Kalendář plný moravských písní a originálních obrazů

Kalendář plný moravských písní a originálních obrazů

Tisk

musica folklorica 200Originální poetika obrazů Františka Pavlici a um cimbálové Musiky Folkloriky se protíná v novém albu, hudebním kalendáři, nazvaném Rok na Slovácku.

 

 

Album Rok na Slovácku je zhudebněný malovaný kalendář Františka Pavlici na rok 2023. Nová nahrávka propojuje obrazy a písně slavného moravského regionu - Slovácka. Malíř František Pavlica se svojí neopakovatelnou poetikou vytvořil obrazy zachycující současný život a udržování moravských lidových tradic. Musica Folklorica sestavila a nahrála ke každému obrázku z kalendáře sadu písní. Vznikl tak originální kalendář, který předkládá unikátní vizuální i hudební odkaz jedinečného moravského regionu. Na nahrávce uslyší posluchači také Martina Hrbáče, Josefa Kútného, Martina Prachaře, Annu Pavlincovou, Veroniku Malatincovou, Sáru Slovákovou, dětský sbor, sbor sólistů a ženský sbor Oskoruša.

„Vytvořit tematické sady písní podle jednotlivých měsíců bylo přirozeným procesem kopírujícím lidové zvyky a události v běžném roce, reflektující smutek i radost, práci i odpočinek. Natočili jsme například sadu písní o malování, která je nepřímou vzpomínkou na návštěvu Augusta Rodina na Slovácku, rozverné taneční písně ve stylu antiMetoo a kalendářní rok uzavřeme tradičním vánočním vinšem, který se na Horňácku předává z generaci na generaci,“ dodává cimbalista Petr Pavlinec.

Musica Folklorica

Musica Folklorica (Miroslav Kolacia, Pavel Popelka - housle, Michal Uhříček - viola, Martin Slovák - kontrabas, Petr Pavlinec - cimbál) dokáže svojí hrou jemně pohladit po duši i založit požár, vymknout se z obvyklých klišé a vydat se naprosto nečekaným směrem. Ačkoli jsou jejich doménou především originální autorské úpravy melodií z rodného Horňácka či z moravsko-slovenského pomezí, virtuozní hudebníci se nebojí ani odvážných crossoverových projektů, jako třeba propojení folkloru s metalem. Kapela nahrála více jak desítku alb, z nichž například nahrávka Dušan Holý & Musica Folklorica: Nejen zahrádečky, byla nominováno na žánrovou cenu Anděl 2015.

Musica Folklorica 3

František Pavlica

Narodil se v roce 1971, žije a tvoří v Hroznové Lhotě. Od roku 1986 je členem výtvarné skupiny klubu kultury v Uherském Hradišti, který v 80. letech vedl významný pedagog, teoretik a historik umění prof. Igor Zhoř z Brna. Ten měl bezesporu na mladého výtvarníka vliv, stejně jako v praktickém malování ho ovlivnily návštěvy u malíře Karla Benedíka z Veselí nad Moravou. František Pavlica každoročně organizuje v Hroznové Lhotě výstavy výtvarníků a také tzv. „vojšický plenér” se svými kamarády. V Římě vytvořil výzdobu vstupní haly poutního domu Velehrad, ve Strážnici mozaiku na Živnostenském domě. Ve své výtvarné činnosti se kromě malby věnuje grafickým technikám a jejím možnostem. A to nejenom jako výtvarník, ale i jako tiskař ve své litografické dílně v Hroznové Lhotě, kterou otevřel v roce 2010.

musica folklorica obalka

Umělec: Musica Folklorica a František Pavlica
Album: Rok na Slovácku
Datum vydání: 25.11.2022
Label: Indies Scope

Více informací: www.indies.eu


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner

Rozhovor

Benjamínek zlínského divadla Tomáš Červinek: „Přijít do nového kolektivu není nikdy jednoduché“

200rozJak jsme již psali, soubor Městského divadla Zlín v 68. sezóně oživili dva Tomášové – Tomáš David a Tomáš Červinek. S druhým jmenovaným, který je nyní nejmladším hercem divadla, vám nyní přinášíme rozhovor. Popsal nám, jak probíhala jeho studia a předev...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...


Literatura

Tábor polokrevných si osvojí novou partu hrdinů

200filmKdyž Percy Jackson zabrání Kronosovi ovládnout Olymp a nastolit konec světa, všichni bohové i polobohové si konečně oddechnou. Nové Orákulum ale předpoví další záhadné proroctví, které nenechá žádného hrdinu klidným. Probouzí se mocnější a hrůznější zlo,...

Divadlo

Městské divadlo v Mladé Boleslavi uvádí legendární hru bratří Mrštíků Rok na vsi

rok na vsi200V režii Zdeňka Bartoše a v dramatizaci Miroslava Krobota uvádí už od letošního prosince Městské divadlo v Mladé Boleslavi hru bratří Mrštíků Rok na vsi. V inscenační úpravě režiséra a Kristýny Čepkové se představení prakticky celý soubor. Kr...

Film

Do kin míří filmový portrét Mira Žbirky

Meky 200Miro Žbirka, kterému všichni říkají prostě Meky. Jeho jméno a hity znají všichni, Žbirku samotného a jeho skutečný život zná ale málokdo. Přitom se podobá skvělé písni, má strhující příběh, tempo, emoce a překvapení. Energický filmový portrét Meky pře...