Zo šiestich cien získal tri získal tri Ivan Tásler

Zo šiestich cien získal tri získal tri Ivan Tásler

Tisk

20hudV Divadle Aréna v Bratislave 7. novembra po šestnásty raz odovzdávali hudobným interpretom ceny Slovenského ochranného zväzu autorov (SOZA). Počas večeram ktorý moderoval spevák Peter Lipa sa okrem ocenených v programe predstavili Bratislava Hot Serenaders, Ivan Tásler & IMT Smile, Pressburg Klezmer Band, Ansámbel muzikálu RENT, Lotz Trio, Quasars Ensemble, Miroslav Žbirka a Matúš Jakabčic so skupinou Big Band.

 

 

Najviac ocenení si odniesol spevák skupiny IMT Smile Ivan Tásler za najhranejšiu pieseň v roku 2011 Veľa lásky a v roku 2012 za pieseň Viac. Text je prvým autorským počinom Ivanovej manželky Anny Táslerovej- Onderkovej. Pieseň vznikla v partnerskej symbióze partnerov v atmosfére domácej pohody. Pri prevzatí ocenení sa Ivan Tásler vyjadril: „Hudobné cítenie je dar, ktorý si nesmierne vážim.“ A jeho manželka poďakovala za úspech nielen publiku, ale aj manželovi Ivanovi, že jej dal šancu napísať text piesne. Cenu skladateľa za najhranejšiu skladbu v roku 2011 získal textár Marián Kachút a v roku 2012 získal Ivan Tásler. Druhým najviac oceneným je textár Kamil Peteraj, ktorý si odniesol cenu pre textára najhranejších diel roku 2011a 2012.

hud

Najpredávanejšími zvukovými alebo obrazovo zvukovými nosičmi v roku 2011 sa stalo CD Fenomén od Rytmusu a v roku 2012 detské DVD Spievankovo 3 od Mária Podhradská a Richard Čanaky. Autori detských skladieb boli svojím úspech nielen prekvapení a nadšení, ale aj dojatí. „Považujeme to za zázrak. Toto sú naše deti Anetka a náš Maťko, vďaka nim všetko vzniklo pred 11 rokmi. Povedali sme si, že by bolo vhodné, aby sme zahrali niečo pre svoje deti,“ informovala po prevzatí ceny Mária Podhradská.

hud1

Cenu SOZA za najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní za rok 2011 a 2012 rádio Hej, ktoré sa premenovalo na Anténu Hit rádiu. Najvyšší podiel domáceho repertoáru vo vysielaní v zahraničí za rok 2011 získal hudobný skladateľ Vladimír Godár a za rok 2012 hudobná skladateľka Ľubica Malachovská Čekovská

 

 

Zápis do zlatej knihy SOZA udelili štyrom už nežijúcim autorom, hudobnému skladateľovi aa pedagógovi Ivanovi Hrušovskému, džezovému hudobníkovi Jánovi Siváčkovi, textárovi a novinárovi Vítovi Vilkovi a hudobnému skladateľovi Ivanovi Paríkovi. Poslednými ocenenými boli klavirista Gabriel Jonáš a spevák Miroslav Žbirka, ktorým bola delená Veľká cena SOZA.


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Alžběta Bublanová: „Život s panikou mě naučil být silnější. Ovládat svůj život a nespoléhat se pořád na někoho.“

alzbeta bublanova 200Alžběta Bublanová za svou prvotinu, povídkovou sbírku Čtyři stěny (2012), získala od Akademie literatury české ocenění Máchova růže. Kromě beletrie se zabývá také psaním recenzí, rozhovorů, fejetonů a článků. Narodila se 8....

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".


Literatura

Vzala si ďábla v lidské kůži. Podaří se jí utéct?

Gaslighter perexKdyž Marika potká Josefa, je to velká láska. Ta však hned na začátku projde těžkou zkouškou. Josefovi diagnostikují zhoubné onemocnění a čeká ho léčba, Marika stojí při něm a všemožně ho podporuje.

...

Divadlo

Vzhůru do šapitó! To nejlepší z nového cirkusu a pantomimy na Dramoxu

Walls & HandbagsDivadlo, akrobacie a tanec. Novému cirkusu propadá stále více diváků. Na Dramoxu si užijete hned několik fascinujících představení z Česka i zahraničí, v nichž můžete sledovat neuvěřitelné výkony akrobatů.

...

Film

Mládí bez naděje aneb když spravedlnost dostává na frak

altTen den mě docela rozhodilo zpravodajství. Řidič automobilu, který jel nepřiměřenou rychlostí pod vlivem léku, při jejichž užívání by se nemělo řídit, srazil jiné osobní auto a jeho řidiče zabil, vyvázl s podmínkou. Kdežto “tykadlový malíř” bude sedět n...