18. Rock for People: den nultý

18. Rock for People: den nultý

altUž je to tady! Začal festival, držící všechna ”nej”. Prý nejlepší, největší, nejpohodovější a…letos, zdá se, zatím i nejdeštivější. Osmnáctiny se většinou slaví tekoucími proudy alkoholu, na RFP ovšem proudy ”dešťovky”. Jak to vypadá, když v zahajovací den panuje počasí jako ze zlých snů pořadatelů i návštěvníků? Pořád vesele: ”Nemá náhodou někdo navíc holinky? Nutný! Vyměnim za flašku rumu!” (zoufalý hlas z davu).

Sto lidí se vydalo na festival cyklojízdou, vlakové linky zaznamenaly rekordní prodeje do cílové stanice Hradec Králové a počasí se ”rozhodlo”, že všem nedočkavcům, kterým bylo úterý určeno, pár věcí lehce zkomplikuje. Do stanového městečka se přijíždělo již v pondělí (přece jen se na akci vypravují lidé nejen z druhého konce republiky, ale i ze sousedních zemí) a samotný Festival park se otevřel následujícího dne ve dvě hodiny odpoledne. Ovšem hodinu předtím ČHMU pro Královéhradecký kraj vydal upozornění na velmi silné bouřky. Pracovníci stav vyhlásili minimálně do středečního rána. Pořadatelé pak ihned zveřejňovali na oficiálních stránkách festivalu rady a informace, jak lépe, a především bezpečněji, nesmlouvavé počasí překonat. Přesto ale přívalové deště o srážkách 60 mm/m2 za dvě hodiny několik věcí značně zkomplikovaly.

alt

Především programy na jednotlivých stage byly do jisté míry narušeny. Na všech místech pořadatelé dělali, co bylo v jejich silách. Vzhledem k tomu, že několikrát vypadl v celém areálu proud díky silné bouřce, extrémnímu dešti a krupobití, nebylo, bohužel, technicky možné, zachovat původní plánovaný harmonogram. Přesto se hrálo, sice se zpožděním, ale kapely i organizátoři se postupně snažili dohnat skluz. Například na Talent and Jam Stage Medvěd 009 začali řádit až po 23. hodině (tedy zhruba s hodinovým opožděním), přesto se ale dočkali stovek diváků a značně živého ”kotle”. Podobně na tom bylo i vystoupení  kultovní ska slovenské kapely Polemic, kde publikum skupinu neúnavně vyvolávalo čtyřicet minut, ale rozhodně to stálo za to. ”Kluci nikdy nezklamou,” smála se holčina z davu.

alt


Živo pak bylo v krytých prostorech, kde vládli DJ´s za pulty. Evropa 2 stage či Prima Cool talent se otřásaly v základech, a to nejen díky živým beatům, ale především díky tančícím davům. Stejně na tom byla i 24hodinová zóna před vstupem do samotného Festival parku, která nabízí ”střechu” nad hlavou. Zóna je umístěná před stanovým městečkem, kromě muziky se čepuje i pivo, alko koktejly nebo nealko nápoje. A tak i ve dvě ráno se tu schází neúnavní pařmeni, či noční sovy.

Všichni na jedné lodi

”Lidi ve stanovém městečku jsou naprosto perfektní, a vzhledem k šílenému počasí, co tu dnes bylo, jsme opravdu s pomocí všech přečkali,” jeden z facebookových statusů, který jen potvrzuje to, že lidi spojují nejen emoce pozitivní, ale i v potížích si dokážou pomoci. Kde kdo si vyměňuje informace, na sociálních sítích se to jen hemží odkazy, fotkami a aktuálními fakty o počasí. Kdo má dvě pláštěnky, o jednu se rád podělí. Holinky se půjčují těžko (a asi jen tak někdo dvoje neveze), takže někteří návštěvníci vítají nabídku RFP Merche, kde se vedle triček, plavek a dalšího zboží, prodávají i holinky. Kdo někdy zažil festival, který plave, tak moc dobře ví, že je to rázem nejhodnotnější část výbavy! A přímo tyhle festivalové jsou vystylované právě do designu fesťáku, takže pak kupujícím zůstane prima suvenýr.

alt

Asi každý, kdo se ukládal v úterý večer do spacáku, si opravdu přál, aby se vzbudil minimálně do sucha, v lepším případě do sluníčka. Každopádně, ať už bude počasí v dalších festivalových dnech jakékoliv, tak atmosféra rozhodně bude skvělá. A tohle je předpověď, která se nemýlí!

Zdroj foto: www.rockforpeople.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Banner

Rozhovor

Kouzelník Ríša Nedvěd: „Rekvizity kupuju jen občas, takže za ně moc neutrácím.“

Richard NedvědKouzelníka a vyznavače takzvané trapnomagie Ríšu Nedvěda proslavila především účast v reality show ČeskoSlovensko má Talent. Aktivní byl a je také v divadle Na Stojáka.  Tajemství triků nám ...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Literatura

Mexická gotika jako z viktoriánské Anglie

mexicka gotika200V červnu vydalo nakladatelství Host pozoruhodnou knihu Mexická gotika - s luxusní obálkou a ještě lepším obsahem - od mexicko-kanadské autorky Silvie Moreno-Garciové. Měla jsme za to, že gotickému románu odzvonilo, ale jak se ukázalo,...

Divadlo

Kdo natropí nejvíce hloupostí?

Eva perexDivadlo Na Fidlovačce frčí letošní sezonu na „prvorepublikové“ vlně, a tak není divu, že přidalo na svůj repertoár vedle britské konverzačky z 20. let i oblíbenou českou retro komedii Fan Vavřincové Eva tropí hlouposti

Film

Král Belgičanů

Kral belgicanu perexNicolas III., belgický král, je právě na státní návštěvě v Istanbulu, když se dozví, že se jeho země rozpadla. Chce se okamžitě vrátit domů, aby zachránil své království. Sluneční bouře ale způsobí, že je vzdušný prostor kompl...