Zapomenutý jazz z meziválečného období roztančí Městskou knihovnu v Praze

Zapomenutý jazz z meziválečného období roztančí Městskou knihovnu v Praze

Tisk

zapomenute poklady200Populární, ale i méně známé, a přesto nejkrásnější písně z 30. a 40. let zazní 26. listopadu na jazzovém festivalu, na němž vystoupí tři nejlepší jazzové orchestry z České republiky, Slovenska a Maďarska. Ty svou originální interpretací připomenou česko-slovensko-maďarskou jazzovou tradici z meziválečného období.

 

 

Zapomenuté poklady zlaté éry – tak zní podtitul prvního ročníku Visegrad mini jazz festu, na němž se představí tři nejlepší jazzové orchestry ze zemí Visegradu, a to Originální pražský synkopický orchestr z České republiky (OPSO), Bratislava Hot Serenaders ze Slovenska a Bohém Ragtime Jazz Band z Maďarska. Smyslem festivalu je představit již zapomenuté, a přesto krásné jazzové písně ze 30. a 40. let minulého století. „Každá kapela bude interpretovat muziku své vlasti. Ale nejenom. Bude to převážně jazzový zážitek, takže posluchači budou moci písně české nebo slovenské srovnat s americkými hity dvacátých let. V podání OPSO a Bratislava Hot Serenaders v autentické, dvacátoletní interpretaci. Na své si však přijdou i milovníci filmů pro pamětníky,“ přibližuje, na co se mohou posluchači těšit saxofonista a kapelník OPSO Jan Pospíšil a dodává: „Naším esem v rukávu budou současně Sestry Havelkovy, na nichž bude z velké části náš program postaven, zazní však i nové písně v našem repertoáru.“ Sestry Havelkovy nebudou však jediným vokálním souborem, Bratislava Hot Serenaders doplní dívčí pěvecké trio Serenaders Sisters. S nápadem uspořádat festival orchestrů Visegrádské čtyřky přišel kapelník maďarského Bohém Ragtime Jazz Bandu Tamás Ittzés, který již dlouhou dobu spolupracuje s Bratislava Hot Serenaders. Díky jejich kapelníkovi Juraji Bartošovi zase do projektu naskočil Originální pražský synkopický orchestr. „Bratislava Hot Serenaders známe dlouhá léta a je pro nás velikou ctí sdílet s nimi jedno pódium. Také sdílíme stejnou lásku ke starému jazzu a velice podobný názor na jeho interpretaci a to nás spojuje,“ doplňuje Jan Pospíšil. Zda se do projektu zapojí příští rok i Polsko, se necháme překvapit.

Zapomenue poklady Sestry Havelkovy

Dvouapůlhodinové jazzové běsnění ve velkém sálu Městské knihovny v Praze zahájí Originální pražský synkopický orchestr, následovat budou Bratislava Hot Serenaders a večer zakončí tvůrci myšlenky Bohém Ragtime Jazz Band, kteří vyzvou publikum k tanci. „Bude to večer plný jazzu a také české, slovenské a maďarské populární hudby 30. a 40. let, kterou vzkřísíme ze zapomnění. Uslyšíme ty nejkrásnější melodie, které stále mají co říct,“ zakončuje Jan Pospíšil.

Zapomenute poklady plakat

Vstupenky lze zakoupit na webu Městské knihovny v Praze.


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Spevák zo novomestskej skupiny Genuine Jacks Juraj Ondrejka

GenJ perex„Najlepšie sa nám hra doma. Máme tam svojich skalných poslucháčov, ktorí chodia na naše koncerty úplne od začiatku. Nemôžeme sa sťažovať ani na Bratislavu. Ľudia sú tu tiež úplne super,“ aj to sú slová

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...


Literatura

Jedny netradiční lázně a devět cizinců

Uplne cizi lida perexDo lázní uprostřed pustiny zavítalo devět různých lidí. Rozvedená matka čtyř dětí, které se nelíbí její postava. Mladý rozvodový právník, toužící najít své skutečné já. Starnoucí autorka romantických knih. Starší rozvedený...

Divadlo

Halloweenská noc patřila ve Zlíně premiéře hry Kráska z Leenane

kraska200Městské divadlo Zlín se rozhodlo právě na Halloweenský večer, 31. října, uvést tragikomedii irského autora Martina McDonagha Kráska z Leenane. Jak se povedlo převést tuto trýznivou hru, nabitou referencemi na nelehký život v zapadlém Irsku, na zlín...

Film

Delfín je nejlepší přítel

Delfin 200Film Můj přítel delfín 2 (2014) je pokračováním příběhu o delfínovi Zimě, která má useknutou ocasní ploutev, ale i tak se ji podařilo zachránit. V hlavní roli jsou zde delfíni a děti, i když dospělí se zde taky objeví, aby si vyslechli, co se po nic...