Posté a naposledy. Divadlo RePublika uvede poslední reprízu úspěšného satirického divadelního představení Boss Babiš

Posté a naposledy. Divadlo RePublika uvede poslední reprízu úspěšného satirického divadelního představení Boss Babiš

Tisk

boss babis200Přežilo politické zákazy, přežilo pandemii Covidu, kdy nejen divadla nemohla hrát. Nyní satirické divadelní představení Boss Babiš, se kterým Divadlo RePublika projelo celou Českou republiku, uvede 18. května od 19:30 hodin v divadelním sále klubu Rock Café na Národní třídě svou 100. a zároveň poslední reprízu.

 

Na jaře 2019 přišel ředitel Divadla RePublika Jan Julínek za autorem scénáře Janem Noskem Novákem s nápadem inscenovat knižní bestseller předního investigativního novináře a spisovatele Jaroslava Kmenty Boss Babiš.

„Přinesl jsem mu knihu Jaroslava Kmenty a když si ji přečetl, tak odpověděl, že jízdní řády nedramatizuje. Pak jsme ale přemýšleli, dlouho si s Janem Noskem Novákem a dramaturgyní Lenkou Skalickou povídali a na inscenaci, o které jsme předem netušili, jaký bude mít ohlas, nakonec začali pracovat,“ vzpomíná ředitel Divadla RePublika Jan Julínek.

Na konci července téhož roku se autoři potkali s Jaroslavem Kmentou, aby mu představili svůj plán. Protože se autorovi bestselleru nápad líbil, dal divadelnímu zpracování jeho knihy zelenou. Mohla se tak uskutečnit v divadelním sále klubu Rock Café, který se stal domovskou scénou představení, na konci ledna 2020 beznadějně vyprodaná premiéra.

„Mně se tahle satira líbila. Je to vážné téma, ale zároveň velká sranda. Oceňuji, že scenáristé Jan Nosek Novák a Honza Julínek nechali duch knihy zachovaný a že nutná umělecká licence neposunula celé téma za hranici snesitelnosti a nestala se z toho nějaká sci-fi,“ chválil divadelní zpracování své knihy Jaroslav Kmenta, když jej viděl poprvé.

boss babis1

Dle slov ředitele divadla a spoluautora představení Jana Julínka divadelníci očekávali, že ne ve všech kulturních zařízeních a divadlech si budou chtít představení objednat, s představením se však autorům začaly dít jiné nepříjemnosti – politické zákazy.

„Největší šok jsme zažili, když nám v několika nejmenovaných městech odmítli z politických důvodů pronajmout sál s tím, že by z toho měli problémy. Po medializaci této skutečnosti se však strhl takový zájem, že jsme se nestačili divit,“ říká Julínek.

„Nikdy nezapomeneme na všechny ty vstřícné reakce diváků, ani na případy, kdy za námi po představení přicházeli lidé, kterým Babiš zničil podnikání a život. Přesně tak, jak je to v knize Jaroslava Kmenty,“ dodává.

Divadelní představení Boss Babiš přežilo politické zákazy i pandemii Covidu, kdy se nesměly kulturní akce konat. Dokonce bylo po první vlně „Covidové krize“ úplně prvním divadelním představením v celé ČR, které se hrálo za účasti diváků, a to v Jablonci nad Nisou. Inscenaci, která se po celé České republice odehrála 99x, navštívilo desetitisíce návštěvníků.

boss babis3

Nyní Jana Julínka, Jana Noska Nováka, Anetu Julínkovou, Janu Mudrákovou, Ondřeje Lechnýře a Radka C. Jiříčka, kteří v satiře Boss Babiš hrají, čeká stá repríza, kterou se zároveň rozhodli uspořádat jako derniéru. Poslední uvedení představení Boss Babiš se uskuteční 18. května 2023 od 19:30 v divadelním sále předního pražského klubu Rock Café na Národní třídě. Vstupenky jsou k dostání v předprodejní síti GoOut.net.

„Nechce se mi věřit, že Boss Babiš to „dotáhl“ až na 100. reprízu. Premiéru měl měsíc před covidovým uzavřením divadel a hrál se jen v těch krátkých chvílích, kdy byla divadla povolena. I přes to procestoval celou republiku křížem krážem. Během těch 99 repríz mě bavili i kolegové. Jsou inscenace, které prostě jen odehrajete, ale u Boss Babiše se všichni těšili na každou reprízu. Vymýšleli jsme stále nové a nové aktualizace. A na výsledku to bylo vždy vidět. Bavilo to nás, bavilo to diváky, a ještě to přispělo dobré věci,“ bilancuje Jan Julínek.

boss babis2

Zdroj foto: NetwIN production


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Tomáš Savka: „Oslavit si umím každý den, když chci“

Savka200Zpěvák Tomáš Savka se proslavil díky účasti v talentové show Česko hledá Superstar a nyní slaví 30 let. U této příležitosti vyráží na swingové turné, o kterém v tomto rozhovoru prozradil více.

...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

”Demokracie není právo do všeho mluvit, ale povinnost vědět, co mluvit,” říká Rudolf Jelínek

altJeden z nejznámějších českých herců všech věkových generací, Rudolf Jelínek, má za sebou neskutečnou filmovou a divadelní kariéru, bohaté zkušenosti s dabingem a lidé ho na ulici spíše než jménem oslovují jako majora Jiřího Hradce...


Literatura

Barbara Moore: Snadný tarot

tarot 1Jedna z nejlepších autorek knih o tarotu, doslova mistryně ve vyprávění příběhů na motivy těchto karet, vydává knihu a karty, které jsou určeny dle jejích slov pro začátečníky, pro ty, kdož se s kartami teprve seznamují. Ale s gustem ji ocení i ti, kdož s...

Divadlo

Zamilovaný Shakespeare, brilantní komedie v Městském divadle Brno

Zamilovaný Shakespeare perexMám dojem, že nesu dříví do lesa, nebo sovy do Athén. O této inscenaci bylo toho asi napsáno dost. Vždyť premiéra byla v listopadu roku 2016 (!). To ještě nikdo netušil, že lidstvo napadne pandemie čínské ch...

Film

Knick - doktoři bez hranic

knick 200Newyorská nemocnice Knickerbocker, v níž se desetidílný seriál Knick - Doktoři bez hranic odehrává, skutečně existovala (na rohu 131. ulice a Convent Street) už od dob občanské války, svému účelu sloužila do 60. let m...