Hudební festival Rosa Bohemica zve na koncerty, divadlo i swing, uvede je na výjimečných místech

Hudební festival Rosa Bohemica zve na koncerty, divadlo i swing, uvede je na výjimečných místech

Tisk

rosa bohemica200Celkem 13 koncertů, 4 divadelní představení a 2 přednášky na 13 místech ve 4 krajích Česka nabídne hudební festival Rosa Bohemica, který již čtvrtým rokem oživuje pozoruhodná historická místa se silným geniem loci. Festival začíná 8. června, poslední koncert bude 28. listopadu.

 

Poprvé publikum pozve do románského kostela ve východočeských Kojicích, do kostela ve středočeském Bohutíně, kam chodil hrát skladatel Antonín Dvořák na varhany, do Vrchlického divadla v Lounech i do bývalého piaristického gymnázia ve Slaném. To před deseti lety proslavil senzační nález po několik století ztraceného notového partu Loutny české Adama Michny z Otradovic z roku 1653. Festival tradičně zavítá i do Blatné, města růží, na zámek v Pátku nad Ohří, do nedostavěného chrámu v Panenském Týnci, do Nižboru, Cítolib, Kosmonos a dalších dějišť.

rosa bohemica 1

Na festivalu letos zazní spousta české hudby,“ říká zakladatelka festivalu Rosa Bohemica, sopranistka Gabriela Eibenová. „Jsme rádi, že můžeme upozornit na naše známé a oblíbené skladatele, i ty, jejichž jména nám dnes už třeba nic neříkají, zanechali nám ale nádherné skladby a jsou tak významní pro naše hudební dějiny. Programy našich koncertů a dalších hudebních akcí navíc vždy souvisí s místy, kde se odehrávají. Ta jsou často součástí překrásné krajiny, takže návštěvu festivalu doporučujeme spojit i s výletem,“ uvádí Eibenová. „Do čtvrtého ročníku vstupuje Rosa Bohemica jako dobře profilovaná hudební přehlídka odehrávající se na mimořádných místech a s vynikajícími interprety,“ dodává Eibenová.

Čtvrtý ročník festivalu Rosa Bohemica začíná 8. června v Památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše komponovaným, literárně hudebním pořadem vytvořeným z Čapkových fejetonů a glos. „Přednese je oblíbená herecká dvojice Carmen Mayerová a Petr Kostka, a to přímo v letním sídle spisovatele a jeho ženy Olgy Scheinpflugové,“ prozrazuje Eibenová a doplňuje, že představení se koná ve spolupráci se Středočeským kulturním létem.

rosa bohemica2

Sladké tóny hoboje, Smetana a Dvořák v Blatné

První z koncertů se uskuteční 9. června v Kojicích v Pardubickém kraji v románském kostele sv. Petra a Pavla. „Zde se nabízí i výlet k meandrům starého Labe. Na koncertě se představí vítěz soutěže Pražského jara a vynikající hráč na hoboj Martin Daněk, který žije ve Švýcarsku,“ láká Eibenová na vystoupení zastupujícího sólohobojisty orchestru Curyšské opery. Ten se svými kolegyněmi přednese francouzskou a italskou barokní hudbu. Festival pokračuje 29. června koncertem v kostele Nanebevzetí Panny Marie v jihočeské Blatné, kde bude součástí tamější Výstavy růží. „Růže tu můžete procítit všemi smysly, budou bohatě zdobit celé město včetně chrámového interiéru. V něm vzdáme hold letošním jubilantům – Bedřichu Smetanovi a Antonínu Dvořákovi,“ uvádí Gabriela Eibenová.

rosa bohemica 3 blatna

Hudba rozezní 14. července i zámek v Pátku nad Ohří, skrytý klenot Českého středohoří. Přivítá hudební uskupení Creatrio – parassiti musicali. Inspirací je pro ně irská lidová hudba, barokní autoři i hudba židovská. Festival pokračuje v barokním kostele v Cítolibech na Lounsku, kde se 21. července představí duchovní hudba raně barokní Moravy. „Vedle hudby období před a po Třicetileté válce uslyšíme i skladby Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic nebo Adama Václava Michny z Otradovic,“ říká Eibenová.

Rosa Bohemica na konci léta

V srpnu se Rosa Bohemica vrátí do Památníku Karla Čapka na Strži ve Staré Huti. Dne 3. srpna se zde posluchači seznámí s nevšední sběratelskou vášní Karla Čapka - etnickou hudbou. Posluchačům ji představí Tomáš Reindl, etnomuzikolog, hudební skladatel a multiinstrumentalista. Po přednášce s mnoha ukázkami následuje koncert z Reindlovy autorské tvorby.

Jedinečným hudebním dějištěm bude 11. srpna nedostavěný gotický chrám v Panenském Týnci. „Ikonický prostor a nebe nad hlavou nabídne o letní noci koncert s názvem Mosty, který nás přenese do Evropy různých kultur a staletí,“ zve na koncert Eibenová.

Poslední prázdninový den potěší všechny cestovatele a poutníky, festivalové dění se opět vrátí do Pátku nad Ohří. „Zde se 31. srpna v zámecké zahradě nejprve odehraje představení světoběžníka, herce a režiséra české národnosti Evgeny Ibragimova, a poté se bude na zámku konat přednáška historika Ondřeje Crháka o slavném cestovateli Emilu Holubovi. Ten totiž v Pátku strávil své dětství,“ říká Eibenová.

Hudební růže voní i na podzim

V září bude Rosu Bohemicu hostit zámek v Nižboru na Křivoklátsku. Renomovaný soubor Ensemble Inégal zde 7. září nabídne lákavý program z děl raně barokních skladatelů. „Vedle slavného Claudia Monteverdiho zazní i anonymní a méně známé skladby z českých hudebních archivů. A podle názvu jedné z nich je pojmenován i celý koncert – O Rosa Purpurea,“ přidává podrobnosti Gabriela Eibenová.

Na Strž ve Staré Huti, do Památníku Karla Čapka, festival naposledy přijede 21. září. Publikum pozve na hudbu dvacátých a třicátých let minulého století, kdy svět pobláznil swing. V podání Pilsner Jazz Bandu ožije Strž elegantní hudbou slavných autorů jako byl Duke Ellington, Count Basie nebo Glenn Miller.

Festival bude nově hostit i Bohutín, kde se představí v kostele sv. Maří Magdalény. „Skladatel Antonín Dvořák sem chodil z Vysoké u Příbrami pěšky a hrával tu na varhany. Měl zde přátele a byl součástí místního hudebního i společenského dění. Dne 25. září tu proto zazní Dvořákova Lužanská mše v podání Ensemble Inégal, dílo vroucné a krásné,“ uvádí Gabriela Eibenová.

rosa bohemica 4 bohutin

„V říjnu přijedeme i do Augustiniánského kláštera v Roudnici nad Labem; mariánský program Ave Maria gratia plena zde uvedeme 5. října,“ říká Eibenová.

Jediné pražské dějiště festivalu, kostel sv. Vavřince pod Petřínem, oživí 24. října virtuózní hra mladého hudebního souboru Rýnský, jenž tvoří studenti prestižní švýcarské Scholy Cantorum Basiliensis. I ti přednesou českou, respektive moravskou hudbu 17. století. Navštívíme rovněž Vrchlické divadlo v Lounech s dětským představením Loutkando Grando aneb kouzelné hraní s barokní hudbou. Malé i velké publikum na ně pozveme 7. listopadu. Festival bude 12. listopadu hostit také zámek v Kosmonosích. Hudební skladatel a vynikající klavírní improvizátor Jiří Pazour zde uvede koncertní program nazvaný České inspirace, který je veden ve stylu volné improvizace na známou tvorbu českých skladatelů,“ vyjmenovává Eibenová.

rosa bohemica 5 loutkando

Letošní 4. ročník festivalu bude slavnostně zakončen 28. listopadu v královském městě Slaný. „Právě zde před deseti lety objevil profesor Petr Daněk ztracený houslový part k Michnově Loutně české, skvostu české barokní hudby. Nálezce i ti, jenž dílo mimořádné hodnoty a krásy před deseti lety rekonstruovali, se ujmou závěrečného festivalového večera. Uskuteční se ve Slánské kapli Zasnoubení Panny Marie nacházející se v budově bývalého Piaristického gymnázia,“ uzavírá Gabriela Eibenová.

rosa bohemica6 slany

Festival, který je součástí Roku české hudby, letos podpořilo Ministerstvo kultury, Ústecký kraj, Středočeské kulturní léto, UDI Group, lifestylový časopis Krásný Rok a oděvní ateliér Slušíto.

Záštitu udělil ministr kultury Martin Baxa

Festival Rosa Bohemica, 8.6. - 28.11. 2024, vstupné od 60 do 250 Kč, studenti, senioři, ZTP a ZTP/P mají slevu. Vstupenky lze koupit na www.goout.cz nebo na stránkách festivalu www.rosabohemica.cz, kde je i mapa s místy dějišť všech koncertů a dalších akcí.

Zdroj foto: archiv Rosa Bohemica, René Volfík, Petra Hajská, Vlastivědné muzeum ve Slaném

Více informací: www.rosabohemica.cz


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Petra Janů: „Ze začátku jsem byla trdlo ze Sekyrkových Louček.“

petra janu ma pout supraphonOslava s publikem na koncertě je podle Petry Janů jediný způsob, jak ve zdraví přežít vlastní kulatiny. A tak si schválně naordinovala koncert v Lucerně a křest 3CD Má pouť přesně na po...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...


Literatura

Příručka mladých svišťů dostala (bohužel) nový háv

prirucka mladych svistu 200Příručky mladých svišťů vycházely v devadesátých letech a nakladatelství Egmont je zřejmě chtělo přivést zpátky do módy a vydalo ji jako další knihu z edice Kačeří příběhy.

 ...

Divadlo

Festival Věčná naděje zve s Dismanovým rozhlasovým dětským souborem na představení …a bolelo nebe, inscenaci ze života dětí internovaných v Terezíně

a bolelo nebe200Pátý ročník festivalu Věčná naděje uzavře svou podzimní část 28. listopadu inscenací “…a bolelo nebe” v pražském Divadle Minor. Dismanův rozhlasový dětský soubor uvede literárně-hudební pásmo přibližující obrazy ze života dětí internova...

Film

Žádný film není jako film o Mupetech
ImageOriginálu se opravdu jen těžko něco přiblíží. Nejenom, že Mupeti jsou nenahraditelné loutkové příšerky, ale také nikdo další neměl v Disney produkci tak šílený nápad. O nadabované české verzi se zmíním dále v textu....