Do hlubin fantazie s Afro Celt Sound System
Banner

Do hlubin fantazie s Afro Celt Sound System

Tisk

altVe středu 9. května pražský Lucerna Music Bar roztančili nadžánroví Afro Celt Sound System. Výborná atmosféra, ohromující muzikální výkony, kouzla s nejrůznějšími nástroji a ohromná fanouškovská podpora, tak takový byl vůbec první klubový koncert výjimečného hudebního uskupení!

 

 

Skupina s oficiálním žánrovým zaměřením na world music byla před patnácti lety založena producentem a kytaristou Simonem Emmersonem (známý veřejnosti především díky nominaci na cenu Grammy). Uskupení hraje hudbu, která je spojením několika lidových žánrů z exotických krajin. Najdeme vlivy keltské a africké tradiční hudby, ale také moderního taneční rytmu jako trip-hop, trance a dokonce i techno. Zkrátka se nebojí spojovat kultury, které se na první pohled zdají být zcela odlišnými. Kapelu objevil Peter Gabriel a díky němu se stala slavnou takřka přes noc, vymanila se z nálepky undergroundu, a přesto dokázala nespadnout do mainstreamu. Veřejnost si jich také všimla díky soundtracku k oscarovému snímku Hotel Rwanda. Jejich diskografie čítá sedm alb s nemalým počtem hostujících umělců, kteří ještě rozšiřují barvitost hudby. Pozvali si totiž hudebníky, kteří na první pohled jaksi nezapadají do jejich ladění, a právě o to víc je poslech jejich muziky nadčasový (hostovala například zpěvačka Sinéad O´Connor či člen skupiny Led Zeppelin Robert Plant).

alt

V Čechách si získali fanouškovskou základnu především díky předloňskému vystoupení na festivalu Colours of Ostrava, kdy roztančili publikum, ačkoliv jim počasí nepřálo. Středečním vystoupením v Lucerně se tak vrátili ke svým českým příznivcům a vystoupili v tuzemském klubu vůbec poprvé. Koncert byl ale významný i proto, že kapela odehrála výstup v kompletní sestavě. Představila aktuální dvojalbum Capture, jenž je výběrem z posledních pěti desek.

alt

Že se jedná o událost významnou, značilo už jen to, že více než dvě hodiny před začátkem koncertu před Music Barem stála dlouhá fronta čekajících netrpělivců. Klub byl takřka plný a s úderem deváté hodiny večerní dav přivítal bouřlivým potleskem všech osm členů formace. A ti rozhodně publikum nešetřili, taneční rytmy střídaly “africkou klasiku”, kouzlilo se na nástroje, pro nás exoticky vyhlížející. Keltské dudy, bendžo, akordeon či suzuki ve spojení s nejrůznějšími druhy bubnů skutečně přinášely tóny, které jinde jen tak neuslyšíme. Hvězdou nástrojů pak byla africká loutna kora na kterou N'Faly Kouyate předváděl, že fantazii se meze nekladou. Jejich skladby jsou spíše instrumentální a vokály slouží jen jako jakýsi doplněk. Díky podobnosti rytmů některé skladby tak trochu splývaly. Ale přesto to nic neměnilo na úžasném hudebním zážitku.

alt

Afro Celt Sound System je zkrátka originální hudba, nejen svého druhu, ale i v celém muzikálním světě. Přenese vás na druhý konec světa, možná i do hlubin fantazie a rozhoupe (nejen) v bocích. Jejich jedinečnost a energie je jednoduše výjimečná. A to se počítá!

alt

Afro Celt Sound System
Datum a místo konání: 9. května 2012 Praha Lucerna Music Bar
Pořadatel: United Islands a Česká spořitelna


Obsazení kapely:
Simon Emmerson (kytara, produkce)
N'Faly Kouyate (kora, balaphon, n'goma, vokály)
Moussa Sissokho (djembe, bubínky)
James McNally (Bodhrán, akordeon, píšťalky)
Johnny Kalsi (Dhol)
Iarla Ó Lionáird (vokály)
Emer Mayock (flétny, dudy)
Martin Russell (klávesy, produkce, programování)


Diskografie:
I.Volume 1:sound magic (1996)
II.Volume 2:Release (1999)
III.Volume 3:Further in Time (2001)
IV.Seed (2003)
V. Pod-remix album (2004)
VI.Volume 5: Anatomic (2005)
VII.Capturer (výběr 1995- 2010

Hodnocení: 90%
Zdroj foto: autorka článku


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

ROZHOVOR: Eva Hölzelová: V Arině jsem vytušila zvířecí duši do mytologického příběhu

eva200Jako by to téma tajemných mýtických příběhů autorku přitahovalo jako magnet. A proč ne, když to umí! Eva Hölzelová je už autorkou knihy motivované řeckými bájemi a pověstmi Hvězdná obloha a její nová kniha Arina je čistá fantazie? Nevíme, zeptáme se, ale ...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!


Divadlo

Festival Nultý bod mění svou podobu

nulty bod 200Po loňském odpočinkovém roce přichází festival Nultý bod s velkými změnami. Spouští realizaci nového konceptu festivalu rozděleného na tři části, které proběhnou postupně od září do listopadu. Jeho cílem je postupně vytvořit platformu, která ...

Film

Film Barbory Chalupové Zákon lásky boduje na Hithitu

Zakon lasky 200Po zdolání půlmilionové mety sbírka na dokončen na portále HitHit pokračuje, navazující podpora umožní tvůrcům realizovat původní soundtrack a taky film distribuovat do zemí, kde čelí LGBTQ+ lidé ještě mnohem složitější situaci než u nás...