Pražské Divadlo Kolowrat uvádí komedii Bez zábran

Pražské Divadlo Kolowrat uvádí komedii Bez zábran

Tisk

kolowrat200Další reprízu inscenace Bez zábran proběhne v Divadle Kolowrat v pátek 12. května v 19.30 hodin. Představení připravilo s hereckým kvartetem nedávno založené Staromódní divadlo, režisérem je Robert Russell. Hru napsal britský prozaik, dramatik, satirik a literární kritik David Lodge.

 

Veselá i vážná komedie o úloze médií v životě umělců a známých osobností, ale také o přátelství, o životních prioritách, a o tom, jak si zachovat charakter v kultuře závisti a pomluv. Na pozadí Anglie Tonyho Blaira a princezny Diany na sklonu minulého století, Lodge probírá témata, která jsou pořád aktuální: kulturu celebrit a pomluv, moc a odpovědnost medií, podvědomý a všudypřítomný sexizmus; na osobní rovině pak přátelství, loajalitu, životní priority, a jak si zachovat charakter ve světě intrik a závisti.

V inscenaci Bez zábran, kterou režíroval Robert Russell, hrají Pavel Novotný, Zuzana Geislerová, Josef Vrána a Martina Balážová. Premiéra proběhla 11. března 2023 na jevišti Divadla Kolowrat. Mimochodem překlad a úpravu vytvořila Zuzana Geislerová, která je spoluzakladatelkou divadelního spolku Staromódního divadla.

kolowrat foto1

„Založila jsem tento divadelní spolek, protože věřím, že divadlo může být současné a zároveň tradiční, jednoduché a zároveň náročné, zábavné i vážné. Záměr Staromódního divadla je prezentovat hry současné i klasické, a přitom respektovat naše autory, naše herce, a především naše diváky,“ říká Zuzana Geislerová.

David Lodge (*1935) je známý, a nejen u nás, spíš jako autor románů (Hostující profesoři, Pěkná práce) než jako dramatik. Ve své hře Bez zábran (Home Truths, 1998), čerpal inspiraci nejen ze svých dlouholetých a občas bolestných zkušeností spisovatele, ale i ze svého povolání profesora anglické literatury.

kolowrat foto 2

Autor se nepokrytě projektuje do hlavní postavy hry, známého spisovatele, který už tolik netouží po komerčním úspěchu jako spíš po respektu kolegů a uznání v médiích. Když je jeho přítel ze studentských let, autor úspěšných televizních seriálů, zesměšněn známou novinářkou v nedělních novinách, kamarádi si vymyslí rafinovanou pomstu...

Další repríza komedie Bez zábran proběhne v úterý 13. června opět na scéně Divadla Kolowrat.

kolowrat foto3

Zdroj foto: Divadlo Kolowrat


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nepodceňujte důležitost vyšetření sluchu. V roce 2050 bude jeho ztrátou postiženo až 900 milionů lidí

REJA Rozhovor Ing. Strnada perexU příležitosti Světového dne sluchu vám dnes přinášíme rozhovor s panem inženýrem Strnadem o sluchu, sluchových ztrátách a možnostech jejich kompenzace, o tom, jak si vybrat vhodné sluchadlo, a proč ...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Pohled z mostu: Mimořádné lidské drama o spalující vášni

Pohled z mostu200Arthur Miller je jistě vedle Eugena O’Neilla, Tennesseeho Williamse a Edwarda Albeeho vrcholným americkým dramatikem 20. století – a jedním z mála nesporných moderních dramatických klasiků. Z jeho významných her už diváci Městského d...


Literatura

Dvě ženy, jeden muž. Která si získá jeho srdce?

Ta ktera prohraje perexKdyž nádherná Piper poprvé uviděla atraktivního právníka Lea, hned věděla, že je to ten pravý. Má jen jedinou chybu Snubní prsten. Piper však ví, že žádné manželství netrvá věčně. A Leo jí za případné potíže stojí...

Divadlo

Malované na skle: Jánošík po brněnsku

malovane na skle divadlo radostJuraj Jánošík je pro někoho národním hrdinou, který bohatým bral a chudým dával, někdo ho považuje pouze za zbojníka, který loupil, aby se sám obohatil. V brněnském divadle Radost můžete zhlédnout h...

Film

Nebezpečně omamující jízda Rona Howarda

200rushNiki Lauda a James Hunt. Jména, která před pár dekádami vzbudily ve Formuli 1 takový rozruch, že si na své vzájemné rivalitě tito závodníci vystavili schody ke slávě, k níž se ale oba dostali úplně jinými cestami.

...