Literární debut z Polska: Motýl Katarzyny Puzyńské

Literární debut z Polska: Motýl Katarzyny Puzyńské

Tisk

motyl200V říjnu vydalo nakladatelství XYZ napínavý detektivní příběh Motýl od mladé polské autorky Katarzyny Puzyńské. V něm se přesvědčíme, že propracovaný příběh s komplexními postavami a napínavým nepředvídatelným dějem umí psát i naši sousedi z Polska!

 

Katarzyna Puzyńska (* 1985) je polská spisovatelka, autorka série detektivních románů o fiktivní obci Lipowo, které se nachází na půl cesty mezi Varšavou a Gdaňskem. Vystudovala psychologii a než se začala věnovat psaní, působila na akademické půdě. Motýl je jejím literárním debutem a tato série má prozatím osm dílů. Snad vyjdou v češtině i další svazky!

Mladá psycholožka Weronika Nowakovská se kvůli rozvodu rozhodne vyměnit rušnou Varšavu za vísku Lipowo, kam se přestěhuje do starého domu na samotě u lesa. Obyvatelé vesnice o sobě vědí první poslední, drby jsou zde na denním pořádku, i když tajemství tu nalezneme také přehršle. Za pár dní se tu však stane podivná událost, je totiž nalezena mrtvá jeptiška. Místní nesourodý policejní tým začne vyšetřovat a rozplétat nejen tuto záhadu.

Tělo jeptišky bylo pohozené v příkopu u silnice jako nějaká rozbitá panenka. Od vesnice ji dělilo pouhých pár stovek metrů lesní cesty a jedna zatáčka. Krev potřísnila čerstvě napadaný sníh zářivou červení. Končetiny byly rozdrcené, trup také a vylézaly z něj groteskně zkroucené vnitřnosti. Klopy černého hábitu obklopovaly zmrzačené tělo jako veliká křídla. Pouze tvář zůstala neporušená. Skvěl se na ní výraz překvapení spojeného s bolestí. (str. 18)

Autorka dokázala vdechnout život mnohovrstvému příběhu s psychologickou zápletkou, který je uvěřitelný a hlavně logický. Obdivuji také její schopnost vykreslení jednotlivých postav a jejich motivů, tužeb a aspirací. Strašně mě však iritovala jedna postava, kriminalistka Klementina Koppová, a v mých očích v příběhu působila nadbytečně a tudíž ho pro mě osobně srážela níž.

Polská média připodobňují styl Puzyńské královně detektivek, Agatě Christie a nelze říci, že by se u ní autorka neinspirovala. Zápletka je totiž napínavá až do konce a až v samotném závěru se dovídáme, kdo má na svědomí bestiální vraždy. Pro milovníky detektivek se jedná o must-have kousek!

motyl

Název: Motýl
Autor: Katarzyna Puzyńska
Žánr: detektivní příběh
Nakladatelství: XYZ
Rok vydání: 2017, pevná
Počet stran: 528
Hodnocení: 85 %


 

Přihlášení



Autorské čtení

Načítám náhodné video z playlistu...

Anketa

Co vás baví nejvíc na současném boomu komiksů?
 

Vražda na jarmarku. Neodolatelně návyková detektivka

Laskavá detektivka z britského venkova Vražda na jarmarku od autorského dua Katie Gayle představuje další ze série záhad Julie Birdové. Malebné uličky, vůně domácích koláčů, ruch u stánků na vesnické slavnosti – a k tomu jedna záhada, která rozhodně nebude tak nevinná, jak se zpočátku zdá.

Sliby a lži: psychologický thriller, v němž se svatba mění v past

Ellery přijíždí sama do luxusního resortu. Původně sem měla jet se svým mužem oslavit výročí. Manžel ji však po dvaceti letech opustil, a tak se Ellery snaží začít znovu. A zdá se, že by si pobyt zde mohla doopravdy užít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Načítám nejnovější video z playlistu...

Rozhovor

Naše sestava je od počátku stejná, jen bubeníci "přibývají", říká Dája Šimíčková z kapely Prime Time Voice

daja 200I když vokální trio Prime Time Voice funguje dva roky, jde o zkušené zpěvačky - jmenovitě Marta Marinová, Taťána Roskovcová a Dája Šimíčková. Přesto toho stihly i za tak krátkou dobu společného zpívání požehnaně včetně CD Live. Nejen o zahraničních š...

MANMAT na cestě 2: příběh pohybu, svobody a vztahu se psem

Jsou značky, které nevznikly v kanceláři, ale venku v pohybu, v přírodě, na cestách. MANMAT je jednou z nich. Druhý díl dokumentu MANMAT na cestě 2, který měl před nedávnem premiéru, přináší nejen pokračování příběhu úspěšné české značky, ale především lidský a inspirativní pohled na to, jak může sport, příroda a vztah se psem tvořit harmonický životní styl.

Z archivu...

Čtěte také...

Pod svícnem tma je příběhem hrdinství za druhé světové války

Neumann Pod svicnem wPod svícnem tma je netradiční vyprávění Ariany Neumann o holocaustu a životu jedné špatným osudem stíhané rodiny. Nabízí opravdu velice silný příběh plný hrdinství, ale i vyrovnávání se s minulostí.

...

Výtvarné umění

Festival současného umění TINA B. 2012 aneb Praha centrem „šťastného“ umění

tina b Již po sedmé se v Praze od 17. října do 31. října 2012 koná festival TINA B., jehož tématem je pro letošní rok „štěstí“. Letos jsme pozvali 115 současných autorů z celého světa.

...

Divadlo

Únorové divadelní tipy z Violy: Miroslav Donutil nebo David Prachař na jevišti legendární scény

DIvadlo Viola 200Přemýšlíte, jak si ukrátit dlouhé únorové večery? Přinášíme tipy na intenzivní divadelní zážitek v Divadle Viola na Národní třídě v centru Prahy.

...

Film

Vybíjená jako ze školy

vybijenaperexFilm Vybíjená (2015) je jakýmsi pokusem o realistickou komedii. Všechno je v ní znázorněné dost natvrdo, ale zároveň se nic z toho příliš neřeší.

C...