Colours of Ostrava: zbrusu nový areál a nejnabitější program v historii

Colours of Ostrava: zbrusu nový areál a nejnabitější program v historii

altZhruba za sto dní se bude konat 11. ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava, který letos připadá na 12. až 15. červenec. Program patří k nejnabitějším a také k nejdražším v celé histori festivalu. Hlavní hvězdou bude islandská zpěvačka Björk, která v Ostravě představí svůj poslední multimediální projekt Biophilia. Festival se letos z centra města přesouvá do areálu památky Dolní oblast Vítkovic, kam se vejde až 35 tisíc lidí. Na to, jakou má nový areál atmosféru a zázemí pro návštěvníky, jsem si ptala mluvčího festivalu Jiřího Sedláka.

 

Proč ke změně došlo?

Starý areál byl již pro Colours of Ostrava malý, vše tam bylo natěsnané, nebyl tam dostatek místa pro zázemí, hygienu apod. A měl i některé další nevýhody – jako například přechod přes řeku mezi oběma hlavními areály. Kdyby například byla zvýšená hladina vody, pak by nebylo možné nainstalovat druhou lávku a přechod mezi oběma areály by byl každou chvíli ucpaný. Areál také neměl vlastní parkoviště apod.

V čem je nové místo lepší?

K hlavním výhodám patří například větší prostor u obou hlavních venkovních scén, stanové městečko opět v zeleni s možností parkování, druhé vlastní parkoviště pro návštěvníky, více prostoru pro zkvalitnění služeb a hygieny, všechny scény se budou nacházet v jednom areálu a odpadne nutnost přecházení mezi oběma hlavními areály. Festival získá na vzdušnosti, lidé se nebudou tlačit. Navíc se nachází tři zastávky tramvají od centra Ostravy, tj. je opět velmi blízko města, nemusí se jezdit někam daleko za město. Opět zde lidé najdou trávu, stromy, zpevněné plochy apod., nemusí mít strach, že budou někde uprostřed továrny či prachu a hlíny.

Má i nějaké mínus?

Snad jen to, že ho zatím lidé neznají, že se tam Colours konají poprvé.

alt

Jak byste popsal atmosféru nových prostor?

V jedné části areál nabídne velké open-air scény, kempink na trávě a v zeleni i další travnaté zóny určené k odpočinku nebo zpevněné plochy ke stání a tanci při koncertech. Druhá – více industriální část – nabídne nejen několik zastřešených scén včetně unikátního plynojemu, ale i procházku skrze unikátní industriální architekturu, která bude zrekonstruována a připravena pro bezpečný pohyb návštěvníků. Vedlejší část bývalého dolu Hlubina nabídne další zastřešené objekty s tradičně bohatým doprovodným programem – diskusemi, kinem, workshopy, noční taneční scénou, restaurací či místem pro interaktivní setkávání.

Jaké zázemí nabídne návštěvníkům?

Nový areál nabídne veškerý obvyklý servis na letních festivalech – tribuny, stanové městečko v zeleni, parkoviště pro návštěvníky, parkoviště pro kemp i karavany, dostatečné množství toalet, koryt s pitnou vodou, sprch, občerstvení všeho druhu, stany partnerů, atd. Ve spolupráci s Dopravním podnikem města Ostravy bude zajištěna posílená MHD i doprava na blízkou zastávku Českých drah. Děti do 140 cm budou mít opět na celý festival vstup zdarma, senioři nad 65 let pak v neděli vstup také zdarma. Nový areál bude připraven tak, aby zde festival mohl v červenci bez problémů proběhnout - vše bude zajištěno po bezpečnostní stránce i z hlediska pohodlí, přátelskosti, rodinného zázemí a diváckého servisu, jak jsou lidé na Colours zvyklí.

Už se tam něco konalo, je to „vyzkoušené“?

Ne, zatím ne. Ale areál bude uváděn do provozu postupně, protože se tam před Colours budou konat i jiné akce, které s festivalem nemají nic společného – Den otevřených dveří, koncerty Jarka Nohavici nebo koncert festivalu Janáčkův Máj.

Krom místa – jsou nějaké další organizační novinky pro letošek?

Žádné zásadní další nejsou – nový areál úplně stačí. Změna místa nebude mít vliv na to, proč lidé na Colours rádi jezdí – pestrost, šíře a kvalita programu, velké množství nejrůznějších scén a zároveň pohoda v areálu – možnost odpočívat na trávě, schovat se pod stromy, tančit i vzít s sebou malé děti.

Jaký je aktuální stav vstupenek?

Je prodaných v tuto chvíli cca 12 000 vstupenek.

alt

A z obsahového soudku – koho by si podle vás letos neměli na Colours nechat návštěvníci ujít?

Každý si asi najde to svoje. Ale letos je program nejnabitější a nejlepší za celou historii. Já sám bych doporučil francouzskou zpěvačku ZAZ přezdívanou „nová Edith Piaf“. Její koncerty jsou skutečně zážitek. Z dalších koncertů pak samozřejmě Björk, Rufus Wainwright, Antony and the Johnsons s Janáčkovou filharmonií nebo třeba i Parov Stelar... Je toho skutečně hodně, to bych popsal několik stran…

Více informací o festivalu Colours of Ostrava najdete zde: www.colours.cz

Zdroj foto: Colours of Ostrava


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

ABRAXAS VÁS SVÝM KLIDEM V KLIDU NENECHAJÍ

ABRAXAS200Kapela Abraxas přichází s novým studiovým albem. Jmenuje se Klid! Opravdu s vykřičníkem. Je plné energie, skvělých melodií i textů. A samozřejmě i vtipu. Jak jsme na to ostatně u Abraxas zvyklí. Kromě toho skupina ostošest koncertuje – vloni odehrá...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Literatura

Žádný sex, je úterý

sex200Tracy Bloomová nesnila o spisovatelské dráze, tak jako o ní snívají jiní autoři. Měla úplně jiné plány, ale jak už to tak bývá, život jí naservíroval úplně jiné menu.

...

Divadlo

Divadelní start ve Zlíně se blíží. Připomene Tomáše Baťu, rozdá ceny Aplaus a pobaví premiérou Příběhů obyčejného šílenství

Divadlo ZlinNová 67. sezona Městského divadla Zlín se rozjede s humorem. V sobotu 8. září večer se uskuteční ve Velkém sále premiéra Příběhů obyčejného šílenství, kterou si nenechá aujít ani autor Petr Zelenka

Film

Nerozlučná tvůrčí dvojice Ken Loach a Paul Laverty obdrží v Karlových Varech cenu za celoživotní přínos filmovému umění

FFKV perexScenárista PAUL LAVERTY (*1957) a režisér KEN LOACH(*1936) zosobňují příklad pevně ukotvené umělecké dvojice, která se už patnáct let ideálně doplňuje: Laverty zajistí skvěle napsaný příběh, Loach se postará o jeho neméně skvělou realizaci, která...