Koncert, který mne nadchl

Koncert, který mne nadchl

Tisk

altSvátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté. Tento pražský festival komorní hudby založil v roce 1990 Václav Hudeček a již dvacet let si na pódium Kostela svatých Šimona a Judy v Praze zve nejen známé hudebníky, ale i mladé talenty. V rámci letošního jubilejního XX. ročníku Václav Hudeček představil milovníkům hudby mimo jiné klavíristy Jaroslavu Pěchočovou a Lukáše Klánského, violoncellistu Jiřího Bártu, flétnistu Jiřího Stivína, hornistu Radka Baboráka, harfistku Janu Bouškovou nebo houslisty Josefa Špačka a Jana Mráčka. Tradiční série večerů s Václavem Hudečkem, jeho hosty a komorní hudbou v Kostele sv. Šimona a Judy v Praze vyvrcholí závěrečným koncertem 11. dubna 2012.

 

Včera jsem navštívila předposlední koncert festivalu. Jedinečný zážitek. Jako první mne ochromil prostor kostela, okamžitě jsem pocítila v duši klid a pohodu. Pak se rozezněly tóny a katedrálou se nesla Suita pro violoncello Johanna Sebastian Bacha v podání Jiřího Bárty. Přestala jsem vnímat prostor a čas, kolem mne byla jen hudba. Uvědomila jsem si, že kvůli pracovnímu vytížení nestíhám vůbec nic a jak moc mi návštěva takových představení chybí. Jiří Bárta byl jedinečný. Po první skladbě vstoupila na pódium Jana Boušková a spolu s violoncellistou nás zavedli do světa not Jana Ladislava Dusíka (Sonáta pro harfu a violoncello Es dur. Op. 34) a Arvo Pärta (Fratres pro violoncello a klavír/harfu/). Po přestávce jsme ještě slyšeli Bedřicha Smetanu, Antonína Dvořáka, Maxe Brucha. Koncert vyvrcholil variacemi na Rossiniho téma z opery Mojžíš od Niccolo Paganiniho.

alt

Nemůžu hodnotit výkony, jsem hudební analfabet. Mohu hodnotit jen své pocity, které jsem si z koncertu odnášela – výkony hudebníků úžasné, oblečení některých posluchačů – nepřijatelné. Nevím jak vy, ale já si prostě nezvyknu na to, že se na koncerty chodí ve svetru a džínách. Prostě mi to nejde kk sobě. Asi jsem z jiného světa. Ale tento malý kaz nepokazil můj dojem a s klidem a pokorou jsem opouštěla majestátní kostel a dlouho mi v uších zněly tóny violoncella a harfy. Příští ročník festivalu nesmím propást!

alt


Zdroj foto: svatkyhudbyvpraze.cz


 
Banner

Přihlášení



Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Michaela Stehlíková: „Chtěla jsem být jako ta dáma!“

MStehlikova 200Média se většinou zajímají o známé a slavné umělce či celebrity. Málokdy se najde prostor pro ty, kteří jsou teprve na začátku cesty. I to byl důvod, proč jsme požádali o rozhovor Michaelu Stehlíkovou, violoncellistku, kter...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...


Literatura

V lese visí anděl – povedená norská skládanka

Andel perexNěkdo tvrdí, že severské detektivky jsou v Česku na ústupu, ale já se s tímto tvrzením neztotožňuji a dále s radostí objevuji nové a nové autory. Jako třeba Samuela Bjørka a jeho prvotinu s děsivým námětem Anděl visí v lese.

...

Divadlo

Rozprostřeno: recept na život

altV experimentálních prostorech NoD se během června třikrát představila divadelní reality show Rozprostřeno. Pět lidských osudů, pět večeří o tříchodových hláškách, s nejznámější českou podvečerní zábavou podoba čistě náhodná...

Film

Hole, bagy, míčky a zběsilé třískání kolem sebe aneb záchrana pověsti golfisty

altFilm Zelený svět z roku 1996 je dnes už klasickým ztvárněním jednoho sportovce a jeho velkých snů. Aby to nebylo tak jednoduché, hraje v něm Kevin Costner svou typicky zabedněnou roli, a tak není o různé životní karamboly při sledování příběhu nouze.  

...