je ale abonmá, které zahrnuje slevu na vstupenky, welcome drink a garantované místo v sále,“ říká dramaturgyně klasické hudby Kristýna Borecká.

Senioři a studenti zakoupí abonentky za pouhých 800 korun, zatímco plná cena abonmá je 1200. "Posláním Atria je totiž zůstat přístupným pro co nejširší publikum a nabídnout kvalitní zážitek všem, kteří o něj mají zájem," dodává Marie Kašparová, ředitelka.

Komorní řada Atria na Žižkově 2022/2023

11. 12. 2022 – Guarneri Trio Prague

13. 12. 2022 – Epoque Quartet

14. 2. 2023 – Milan Al-Ashhab a Adam Skoumal

11. 4. 2023 – Bennewitzovo kvarteto


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner

Hledat

Rozhovor

Rozhovor - Henrich Šiška

heno 200Rozhovor - Henrich Šiška alias Heňo
„Nejsou všechny věci jenom tak, jak vypadají.“

...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...


Literatura

Ta zatracená skála

ta zatracena skala200Dějiny lidstva jsou plné známých, polozapomenutých i zcela zapomenutých válek a bitev. Mnohé z nich rozhodovaly o budoucnosti nejrůznějších civilizací. Jedna z polozapomenutých bitev se odeh...

Divadlo

Pestrý podzim v divadle - Divadlo Radka Brzobohatého

200divAby vaše podzimní dny byly co nejpestřejší, přinášíme vám říjnové divadelní tipy, tentokrát z Divadla Radka Brzobohatého.

...

Film

SPALOVAČ MRTVOL SE VRACÍ – NEJPRVE SE PŘEDSTAVÍ V KARLOVÝCH VARECH

spalovac mrtvol perexRežisér Juraj Herz (1934-2018) od počátku své tvůrčí dráhy inklinoval k poetickým bizarním výpovědím, jak již to naznačily Sběrné surovosti podle Hrabalova námětu. Postupně v nich začaly převažovat hororově děsivé prvky, za...