Bird box - když je váš zrak vaším nepřítelem

Bird box - když je váš zrak vaším nepřítelem

Tisk

 

birdboxZačalo to jako ojedinělý případ na Sibiři – jeden muž z ničeho nic zabil své blízké, a poté i sebe. Za nějakou dobu následovaly další případy. Všechny byly totožné, lidé z ničeho nic zešíleli a propadli vražednému běsnění, které ukončili sebevraždou. Po nějaké době bylo jisté, že všichni před touto událostí něco viděli. Něco, co je přimělo naprosto ztratit lidskost a zabíjet. Nikdo neví, co, či koho, zahlédli. Jsou tito tvorové vůbec z našeho světa? A jak chcete bojovat s něčím, co nesmíte vidět?

Hlavní hrdinkou příběhu je mladá žena Malorie. V příběhu se prolínají dvě časové linie – současnost a minulost. V té současné linii ji zachytíme ve chvíli, kdy se rozhodne se svými dětmi opustit dům a vydat se na řeku, aby našla snad jediné útočiště. Malorie své děti - chlapce a dívku- vychovala už od miminka tak, aby se naučili žít ve světě bez svého zraku. S černou páskou na očích se učili poznávat zvuky okolního světa, sluch se měl stát jejích zrakem. Je si vědoma, že ona sama nemá tak vyvinutý sluch, a tak dělá vše proto, aby děti byly schopny v tomto děsivém světě přežít.

Cesta po řece je jejich jediná naděje, ačkoliv Malorie neví přesně, zda je na konci vůbec něco čeká. Jediné co ví je informace, že několik kilometrů od nich po proudu řeky je kolonie přeživších. Tam se s dětmi snaží dostat a zařídit jim lepší život. Ví, že jen vyjít z domu a přejít pár metrů k člunu může být cesta plná nebezpečí.

V druhé časové linii se podíváme do minulosti na události, které se staly, pohledem Malorie. Příběh začíná ve chvíli, kdy se dozvídá o svém těhotenství. V té době se začínají už i případy vražd stávat z ojedinělých pravidelnými. Každá další je blíž a blíž k jejich domovu.

Jedinou její oporou je sestra Shannon, která dříve než ona pochopila nebezpečí. A taky marnost boje proti němu. Ve svém domě zakryly všechna okna, zamkly dveře a Shannon celé dny poslouchá zprávy a projíždí webové stránky. Nikdo neví, co bude dál, lidé jsou izolování, protože se bojí vyjít ze svých domovů, pomoc nelze očekávat.

Obě dějové linie se v knize prolínají a postupně odkrývají, ale nikdy ne předčasně. To udržuje napětí a čtenář čte knihu jedním dechem. Já ji tedy jedním dechem přečetla – hlavně konec. Naprosto jsem se do knihy ponořila a na konci jsem měla pocit, jako kdybych tu řeku přeplavala s nimi. Je fascinující sledovat svět, kde je zajet kilometr v autě do obchodu, nebo nabrat vodu ze studny, téměř nadlidský úkol.

Svět, který každým dnem čím dál více umírá a přitom netušíme, proti čemu stojíme. Nevíme, proč to daní tvorové dělají, nevíme kdo jsou, jak vypadají, nemáme jak proti nim zasáhnout. Jediné co můžeme, je zavřít oči a snažit se přežít.

O autorovi:

Josh Malerman je americký romanopisec, autor krátkých příběhů a jeden ze zpěváků a skladatelů skupiny The High Strung. Než prorazil se svou první novelou Bird Box, napsal čtrnáct rukopisů, ale žádný se neprodal. Napsal mnoho hrubých návrhů svých románů na sedadle spolujezdce na cestě po turné, se svou kapelou The Hight Strung totiž odehráli běžně okolo dvě stě padesát koncertů ročně.

Jednou ho přítel ze školy Dave Simmer požádal o jednu z jeho knih, aby ji mohl poslat lidem, které znal v nakladatelském průmyslu. Josh mu poslal knihu Goblin a téměř okamžitě začaly chodit nabídky od agentů a editorů. A tak jako první vyšla jeho román Bird Box (2014), novely Ghastle and Yule (2014) a A house at the bottom of a lake (2016), dále Black Man Wheel (2017), Goblin (2017), Unbury Carol (2018), On this, the day of Pig (2018) a Inspection (2019). Mimo tyto romány a novely napsal téměř třicet povídek. Kniha Bird Box byla zfilmována a produkována televizní stanicí Netflix v roce 2018, se Sandrou Bullock v hlavní roli. Josh Malerman v současné době žije v Farndale, v Michiganu se svou snoubenkou, hudebnicí Alison Laakko.

Ukázka z knihy:

Je šest měsíců před narozením dětí. Na Malorie to začíná být vidět. Deky zakrývají všechna okna v domě. Vchodové dveře nikdy nejsou nezamčené a nikdy nezůstávají otevřené. Zprávy o nevysvětlitelných událostech se vynořují znepokojivě často. Dříve bývali na titulních stránkách dvakrát do týdne, nyní je to na denním pořádku. V televizi vysílají rozhovory se členy vlády. Kvůli zprávám, které přicházejí až z Maine na východě a až z Floridy na jihu, dělají sestry preventivní opatření. Shannon, která denně navštěvuje tucty blogů, se obává směsice představ, něčeho málo ode všeho, co si přečte. Malorie neví, čemu má věřit. Na internetu se každou hodinu objevují nové příběhy. Na sociálních sítích se nemluví o ničem jiném a je to jediné téma ve zprávách. Nové webové stránky se zabývají výhradně evolucí informací o tomto předmětu. Na jedné straně je to jen světová mapa s červenými obličeji na městech, ve kterých se něco stalo. Když se Malorie dívala naposled, bylo tam více než tři sta obličejů. Online tomu říkají“ Problém“. Existuje široce rozšířené přesvědčení, že at´ už je „Problém“cokoli, definitivně to začíná tím, že člověk něco spatří.

Název: Bird Box
Autor: Josh Malerman
Překlad: Šárka Králíková
Žánr: thriller
Vydáno: 2019
Stran: 310
Vydalo nakladatelství: DOBROVSKÝ s.r.o.
Hodnocení: 95 %

birdbox

https://www.knihydobrovsky.cz/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Pavlína Senić: „Posluchačům vážné hudby přeji, aby v ní vážně objevili její nesmrtelnost!!!“

senic perexTentokrát vám přinášíme rozhovor s velmi příjemnou dámou, vokalistkou Pavlínou Senić. Jak pečuje o své zlato v hrdle, jak si rozumí s manželem Tomášem Úlehlou a jaká je matka? V tomto rozhovoru se dozvíte plno dalších zajímavých věcí… 

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Jupiterův mýtus – po stopách organizovaného zločinu ve starověkém Londiniu

Jupiteruv mytus200Na pulty knihkupectví se tentokrát v brožované podobě vrací další (konkrétně čtrnáctý) díl volné historické detektivní série populární britské spisovatelky Lindsey Davisové Jupiterův mýtus (The Jupiter Myth 2002, česk...


Literatura

Unikátní publikace, která není k mání všude: Pravdivý příběh byzantských věrozvěstů Konstantina a Metoděje

Slovo pameti 200K 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje vydalo Slovácké muzeum v Uherském Hradišti publikaci Pravdivý příběh byzantských věrozvěstů Konstantina a Metoděje. Publikace ...

Divadlo

Trollové mezi námi

Trollove 2Pražská čtvrt Letná. V jednom z barů popíjejí mladý absolvent práv Vojta a tajemná dívka Lena, která se mu líbí a o které touží dozvědět se víc. Dokonalé rande ale přeruší telefonát, který nejenže zhatí Vojtovi všechny jeho plány, ale i obrátí j...

Film

Lorax: Děti, chraňte přírodu!
ImagePředstavte si městečko, kde je vše dokonalé, barevné, krásné… ale také umělé. Zvířata, květiny, stromy nevyjímaje. Místo živých stromů si lidé na zahrady pořizují náhražky, které mohou dálkově ovládat a podle nálady si měnit jejich barvu. Co k...