V roce 1971 předvedla Helena Vondráčková svou první samostatnou koncertní show

V roce 1971 předvedla Helena Vondráčková svou první samostatnou koncertní show

helena perexJe to neskutečných padesát let, co Helena Vondráčková uvedla svou první samostatnou show. Koncertní program se jmenoval Helena 71 gala a premiéra proběhla 24. února 1971 v pražské Lucerně. Kritika tehdy napsala, že je naší první zpěvačkou, která povýšila statické zpívání na hodnotnou podívanou, během které zpívá, tancuje, stepuje, hraje na hudební nástroje, a přitom bezprostředně komunikuje s publikem.

 

Zpěvačka tím završila víc než roční období, kdy spolu s Václavem Neckářem přešlapovali na místě a čekali na Martu Kubišovou, kterou zpočátku roku 1970 postihl zákaz veřejného vystupování. Teprve když jim Kubišová napsala dopis, ať pokračují dál a bez ní, se začali postupně vracet k práci.  


I když jim bylo tenkrát doporučováno, že by měli vystupovat spolu, případně se dělit o kapelu, která původně doprovázela Golden Kids, oba se nakonec rozhodli pro sólovou dráhu. Václav Neckář brzo postavil kapelu Bacily, Helena Vondráčková nastudovala svou první show s big bandem řízeným Bohuslavem Ondráčkem. Ve skutečnosti šlo o Orchestr Golden Kids, leč tento název byl už v postupující normalizaci tabu.

helena


Program Helena 71 gala otevíralo několik písniček vokálního dua SoHo, které tvořili členové orchestru Miloš Svoboda a Petr Hejduk (o něco později se uplatnil ve skupině Olympic). Teprve po těchto „předskokanech“ přicházela na scénu Helena Vondráčková. Zatímco dramaturgii měl na starosti její kapelník a autor mnoha hitů Bohuslav Ondráček, kostýmy vymyslela Marie Marková.

helena 1


V programu měla Helena Vondráčková za sebou dívčí vokální kvarteto Jezinky (tehdy v něm zpívala i Dana Vlková, polovina později známého pěveckého dua Kamelie) a nabídla jednak náročné písně z prvního studiového alba Ostrov Heleny Vondráčkové (Můžeš zůstat, můžeš jít, Pochval strom za zelený listí, Jsem Bůh i Ďábel, Ostrovy pokladů), jednak novinky s hitovými ambicemi (Horoskop, První krásný den, Miláčku, Fanfán, Proč mě nikdo nemá rád, Za mléčnou dráhou, Admirál, Bim-bum, rána), ale i písně jako Aquaurius, Ráj, Sním a Mám ráda.

helena 2


A samozřejmě nechyběla ani směs těch úplně prvních hitů (Červená řeka / Pátá / Vzdálený hlas / Utíkej / Chytila jsem na pasece motýlka / Všechno už je pryč, už je ráno / Růže kvetou dál / Cink-cink / To se nikdo nedoví / Tvá malá Jane / Strejček Charlie / Bonbón).


První velká show Heleny Vondráčkové měla zasloužený úspěch – teprve čtyřiadvacetiletá zpěvačka zazářila v hitovém i náročném repertoáru, svůj program si sama moderovala, ale byly tu ještě další „premiéry“: v písni Miláčku si prvně zastepovala, na klavíru si „střihla“ Chopina, ale především překvapila svou muzikálností, vysokou hudebností a záviděníhodnou profesionalitou.

helena 3


Zkrácený záznam koncertní show Helena 71 gala ostatně přináší zpěvaččino supraphonské album Helena! Helena! Helena!, které se natáčelo v červnu 1971 za účasti diváků a které vyšlo, tehdy ještě na vinylu, v roce 1972. V roce 2000 se album objevilo i na CD jako pátý titul řady Kolekce Heleny Vondráčkové.


S big bandem řízeným Bohuslavem Ondráčkem vystupovala Helena Vondráčková přibližně rok, potom měla za zády kapelu, kterou sestavil Luděk Švábenský a se kterou podnikla koncem roku 1972 první velké sovětské a japonské turné. Švábenský byl kapelníkem i skupiny Strýci, která Helenu Vondráčkovou doprovázela v letech 1973 – 1979 v tuzemsku i leckde po světě.Foto archiv autora


 

PřihlášeníSoutěže

Veverčák Píťa se vrátil

Veverčák Píťa se společně s hajným Petrem objevili v knize Víš, kde jsou děti stromů? a nyní se vrací v titulu Kde si Píťa chladí tlapky? Nakladatelství Kazda

Ženy, které milují příliš a doufají, že se jejich partner změní

Doufáte, že se váš partner, který vám ubližuje, změní? Ne, nezmění! Kniha z nakladatelství Portál psychoterapeutky Robin Norwood je o citové závislosti ve vztazích a pomáhá ženám najít cestu k sobě a odejít z nevyhovujícího vztahu. Je plná skutečných příběhů žen, které milovaly příliš… Nakladatelství Portál

Rozhovor

Nechte se nalákat na Přehlídku netradičního filmu do Mladé Boleslavi

200fPřehlídka netradičního filmu se bude konat 26. až 28. září v Mladé Boleslavi a nabídne balkánskou kinematografii. Na naše zvídavé otázky nám u této příležitosti odpověděl Jan Černík, supervizor a vedoucí produkce festivalu a hlavní dramaturg Jan Gál.

...

Live

Hledat

Videorecenze knih

Michael Krásný vydává druhé album 20:20

Michael Krásný, kontrabasista, baskytarista, zpěvák a dlouholetý doprovodný hráč trumpetisty Laca Decziho, vydává druhé sólové album s výmluvným názvem 20:20. michaelkrasnymusic.com

Literatura

Ryzce v lese, v kuchyni a s léčivými účinky

ryzce 900Cože je tato kniha? Kniha o ryzcích, fotoatlas ryzců nebo báječný receptář s voňavými recepty? Všechno dohromady. Jde o první knihu svého druhu u nás věnovanou pouze tomuto specifickému a u nás nedoceněnému druhu hub. Najdete tu fotoatlas 60 druhů ryz...

Divadlo

Obleťte celý svět za 90 minut

LS 2020 perexVinou Covidu-19, jsme museli omezit cestování a zůstat Čechách. Čechy jsou krásné, ale co kdybychom mohli z bezpečí a pohodlí křesel, Vinohradského divadla, obletět celý svět za 90 minut?

 

...

Film

The Circle – Sdílet znamená starat se

circle perex„Vědět je dobré. Vědět všechno je lepší.“ Svět je plný neomezených možností. Žádné války, žádné nemoci. Největší high-tech společnost The Circle nezná problém, který by nedokázala vyřešit. Její technologie mají moc změnit svět.