Zapomenutý jazz z meziválečného období roztančí Městskou knihovnu v Praze

Zapomenutý jazz z meziválečného období roztančí Městskou knihovnu v Praze

Tisk

zapomenute poklady200Populární, ale i méně známé, a přesto nejkrásnější písně z 30. a 40. let zazní 26. listopadu na jazzovém festivalu, na němž vystoupí tři nejlepší jazzové orchestry z České republiky, Slovenska a Maďarska. Ty svou originální interpretací připomenou česko-slovensko-maďarskou jazzovou tradici z meziválečného období.

 

 

Zapomenuté poklady zlaté éry – tak zní podtitul prvního ročníku Visegrad mini jazz festu, na němž se představí tři nejlepší jazzové orchestry ze zemí Visegradu, a to Originální pražský synkopický orchestr z České republiky (OPSO), Bratislava Hot Serenaders ze Slovenska a Bohém Ragtime Jazz Band z Maďarska. Smyslem festivalu je představit již zapomenuté, a přesto krásné jazzové písně ze 30. a 40. let minulého století. „Každá kapela bude interpretovat muziku své vlasti. Ale nejenom. Bude to převážně jazzový zážitek, takže posluchači budou moci písně české nebo slovenské srovnat s americkými hity dvacátých let. V podání OPSO a Bratislava Hot Serenaders v autentické, dvacátoletní interpretaci. Na své si však přijdou i milovníci filmů pro pamětníky,“ přibližuje, na co se mohou posluchači těšit saxofonista a kapelník OPSO Jan Pospíšil a dodává: „Naším esem v rukávu budou současně Sestry Havelkovy, na nichž bude z velké části náš program postaven, zazní však i nové písně v našem repertoáru.“ Sestry Havelkovy nebudou však jediným vokálním souborem, Bratislava Hot Serenaders doplní dívčí pěvecké trio Serenaders Sisters. S nápadem uspořádat festival orchestrů Visegrádské čtyřky přišel kapelník maďarského Bohém Ragtime Jazz Bandu Tamás Ittzés, který již dlouhou dobu spolupracuje s Bratislava Hot Serenaders. Díky jejich kapelníkovi Juraji Bartošovi zase do projektu naskočil Originální pražský synkopický orchestr. „Bratislava Hot Serenaders známe dlouhá léta a je pro nás velikou ctí sdílet s nimi jedno pódium. Také sdílíme stejnou lásku ke starému jazzu a velice podobný názor na jeho interpretaci a to nás spojuje,“ doplňuje Jan Pospíšil. Zda se do projektu zapojí příští rok i Polsko, se necháme překvapit.

Zapomenue poklady Sestry Havelkovy

Dvouapůlhodinové jazzové běsnění ve velkém sálu Městské knihovny v Praze zahájí Originální pražský synkopický orchestr, následovat budou Bratislava Hot Serenaders a večer zakončí tvůrci myšlenky Bohém Ragtime Jazz Band, kteří vyzvou publikum k tanci. „Bude to večer plný jazzu a také české, slovenské a maďarské populární hudby 30. a 40. let, kterou vzkřísíme ze zapomnění. Uslyšíme ty nejkrásnější melodie, které stále mají co říct,“ zakončuje Jan Pospíšil.

Zapomenute poklady plakat

Vstupenky lze zakoupit na webu Městské knihovny v Praze.


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Pro duši autora je psaní jako pro tělo člověka dýchání

archiv Lucia BraunováJiž v dětském věku si ráda vymýšlela příběhy a když se naučila psát, tak je přenesla na papír. V roce 2014 vyšla Lucii Braunové první kniha Nič krajšie už nepríde a psaní už neopustila. Letos jí...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Se psem ve městě je i není legrace

Pes ve městěVeronika Hájková ve své knížce představuje rok života moderní, soběstačné ženy, jejíž věk se blíží padesátce, pracuje jako redaktorka na volné noze doma, má syna Diviše, jenž navštěvuje první třídu a moc neposlo...

Divadlo

Skromný muž s velkým srdcem a obrovskou pokorou!

velen 200Už jako malá holka jsem registrovala herce s dobráckýma očima a širokým úsměvem, ale nikdy jsem si k němu neuměla přiřadit jméno, někdy se mi to tak stává i dnes. To ovšem vůbec neznamená, že to v mých očích snižuje jeho herecké kvality. Byl celkem...

Film

Václav Kopta jako Jára Cimrman Českého lva

Cesky lev Rudolfinum perexV sobotu 7. března večer proběhlo slavnostní předávání Českých lvů. To, že nejvíce nominací proměnil film Václava Marhoula Nabarvené ptáče, asi nikoho nepřekvapilo. Získal jich celkem 9 včetně ceny za mimořádný ...