„Jmenuji se Maryte a jsem katolička“ – slova, která mohou zachránit život
Banner

„Jmenuji se Maryte a jsem katolička“ – slova, která mohou zachránit život

jmenujisemaryte perexNa začátku roku 1946 ve Východním Prusku vládnou tvrdou rukou vítězní Rusové. Berou si, co chtějí, a tyranizují původní německé obyvatelstvo. Malá Renata, její maminka, teta a sourozenci museli opustit hezký dům, kteří zabrali Rusové, a nastěhovat se do kůlny.

 


Je jim zima, mají hlad a při životě je drží jen vzpomínky na lepší časy a naděje na šťastnější budoucnost. Renatin nejstarší bratr se vypravil do Litvy, aby pro rodinu sehnal jídlo, ale když se ze své druhé výpravy nevrátil, rozhodly se jeho tři sestry vydat na cestu a také zkusit štěstí. Nešťastnou náhodou se však Renata ocitla na litevském území sama. Najde lidi, kteří jí dají jídlo a postarají se o ni? A setká se ještě někdy se svou rodinou?

Fenomén vlčích dětí
Slovním spojením „vlčí děti“ byly označovány německé, ruské i litevské děti, které po skončení druhé světové války bloudily samotné po území Litvy a žebraly, kradly, pracovaly výměnou za jídlo nebo se snažily najít někoho, kdo by se jich ujal. Tuto málo známou část historie zpracovává ve svém románu litevský spisovatel Alvydas Slepikas, který se o tohle téma dlouho zajímal, takže když se mu naskytla šance napsat román inspirovaný skutečnými příběhy, neváhal. Výsledkem je útlá kniha nesoucí název Jmenuji se Maryte.

Zimní příběh, ve kterém nenajdete popisy pocitů postav
Příběh překvapí svou dokonale popsanou atmosférou a básnickým jazykem. Popisy zimní přírody i života v zimě jsou stručné a strohé, ale dokážou vtáhnout do děje. Ten je pochmurný a plný beznaděje, která nakonec vždy přehluší touhy po lepších zítřcích. Protože když o všechno přijdete a ocitnete se v cizí zemi, jejíž jazyk téměř neovládáte, když vás trápí hlad a strach a ani to, že jste našli hodné lidi, neznamená, že jste v bezpečí a že o vás bude postaráno, je nemožné udržet si pozitivní myšlení.

Jak se však postavy cítí, si můžeme jen domýšlet. Autor jejich pocity zásadně nepopisuje a nechává čtenáře, aby si je interpretovali z jejich chování.

Dívka Renata, která si zachraňuje život větou „Jmenuji se Maryte a jsem katolička“, a její sourozenci hledají své místo ve světě na pozadí nelehké doby. Při čtení tak nějak podvědomě víte, že i když tyhle děti potká trochu štěstí, nevydrží to dlouho, ale i tak doufáte. Protože vědomí, že se tohle opravdu dělo a že to nekončilo dobře, tíží. Sílu tohoto příběhu umocňuje i epilog, v němž autor prozrazuje, co ho k napsaní knihy přimělo.

jmenujisemaryte

Jmenuji se Maryte
Autor: Alvydas Slepikas
Originální název: Mano Vardas – Maryté
Žánr: historický román, společenský román
Překlad: Věra Kociánová
Vydáno: Odeon, 2020
Edice: Světová knihovna
Počet stran: 208

Hodnocení: 95%

Jmenuji se Maryte - nakladatelství Odeon


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

CBS Nakladatelství: Jak se tvoří ručně malované mapy nejen Česka

CBS perexPotkáváme je u rozcestníků, na náměstích, návsích, v domácích knihovnách, vytvářejí se pro celé regiony, oblasti a města či obce a kontinenty. Mapy. Ale tyhle jsou jiné, než ty pragmatické klasické a turistické. Jsou ručně malované s mnoha obrázky, ...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...

Čtěte také...

Superhrdinové nabití elektřinou

 

Uprchlík 200Příběhy lidí s nadpřirozenými schopnostmi patří již dlouhodobě mezi velice oblíbené. Společnosti Marvel a DC by o tom mohli vyprávět. I na knižním poli se občas najde nějaký ten superhrdina. Mezi ty nejnovější patří Uprchlík z cely 2...


Literatura

Ms. Marvel: (Ne)normální

ms.marvel 200V říjnu spojily síly nakladatelství Paseka a Crew, aby vydaly cenami ověnčený komiksový titul Ms. Marvel: (Ne)normální od americké autorky G. Willow Wilsonové. Příběh o dospívání a hledání sebe sama v hávu přerodu z obyčejné holky do super...

Divadlo

Vyhynutí včelstev – naše smrt

altFalešní proroci hlásali konec světa už sice bezpočtukrát, zatím to chválabohu nikdy nevyšlo, na druhé straně nemusí být takováto představa totálního zániku planety Země pouhopouhou utopií. Naplnit ji mohou, ač se to na první pohled může zdát nereálné, i

Film

Šimon a Matouš nikdy nezestárnou a budou bavit ještě mnoho generací

Film Šimon a Matouš jedou na riviéru (1975) byl ve své době velmi populární a podepsal se na duši nejednoho malého rváče. Proč je mlácení a urážení lidí taková legrace, těžko říci. Oba hrdinové totiž narazí na šéfy mafie, kteří jsou sice mocní a n...