Dasha a Epoque Quartet vydávají sofistikované album z písní vybraných ze zpěvníku Elly Fitzgerald

Dasha a Epoque Quartet vydávají sofistikované album z písní vybraných ze zpěvníku Elly Fitzgerald

Tisk

dasha 200Ellaboration je název nového projektu zpěvačky Dashy a uskupení Epoque Quartet, odkazující k americké hudební legendě Elle Fitzgerald. Právě písně proslavené touto jazzovou ikonou jsou materiálem, který je zde rozváděn, neboli elaborován, do nových neotřelých poloh. Specifický a úžasně komplexní zvuk spojení smyčcového kvarteta s nejrůznějšími perkusemi (hangdrum, vibrafon, cajon), u nichž exceluje Šimon Veselý, dává prostor naší přední zpěvačce Dashe, aby předvedla svou výjimečnost na trochu jiném poli, než jsme zvyklí.

Myslím, že každý, kdo chce být zpěvákem, by měl poslouchat Ellu Fitzgerald. Pracovala s hlasem tak, jako by to byl hudební nástroj, měla neskutečně jistou intonaci a byla průkopnicí techniky improvizace. Vlastně byla klíčovou tvůrkyní melismatického zpěvu, který je pravidelně začleňován do většiny typů populární hudby. A tou hlavní, i když asi nepřenositelnou věcí, jsou duše a srdce, které Ella Fitzgerald dokázala vložit do svého hlasu,“ uvažuje nad fenoménem Elly Fitzgerald Dasha.

Autorem většiny úprav na albu Ellaboration je aranžérský mág Alexey Aslamas. Dasha je známá z řady vystoupení, která se pohybují převážně v oblasti populární hudby, ale zároveň se ráda zúčastňuje i neotřelých projektů v oblasti jazzu, amerických standardů či ve spolupráci se symfonickými orchestry. Podobně eklekticky s repertoárem pracuje již více než 20 let i Epoque Quartet. Ten si během této doby našel pevné místo na české a evropské hudební scéně, výrazně posunul hranice kvartetního repertoáru a vyprofiloval se ve špičkový soubor, jenž je zván ke spolupráci s celou řadou skvělých hudebníků z různých odvětví muzikantské branže.

Album Ellaboration je výsledkem spolupráce Dashy a Epoque Quartet, kterou si už společně prověřují i na koncertních podiích. „S Dashou nás pojí dlouholeté přátelství a setkávání při nejrůznějších hudebních projektech,“ uvedl violoncellista Epoque Quartet Vít Petrášek a ještě k tomu poznamenal: „My, jakožto soubor čistě instrumentální, jsme vždy měli touhu hrát občas také koncerty, kde hudba promlouvá i pomocí zpěvu. A po období namlouvání, které trvalo asi pět let, s námi Dašenka do tohoto zajímavého pokusu šla. Časem náš repertoár rostl, vyvíjel se a nastala přirozená potřeba ho zaznamenat na album. Jednotící linii jsme našli v osobě Elly Fitzgerald, s kterýmžto nápadem přišla Dasha. A dokonce navíc už měla vymyšlený krásný název Ellaboration, a tak bylo hotovo.“

dasha1

Nahrávka vznikla letos ve studiích SONO a SO-LA-RO a výsledný mix a mastering provedl Adam Karlík. Neobvyklé variace na písně Elly Fitzgerald v magickém souznění Dashy a Epoque Quartet vycházejí na albu Ellaboration na CD i v digitálních formátech již 11. listopadu u vydavatelství Supraphon. Slavnostní křest CD je naplánován v rámci speciálního koncertu v JazzDocku na 23. listopad.

Tracklist alba Ellaboration: Caravan (feat. Šimon Veselý) / Too Darn Hot / My Funny Valentine (feat. Šimon Veselý) / For Once in My Life (feat. Šimon Veselý) / In My Solitude (feat. Šimon Veselý) / Over the Rainbow (feat. Šimon Veselý) / Someone to Watch over Me (feat. Šimon Veselý) / You´ve Changed / So in Love (feat. Šimon Veselý) / Bei mir bist du schoen (feat. Šimon Veselý) / Dream a Little Dream of Me (feat. Šimon Veselý) / This Can´t Be Love / I Hate Men (feat. Šimon Veselý)

MULTILINK: https://lnk.to/DashaEllaborationSO


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Rozhovor

Dulux Let´s colour: „K zapojení jsou třeba oči, ruce a úsměv!”

lets colour 200Při brouzdání internetem jsme v redakci narazili na velmi zajímavý projekt Dulux Let´s colour, který rozhodně stojí za zmínku. O co přesně se v něm jedná, jste se mohli dočíst v tiskové zprávě na našem

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...


Literatura

Kohout je sám mezi ženami, ale bere to humorem

sam mezi zenami 200Sám mezi ženami – Kohout je název knihy Aleše Vogela, která vyšla v nakladatelství CPress a rozhodně vám rozkmitá bránici.

 

...

Divadlo

Pod slávou herectví se skrývá i jeho bída?

200divZajímá vás, co vše obnáší herecké povolání? Jaká dilemata musí (nebo nemusí?) umělci řešit, pokud se ocitnou v konfrontaci s represivním režimem? O tom všem pojednává kniha Sláva a bída herectví, poskládaná z řady příspěvků, které se zabývají jednak her...

Film

Žádný film není jako film o Mupetech
ImageOriginálu se opravdu jen těžko něco přiblíží. Nejenom, že Mupeti jsou nenahraditelné loutkové příšerky, ale také nikdo další neměl v Disney produkci tak šílený nápad. O nadabované české verzi se zmíním dále v textu....