Bachovi synové i Mysliveček s Václavem Luksem

Bachovi synové i Mysliveček s Václavem Luksem

Tisk

luks 200Skladby synů Johanna Sebastiana Bacha a dvou českých klasiků Myslivečka a Koželuha uvedou další ročník cyklu komorních koncertů, které rozhlasoví symfonikové připravují v Anežském klášteře. 8. září vystoupí pod taktovkou předního umělce zaměřeného na historicky poučenou interpretaci Václava Lukse a s houslistou Romanem Patočkou. Záznam koncertu nabídne ČRo Vltava v pondělí 12. září.

Carl Philipp Emanuel, druhý nejstarší a patrně nejnadanější z potomků velkého Bacha, působil bezmála třicet let v Berlíně a Postupimi ve službách pruského krále Fridricha II. V hudbě vytvořil pomyslný most mezi barokem a dobou klasicistní. Vedle toho, že byl uznávaným hráčem a pedagogem hry na klávesové nástroje, stal se také originálním skladatelem vokální a orchestrální hudby. Uváděná Symfonie D dur pochází z roku 1775.

Nejstarším Bachovým synem byl Wilhelm Friedemann. Vedle hudby studoval i práva a matematiku. Etabloval se jako uznávaný varhaník s výraznými improvizačními schopnostmi. Bohatý je i jeho kompoziční odkaz, z něhož tentokrát poznáme Adagio a fugu d moll. První část směřuje po výrazové stránce do budoucnosti, zatímco fuga je naopak ukotvena v barokní tradici.

Renomovaný houslista Roman Patočka přednese sólo v Koncertu B dur Josefa Myslivečka. Tento výjimečný tvůrce působil v Itálii, kde komponoval pro prestižní operní scény a nejslavnější pěvce dané éry. (Dirigent připravovaného koncertu Václav Luks věnuje Myslivečkovu odkazu intenzivní pozornost a jedním z plodů jeho zájmu bude i film Il Boemo, který má mít premiéru letos na podzim.) Myslivečkovy houslové koncerty zdaleka nepředstavují jen technicky dokonalé virtuózní kusy. Jsou melodicky okouzlující a hudebníkům poskytují možnost vyjádření nespoutané energie i oduševnělosti.

luks patocka

Ve finále nás zaujme překvapivě dramatická Symfonie g moll Leopolda Koželuha, rodáka ze středočeských Velvar působícího ve Vídni. Získal tady pověst významného tvůrce a stal se dvorním skladatelem a komorním kapelníkem. Uváděná Symfonie g moll se zachovala v opisu uloženém v zámecké sbírce v Kroměříži, letním sídle olomouckých církevních hodnostářů.


PROGRAM

Carl Philipp Emanuel Bach (1714–1788): Symfonie D dur Wq. 183/1
Wilhelm Friedemann Bach (1710–1784): Adagio a fuga d moll
Josef Mysliveček (1737–1781): Koncert pro housle a orchestr č. 4 B dur
Leopold Koželuh (1747–1818): Symfonie č. 5 g moll

Václav Luks dirigent
Roman Patočka housle

Václav Luks, dirigent

Absolvent Konzervatoře v Plzni a pražské AMU rozšířil své vědomosti specializovaným studiem staré hudby na švýcarské Schole Cantorum Basiliensis ve třídě Jörga-Andrease Böttichera a Jespera Christensena (obor historické klávesové nástroje a historická provozovací praxe). Jako student v Basileji i v následujících letech koncertoval jako sólový hornista Akademie für Alte Musik Berlin po celé Evropě i v zámoří. Po návratu ze zahraničí přetvořil v roce 2005 komorní soubor Collegium 1704, který založil již za studií, v barokní orchestr a založil vokální soubor Collegium Vocale 1704. Pod jeho vedením tělesa hostují na prestižních festivalech a účinkují ve významných koncertních síních. Jejich nahrávky si získaly nejen velký ohlas publika, ale i četná ocenění kritiky včetně cen jako Trophées, Diapason d’Or, Preis der deutschen Schallplattenkritik či Edison Klassiek.

Kromě intenzivní práce s Collegiem 1704 spolupracuje Václav Luks také s dalšími uznávanými soubory jako Netherlands Bach Society, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Camerata Salzburg, Akademie für Alte Musik Berlin, La Cetra Barockorchester Basel, Händel & Haydn Society v Bostonu. Při benefičním koncertu na obnovu Notre Dame dirigoval Václav Luks Orchestre nationale de France. V roce 2021 mu francouzská rozhlasová stanice France Musique věnovala pět dílů seriálu Grands interpretes de la musique classique. V květnu 2021 dirigoval Collegium 1704 při zahajovacím koncertu Mezinárodního hudebního festival Pražské jaro.

Spolupracoval s mezinárodně proslulými pěvci jako Karina Gauvin, Vivica Genaux, Ann Hallenberg, Martina Janková, Philippe Jaroussky, Magdalena Kožená, Bejun Mehta, Sarah Mingardo, Adam Plachetka a Andreas Schöll, s režiséry jako Willi Decker, Ondřej Havelka, Ursel Herrmann, Louise Moaty, J. A. Pitínský, David Radok nebo Jiří Heřman. Collegium 1704 pod jeho vedením nahrálo hudbu k dokumentu Petra Václava Zpověď zapomenutého i k jeho chystanému filmu Il Boemo o životě Josefa Myslivečka, na němž se Václav Luks podílí také jako hlavní hudební poradce. Jeho aktivity sehrály významnou roli v oživení zájmu nejen o dílo Josefa Myslivečka, ale i Jana Dismase Zelenky, a také v posílení česko-německých kulturních vztahů skrze znovuobjevování společných hudebních tradic obou zemí.

luks 1

Roman Patočka, housle

Roman Patočka (1981) patří mezi výjimečné osobnosti současné generace sólistů. Po absolvování Pražské konzervatoře a AMU prohluboval své vzdělávání na hudebních institucích v Utrechtu, Lübecku a v Berlíně na Musikhochschule „Hanns Eisler“, kde roku 2009 získal pod vedením Stefana Picarda mistrovský diplom. Zúčastnil se mnoha mistrovských kurzů s předními interprety současnosti (Ruggiero Ricci, Hagai Shaham, Erich Gruenberg, Miriam Fried, Menahem Pressler, Leon Fleisher, Ida Haendel, Georgy Pauk, Vadim Gluzman). Široký studijní záběr bohatě zúročil. Je vítězem a laureátem soutěží Pražské jaro, Leopolda Mozarta v Augsburku, Pabla de Sarasate v Pamploně, Václava Humla v Záhřebu, Flame v Paříži, Maxe Rostala v Berlíně a dalších.

Jako sólista vystupuje s renomovanými orchestry v tuzemsku i zahraničí (Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Hamburští symfonikové, Nagojská filharmonie, Symfonický orchestr Navarra, Záhřebská filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Pražská komorní filharmonie). Spolupracoval s Jiřím Bělohlávkem, Vladimírem Válkem, Jakubem Hrůšou, Douglasem Bostockem, Georgem Fritzschem, Vojtěchem Spurným, Janem Talichem či Stanislavem Vavřínkem. Pod taktovkou Sira Charlese Mackerrase provedl Janáčkovo Putování dušičky s Filharmonií Brno a spolupracoval s Komorním orchestrem Berg na světové premiéře Martinů České rapsodie. V roce 2014 přednesl na festivalu Pražské jaro světovou premiéru Houslového koncertu Adama Skoumala. V sezoně 2008/2009 byl koncertním mistrem Německého symfonického orchestru Berlín. V roce 2015 debutoval s Českou filharmonií v Houslovém koncertu Jana Hanuše.

Roman Patočka je členem klavírního Eben tria a smyčcového Talichova kvarteta. Spolupracuje se špičkovými interprety (Jiří Bárta, Igor Ardašev, Adam Skoumal, Martin Kasík, Radek Baborák, Roberto Giordano, José Gallard, Maciej Pikulski, Jennifer Frautschi či Daishin Kashimoto). Českou republiku reprezentoval na světové výstavě EXPO 2005 v japonském Aichi. Vystoupil na festivalech Les Heures Romantiques au Pays de Monthodon, Lange Nacht der Musik ve Vídni, Les Journées Romantiques du Vaisseau Fantôme v Paříži, Pražské jaro, Chopinův festival v Mariánských Lázních, Pražské hudební slavnosti ad. Jeho debutové CD s klavíristou Frédéricem Lagardem vzniklo roku 2008 ve Francii. Roku 2011 nahrál čtyři houslové koncerty Františka Bendy společně s Pražským komorním orchestrem bez dirigenta.

ANEŽSKÝ KLÁŠTER, ČTVRTEK 8. ZÁŘÍ / 19.30 HODIN

Záznam koncertu vysílá ČRo Vltava / pondělí 12. září 2022 / 20 hodin


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

David Stypka se draka NEBOJí

Neboj perex28. dubna 2017 vychází nové album Davida Stypky a jeho kapely Bandjeez s názvem NEBOJ. Už teď je v médiích poprask a jméno Stypka se skloňuje v mnoha pádech, naposledy byl s kapelou viděn v Dobrém ránu s ČT, a jak sám uvádí, poskytuje šest rozhov...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Literatura

Vlastivědná knížka pro vzpomínání a procvičování paměti

vlastivedna knizka200Existuje hodně titulů, které se věnují problematice paměti. Některé učí různé paměťové techniky jak si zapamatovat řady čísel, jména, nezapomínat věci, jak se učit a mnoho dalších prospěšných rad, ke zlepšení paměti.

...

Divadlo

Divadlo Metro uvádí brilantní komedii Miluji tě, tak se měj

miluji te200Jen dva herci na jevišti a barvitý příběh ožívá v nové inscenaci, kterou uvádí nedávno zrekonstruované pražské Divadlo Metro. Představení nese název Miluji tě, tak se měj a jeho protagonisté jsou známí a zkušení herci Ljuba Krbová a Adrian Jastrab...

Film

MILENCI Z OPAČNÝCH STRAN VÁLKY

spojenci200Robert Zemeckis má na svém kontě mnohem zdařilejší tituly (upozorním aspoň na Forresta Gumpa), nežli jsou nyní uvádění SPOJENCI. Snadno postřehneme, že v dramatické konstrukci povrchní, klišovitý příběh, sepsaný scenáristou Stevenem Knightem, nedo...