Ladislav Pazdera vydává debut s názvem Chiaroscuro

Ladislav Pazdera vydává debut s názvem Chiaroscuro

Tisk

Pazdera 200Kytara coby nástroj inspirující umělce i samotné hudební žánry po celém světě. Právě to odráží sólový debut Chiaroscuro kytaristy Ladislava Pazdery.

 

 

Album Chiaroscuro, vydané u švýcarského labelu Unit Records, zpracovává řadu stylově různorodých vlivů a přetváří je do velmi osobitých skladeb se širokou škálou nálad. Pazderova tvůrčí síla se odráží v pestrém repertoáru podtrhujícího kvality hudebního vypravěčství. Neustále se měnící nálady a tóny, jemně rafinované pasáže a jiskřivá dynamika propůjčuje novince charismatickou expresivitu.

Spektrum stylů, které se Pazderovi daří na bezpražcové kytaře obsáhnout, sahá od mistrovské fingerstyle techniky až po jazz. Hra je ovlivněna tradičním zvukem Andalusie východní Evropy až po arabské oblasti, zahrnuje vzdušnost brazilské hudby a všeobjímající preciznost klasiky.

Chiaroscuro je výsledkem osobního a hudebního růstu. Obsahuje převážně původní skladby a několik jedinečných aranžovaných coververzí. V tvorbě se Pazdera inspiruje cizími kulturami a přírodními motivy.

„Právě zemité barvy a s nimi spojené pocity jsem měl na mysli u mnoha skladeb. Někdy to byly různé formy písku jako v případě Ténéré nebo Sirocca, jindy různé odstíny hnědé. Jsou zde však i tzv. modré kompozice se středomořskou atmosférou, jako například kontemplativní Agua Calma nebo El Color del Mar. Rád nechávám svou mysl bloudit. V hudbě se samozřejmě odrážejí i mé zážitky z koncertních turné, ale především jsou písně mým vlastním sněním, “ vysvětluje sám kytarista.

Vedle toho se v Pazderových skladbách odrážejí hudební vlivy posledních let. Patří k nim italský skladatel Carlo Domeniconi, hvězdy flamenca Vicente Amigo a Jerónimo Maya.

„I když sám čisté flamenco nehraji, tuto hudbu hodně poslouchám, protože je pro mě obrovským zdrojem energie, zejména pokud jde o její emblematický zvuk.“

Inspiraci nachází také u tureckého kytaristy Cenka Erdogana, uznávaného jako jeden z předních umělců bezpražcové kytary, do svého repertoáru zahrnuje Pazdera i svého mentora Reentka Dirkse z oceňované kapely Masaa. Toho můžeme slyšet i v některých skladbách na Chiaroscuro, například v El Color del Mar, kde hraje na barytonovou kytaru nebo v dynamické Sirocco, kde zní jeho hra na darabuku.

Pazdera cover

Ladislav na albu ztvárňuje právě Reentkovy a Cenkovy skladby: rychlou, komplexní Recuerdo, vyznačující se flamencovými podtóny a fingerstylovou energií, a zasněnou Parça. Další duet, Dívka z Istanbulu, z pera Renauda Garcii-Fonse, představuje Ladislava a francouzskou kytaristku Claire Besson, držitelku mnoha ocenění a Pazderovu dlouholetou spoluhráčku.
Pazdera se narodil v roce 1989 v Pardubicích. Nejprve se učil hrát na housle, poté na violu. Ta mu nebyla zcela po chuti, ve dvanácti letech náhodou našel ve skříni akustickou kytaru a brzy se od coverů Beatles přesunul ke skládání vlastních písní.

Po absolutoriu konzervatoře v oboru klasická hudba začal studovat akustickou kytaru se zaměřením na koncertní hudbu, world music & jazz na Vysoké škole hudební Carla Maria von Weber v Drážďanech, kde rozvinul vlastní způsob hudebního vyjádření.

Procestoval svět a získal ocenění na mezinárodních soutěžích. Společné album Meraki s nizozemskou kytaristkou Karlijn Langendijk ocenil časopis Acoustic Guitar Magazine slovy "Tato produkce je skvělým vrcholným dílem současného kytarového umění - nádherná hudba pro lidi s otevřenou myslí", newyorské vydavatelství Rhodium Publishing jej popsalo jako : "...směs vzrušujících stylových otisků s využitím řady zajímavých technik a fascinujících postupů". Důkazem Pazderova talentu jsou i další spolupráce, třeba s Drážďanskou státní operetní filharmonií.

 Pazdera1

Více informací:

Multilink: https://orcd.co/avv5ypo

https://linktr.ee/lpazdera

https://www.lpazdera.com/

https://www.facebook.com/lpazdera.guitar

https://www.instagram.com/ladislav_pazdera_guitar/


 
Banner

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Mory Kante: “Věc, kterou bych chtěl změnit je konec chudoby a hladu v Africe a ve světě”

mory kante 200Nepřehlédněte tento unikátní rozhovor s interpretem s názvem Mory Kante, který je headlinerem pražského Respect festivalu, ale obohatí vás informacemi o Africe, jejich hudbě i problémech. Sám Mory K...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.


Literatura

Hodní psi k jižnímu pólu nedojdou

Hodní psi k severnímu pólu nedojdou

Po náhlé smrti svého pána Majora Thorkildsena zůstane jeho věrný psí přítel Tassen sám s paní Thorkildsenovou. Každý z nich se...

Divadlo

Největší příběh všech dob

Nejvetsi pribeh 200Hra Patricka Barlowa „Největší příběh všech dob“ (Greatest story ever told). Divadelní „road movie“ se vrací! Aneb všechny cesty vedou na Golgotu...

 

...

Film

Léčivá marihuana a její legalizace

pohled zevnitr lecive vlastnosti marihuany 200Zelená barva rostlin marihuany dala jméno jedné oblasti v severní Kalifornii. Smaragdový trojúhelník (Emerald Triangle) je místem, kde jsou dvě třetiny obyva...