Když to nejde vydržet „Ani o den dýl“

Když to nejde vydržet „Ani o den dýl“

Tisk

ani o den dyl 200Ani o den dýl je název představení francouzského autora Michela Clémenta, které na začátku října vizovskému publiku představilo zájezdové divadlo SemTamFór.

 

 

Zápletka konverzační komedie Ani o den dýl vychází z klasického milostného trojúhelníku, který však na začátku vůbec milostný není. Hlavní postavy tvoří partneři Pavel a Sofie a Pavlův kamarád Martin. O ženu se tu nesoupeří, právě naopak. Ta je elementem, kterého se muži svépomocí chtějí zbavit… Jedna lež střídá druhou až do bodu, kdy není úniku…

ani o den dyl1

Představitelkou trpělivé a citlivé Sofie byla herečka Aneta Bačíková, kterou doplňovali dva mladí herci z ansáblu Městského divadla Zlín – Pavel Vacek a Marek Příkazký. K tomu dodává ředitel divadla Semtamfór Jan Julínek: „Pro Marka Příkazkého je to již druhá role pod hlavičkou SemTamFóru a spolupracujeme například i s Janou Drgovou. Všichni si napřed přečetli scénář a řekli, že do takového projektu půjdou. Myslím, že se jim tato spolupráce líbí a že si své role užívají - což je i vidět na přestaveních.“  Tato slova jsou rozhodně pravdivá a navíc ani jeden z trojice na sobě nedal najevo, že hraje divadlo a působili velmi přirozeně. Také skvěle fungovala chemie mezi herci – ať už s femme fatale nebo mezi dvěma muži, nejlepšími kamarády.

Celkově to bylo nenáročné a uvolněné představení, při kterém se publikum mohlo smát skoro celou dobu. Všichni se mohli potrhat smíchy, když Pavel líčil své noční můry s kombajnem („A rozumíš, ten kombajn, a kutálela se tam hlava, lítaly ruce…“) nebo když přesvědčoval Martina, že se musí chovat tak, aby bylo jasné, že je na dně („Jsi úplně hovno, rozumíš, hovno!“).  Konverzační humor se přirozeně střídal s tím situačním a nic nebylo trapné.

ani o den dyl2

Autorem této hry je současný francouzský herec, režisér, dramatik a scenárista Michel Clément. Mezi jeho nejúspěšnější hru patří ta s názvem Le Carton, ve které ztvárnil hlavní roli sám.  Clément Michel se věnuje také filmu, je autorem a režisérem několika krátkých snímků. Komedii Ani o den dýl napsal v roce 2011 a jedná se o jeho nejnovější divadelní hru.

Divadlo SemTamFór, o. s. vzniklo v roce 2002 jako autorské divadlo, které bylo ovlivněno autory Suchým a Šlitrem, odtud pak název divadla. Ten mimo jiné charakterizuje i jeho dramaturgický koncept a převážně komediální repertoár. Od začátku tohoto roku funguje SemTamFór jako zájezdové divadlo s profesionálním souborem. Mezi další aktivity divadla patří organizace krajské postupové přehlídky činoherních a hudebních amatérských divadel a studentského divadla „Valašské Křoví“ ve spolupráci s NIPOS-ARTAMOU.

Název představení: Ani o den dýl
Žánr: konverzační komedie
Uvádí: SemTamFór
Režie: Jan Julínek
Hrají: Aneta Bačíková, Marek Příkazký j.h., Pavel Vacek j.h.
Premiéra: 15.03.2014
Hodnocení:  95 %

Zdroj foto: www.semtamfor.cz

( 11 hlasů )


 
Banner

Přihlášení



Slavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Každý festivalový den trošku jako dobrodružná jízda na horské dráze“

luhovany vincent 200Prozradila nám paní Magdaléna Petráková, ředitelka a dramaturgyně divadelní sekce festivalu LUHOvaný Vincent. V tomto rozhovoru nám sdělila, na co se mohou návštěvníci těšit a v...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

„Ale, proboha, já nejsem můj milovaný Sartre, Wilde, Williams, Albee, Shakespeare…“ rdí se Petr Nýdrle

Jméno Petr Nýdrle je zlínským kulturním nadšencům jistě dobře známo, ale tento herec, učitel, scenárista a umělecký šéf zanikajícího divadla Malá scéna má co říct i ostatním. V rozhovoru se dozvíte věci o Malé scéně, ale budete svědky i osobního zamyšlení nad vážnějšími tématy.


Literatura

Život byl fajn, než přišla bouře

Než přišla bouře perexDobrodružství mne láká. Ale nemám ho v povaze. Vrcholem mých adrenalinových zážitků je noční venčení pejska. Možná i proto mne nalákala kniha Než přišla bouře. Protože je o dobrodružství dvou odvážných lidí. O cestě nap...

Divadlo

Sbor Dejvického divadla přinesl do Zlína hru Kakadu

kakadu 200Zlín ožil již 20. ročníkem mezinárodního kulturního festivalu Setkání/Stretnutie a měl tu čest přivítat i část sboru Dejvického divadla. Ti nám předvedli hru Kakadu, která nám v obrazech a útržcích ze života mladé autistické ženy reflektuje svět.

Film

Současnost a budoucnost jezera Kökenúr

altPražské kino Aero má za sebou úspěšně 6. ročník filmového festivalu FLIM-Festivalu tibetských filmů a filmů o Tibetu. Pokud chcete jít za zábavou, která se skutečně vymyká mainstreamovým proudům, pak je to tato podívaná. A dokonc...