Posté a naposledy. Divadlo RePublika uvede poslední reprízu úspěšného satirického divadelního představení Boss Babiš

Posté a naposledy. Divadlo RePublika uvede poslední reprízu úspěšného satirického divadelního představení Boss Babiš

Tisk

boss babis200Přežilo politické zákazy, přežilo pandemii Covidu, kdy nejen divadla nemohla hrát. Nyní satirické divadelní představení Boss Babiš, se kterým Divadlo RePublika projelo celou Českou republiku, uvede 18. května od 19:30 hodin v divadelním sále klubu Rock Café na Národní třídě svou 100. a zároveň poslední reprízu.

 

Na jaře 2019 přišel ředitel Divadla RePublika Jan Julínek za autorem scénáře Janem Noskem Novákem s nápadem inscenovat knižní bestseller předního investigativního novináře a spisovatele Jaroslava Kmenty Boss Babiš.

„Přinesl jsem mu knihu Jaroslava Kmenty a když si ji přečetl, tak odpověděl, že jízdní řády nedramatizuje. Pak jsme ale přemýšleli, dlouho si s Janem Noskem Novákem a dramaturgyní Lenkou Skalickou povídali a na inscenaci, o které jsme předem netušili, jaký bude mít ohlas, nakonec začali pracovat,“ vzpomíná ředitel Divadla RePublika Jan Julínek.

Na konci července téhož roku se autoři potkali s Jaroslavem Kmentou, aby mu představili svůj plán. Protože se autorovi bestselleru nápad líbil, dal divadelnímu zpracování jeho knihy zelenou. Mohla se tak uskutečnit v divadelním sále klubu Rock Café, který se stal domovskou scénou představení, na konci ledna 2020 beznadějně vyprodaná premiéra.

„Mně se tahle satira líbila. Je to vážné téma, ale zároveň velká sranda. Oceňuji, že scenáristé Jan Nosek Novák a Honza Julínek nechali duch knihy zachovaný a že nutná umělecká licence neposunula celé téma za hranici snesitelnosti a nestala se z toho nějaká sci-fi,“ chválil divadelní zpracování své knihy Jaroslav Kmenta, když jej viděl poprvé.

boss babis1

Dle slov ředitele divadla a spoluautora představení Jana Julínka divadelníci očekávali, že ne ve všech kulturních zařízeních a divadlech si budou chtít představení objednat, s představením se však autorům začaly dít jiné nepříjemnosti – politické zákazy.

„Největší šok jsme zažili, když nám v několika nejmenovaných městech odmítli z politických důvodů pronajmout sál s tím, že by z toho měli problémy. Po medializaci této skutečnosti se však strhl takový zájem, že jsme se nestačili divit,“ říká Julínek.

„Nikdy nezapomeneme na všechny ty vstřícné reakce diváků, ani na případy, kdy za námi po představení přicházeli lidé, kterým Babiš zničil podnikání a život. Přesně tak, jak je to v knize Jaroslava Kmenty,“ dodává.

Divadelní představení Boss Babiš přežilo politické zákazy i pandemii Covidu, kdy se nesměly kulturní akce konat. Dokonce bylo po první vlně „Covidové krize“ úplně prvním divadelním představením v celé ČR, které se hrálo za účasti diváků, a to v Jablonci nad Nisou. Inscenaci, která se po celé České republice odehrála 99x, navštívilo desetitisíce návštěvníků.

boss babis3

Nyní Jana Julínka, Jana Noska Nováka, Anetu Julínkovou, Janu Mudrákovou, Ondřeje Lechnýře a Radka C. Jiříčka, kteří v satiře Boss Babiš hrají, čeká stá repríza, kterou se zároveň rozhodli uspořádat jako derniéru. Poslední uvedení představení Boss Babiš se uskuteční 18. května 2023 od 19:30 v divadelním sále předního pražského klubu Rock Café na Národní třídě. Vstupenky jsou k dostání v předprodejní síti GoOut.net.

„Nechce se mi věřit, že Boss Babiš to „dotáhl“ až na 100. reprízu. Premiéru měl měsíc před covidovým uzavřením divadel a hrál se jen v těch krátkých chvílích, kdy byla divadla povolena. I přes to procestoval celou republiku křížem krážem. Během těch 99 repríz mě bavili i kolegové. Jsou inscenace, které prostě jen odehrajete, ale u Boss Babiše se všichni těšili na každou reprízu. Vymýšleli jsme stále nové a nové aktualizace. A na výsledku to bylo vždy vidět. Bavilo to nás, bavilo to diváky, a ještě to přispělo dobré věci,“ bilancuje Jan Julínek.

boss babis2

Zdroj foto: NetwIN production


 
Banner

PřihlášeníSlavná herečka a její studentka. Která z nich si zahraje v nově otevřeném Národním divadle?

Eliška Pešková (Miroslava Pleštilová) je divadelní hvězda, úspěšná učitelka herectví a žena divadelního podnikatele Pavla Švandy ze Semčic. Otýlie Malá (Iveta Hlubučková) je zas mladá dívka, která ze všeho nejvíc touží stát se herečkou.

Začala jsem svým snům rozumět a vykládat je i druhým

Nejdříve psala básničky, které, jak sama přiznává, byly spíše jakési přetlaky emocí a jejího silného vnímání. Pak přišly novelky ze života, v nichž mohla uplatnit svoji fantazii, která pracovala na plné obrátky. Později si jen tak vydala básnickou sbírku Proudy, novelku Mimo prostor a čas a v roce 2021 již pod nakladatelstvím Albatros Media knihu Tajemství snů a jak ho rozluštit, na jejímž pokračování pracuje. Také má rozepsaných několik románů a jako šéfredaktorka vede internetový magazín Kultura21.cz.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Krejbich – Hlaváč – Ondra: Smrt zítřkům

velky tresk200V dubnovém Velkém Třesku se promění Malá scéna na tvůrčí křižovatku. Střetne se zde malíř, hudebník a divadelník. Krejbich-Hlaváč-Ondra. Obraz – Hudba – Hra. Jiří On...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Skleněný pokoj: Světová premiéra původně knižního bestselleru v Brně

Skleneny pokoj 200Román britského spisovatele Simona Mawera se odehrává v Brně, mezi roky 1925 a 1968. Podkladem příběhu je osud lidí kolem slavné vily Tugendhat, světově uznávaného architekta Ludwiga Miese van der Rohe.


Literatura

Peklo v podání Romana Bureše: Inferium

inferium 200V březnu obohatila Edici Fantastická Epocha nová kniha Romana Bureše Inferium a jak název napovídá, můžeme se těšit na autorův osobitý a velmi barvitě líčený pohled do útrob pekla a na netradiční souboj dvou zel. Česká fantastika má zkrátka stá...

Divadlo

Gazdova krv vás dostane korektními i nekorektními vtipy

altDivadelní festival Střetnutí Stretnutie zahájila hra Gazdova krv, ve které excelovala tvář festivalu Szidi Tobias a nejen ona.

 

...

Film

Francis Veber vzpomíná na slavnou éru francouzské kinematografie

altJak probíhalo natáčení dnes již kultovních francouzských komedií Uprchlíci, Otec a otec či Blbec k večeři? Jaký je ve skutečnosti Pierre Richard, Gérard Depardieu nebo již zesnulý Lino Ven...