Ponořte se do fascinujícího světa ryb
Kultura21.cz

Ponořte se do fascinujícího světa ryb

co-ryba-vi 200Etolog Jonathan Balcombe napsal knihu nazvanou Co ryba ví?, ve které vyvrací mýty a přináší spoustu zajímavých informací.

 

 

 

Kniha je rozdělena na šest částí: Nepochopená ryba, Jak ryba vnímá, Co ryba cítí, Jak ryba přemýšlí, Koho ryba zná, Jak se ryba rozmnožuje a Ryba bez vody. Na začátku nechybí předmluva a na konci zase doslov, poznámky, poděkování a rejstřík. Jednotlivé části jsou děleny do menších kapitol a celkově dílo působí přehledně a dělení je logické.

Co ryba ví? vyvrací domněnku, že ryby jsou hloupými stvořeními a věřím, že spousta čtenářů se na ně bude po přečtení dívat úplně jinak. „Hlavním závěrem, který si z tohoto pohledu do mysli ryby můžeme odnést, je to, že ryby jsou myslící jedinci se vzpomínkami, jsou schopny plánovat a rozpoznávat druhé, disponují instinkty a dokáží se poučit ze zkušeností. V některých případech si rybí tvoříi kulturu,“ píše se na straně 190.

Čtení knihy mě ohromně bavilo a nejčastěji jsem u něho žasla a říkala si, že to snad ani není možné. Svět ryb je opravdu fascinující! Z informací co mě utkvěly, mě zaujal například pokus ukazující, jak ryby rozeznávají hudbu nebo zmínka o sumečcích tečkovaných, kteří mají po celém svém těle přibližně 680 tisíc chuťových pohárků. Zrovna u tohoto příkladu se projevil také autorův odlehčený styl a smysl pro humor, kde dodával: „Ač se snažím sebevíc, prostě si nedokážu představit, jaké by to bylo, kdyby celé moje tělo fungovalo jako jazyk. Jsem si ale poměrně dost jistý, že bych chtěl, aby se to dalo i vypnout.“ (str. 61)

Jonathan Balcombe zde dokázal kombinovat odborné informace jak s mnoha svými názory a pohledy a tak také s nejrůznějšími výzkumy a studiemi. Do nich zahrnul také zkušenosti nejrůznějších lidí s jejich domácími mazlíčky – akvarijními rybičkami. Sama jsem jejich hrdá majitelka, s manželem jde o náš velký koníček, a proto jsem byla velmi vděčná za zajímavosti o nich. A smála jsem se, že si s nimi spousta lidí povídá a někdo jim přeje dobrou noc jako my, když jim zhasínáme. :-)

Co ryba ví? je další skvělou knihou z edice Živá příroda nakladatelství Kazda a mě nezbývá než ji doporučit všem milovníkům němých i ostatních tvorů.

Jonathan Balcombe býval ředitelem oddělení pro studium vědomí zvířat v institutu Humane Society Institute for Science and Policy ve Washingtonu. Nyní je nezávislým autorem a redaktorem a přednáší o vědomí zvířat. Je autorem čtyř knih včetně Second Nature (Druhá přirozenost) a Pleasurable Kingdom (Království potěšení) a více než šedesáti vědeckých článků a kapitol knih o chování zvířat a jejich ochraně. Je populárním hostem rádií, objevil se také v televizním kanálu National Geographic a v několika dokumentárních filmech. Píše pro The New York Times, The Washington Post a do dalších periodik. Žije v Ontariu. Najdete ho na Facebooku, můžete ho sledovat i na Twitteru na @Jonthanpb1959 nebo navštívit jeho webové stránky jonathan-balcombe.com.

co-ryba-vi

Co ryba ví?

Autor: Jonathan Balcombe
Překlad: Vendula Hlavová
Žánr: Živá příroda
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2019
Počet stran: 304
Hodnocení: 93 %

https://www.knihykazda.cz/co-ryba-vi/

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: http://www.kultura21.cz/souteze/20214-co-ryba-vi-soutez


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Fotografka Kateřina Janišová: „Je to možná silné tvrzení, ale přede mnou se nestydí nikdo.“

janisova 200I fotografie jsou typem umění, a proto patří ke kultuře. Nejen z toho důvodu vám přinášíme další rozhovor o focení, tentokrát s mladou fotografkou Kateřinou Janišovou, která se zaměřuje jak na modelky, tak na obyčejné lidi. Focení je pro ni rados...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Coolinářka: Kuchařka testovaná na rodině


coolinarka 200Foodblogerů, tedy blogerů zaměřených na jídlo a vše kolem něho, neustále přibývá a není tak divu, že se na našem trhu stále více objevují také jejich knihy. Pro autory blogů je to největší pocta, což v úvodu přiznává i Svatava Vaško...


Literatura

Benjamin Kuras: Jak zabít civilizaci

civilizace900Co k tomu říct? Čekala jsem historické čtení odlehčeného rázu. Ale výsledek byl ten, že jsem zůstala po přečtení asi tak dvě hodiny jako opařená. Je to kniha, od které jen tak neodejdete: Jak logické, jak psychologické, jak zákonité. Ve zkr...

Divadlo

Zamilovaný Shakespeare, brilantní komedie v Městském divadle Brno

Zamilovaný Shakespeare perexMám dojem, že nesu dříví do lesa, nebo sovy do Athén. O této inscenaci bylo toho asi napsáno dost. Vždyť premiéra byla v listopadu roku 2016 (!). To ještě nikdo netušil, že lidstvo napadne pandemie čínské ch...

Film

Mamma Mia Here we go again! v kinách

mmV Eurovei sa 17. júla uskutočnila po desiatich rokoch premiéra pokračovania muzikálu Mamma Mia! A nemohlo to byť ani teraz inak a veľkolepá letná filmová párty sa dotýka sŕdc návštevníkov.

...