Pražské Divadlo Kolowrat uvádí komedii Bez zábran

Pražské Divadlo Kolowrat uvádí komedii Bez zábran

Tisk

kolowrat200Další reprízu inscenace Bez zábran proběhne v Divadle Kolowrat v pátek 12. května v 19.30 hodin. Představení připravilo s hereckým kvartetem nedávno založené Staromódní divadlo, režisérem je Robert Russell. Hru napsal britský prozaik, dramatik, satirik a literární kritik David Lodge.

 

Veselá i vážná komedie o úloze médií v životě umělců a známých osobností, ale také o přátelství, o životních prioritách, a o tom, jak si zachovat charakter v kultuře závisti a pomluv. Na pozadí Anglie Tonyho Blaira a princezny Diany na sklonu minulého století, Lodge probírá témata, která jsou pořád aktuální: kulturu celebrit a pomluv, moc a odpovědnost medií, podvědomý a všudypřítomný sexizmus; na osobní rovině pak přátelství, loajalitu, životní priority, a jak si zachovat charakter ve světě intrik a závisti.

V inscenaci Bez zábran, kterou režíroval Robert Russell, hrají Pavel Novotný, Zuzana Geislerová, Josef Vrána a Martina Balážová. Premiéra proběhla 11. března 2023 na jevišti Divadla Kolowrat. Mimochodem překlad a úpravu vytvořila Zuzana Geislerová, která je spoluzakladatelkou divadelního spolku Staromódního divadla.

kolowrat foto1

„Založila jsem tento divadelní spolek, protože věřím, že divadlo může být současné a zároveň tradiční, jednoduché a zároveň náročné, zábavné i vážné. Záměr Staromódního divadla je prezentovat hry současné i klasické, a přitom respektovat naše autory, naše herce, a především naše diváky,“ říká Zuzana Geislerová.

David Lodge (*1935) je známý, a nejen u nás, spíš jako autor románů (Hostující profesoři, Pěkná práce) než jako dramatik. Ve své hře Bez zábran (Home Truths, 1998), čerpal inspiraci nejen ze svých dlouholetých a občas bolestných zkušeností spisovatele, ale i ze svého povolání profesora anglické literatury.

kolowrat foto 2

Autor se nepokrytě projektuje do hlavní postavy hry, známého spisovatele, který už tolik netouží po komerčním úspěchu jako spíš po respektu kolegů a uznání v médiích. Když je jeho přítel ze studentských let, autor úspěšných televizních seriálů, zesměšněn známou novinářkou v nedělních novinách, kamarádi si vymyslí rafinovanou pomstu...

Další repríza komedie Bez zábran proběhne v úterý 13. června opět na scéně Divadla Kolowrat.

kolowrat foto3

Zdroj foto: Divadlo Kolowrat


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Kateřina Tučková: „Byla jsem děvče z vesnice, které se ocitlo ve spárech brněnské kultury“

tuckova200Brněnská rodačka, kurátorka pražské galerie a především také úspěšná spisovatelka Kateřina Tučková získala letos za svůj román Žítkovské bohyně ocenění Magnesie Litery, zvolili si ji sami čtenáři.<...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Nahlédněte do běžného dne manželského páru v důchodu

Happy end perexMuž a žena, kteří jsou spolu 60 let. Jejich svět se v průběhu let vtěsnal do jednoho bytu a oni se postupně stali jeden druhému nejen nejlepším přítelem, ale především pomocníkem.

 

...

Literatura

Učení pro děti hravou formou aneb Procvičujeme si angličtinu

procvicujemeaj 200Těžkopádnému memorování slovíček odzvonilo! Nakladatelství Edika si pro děti od šesti let připravila sérii Deskových her, které se zaměřují na procvičování cizího jazyka. V této recenzi se podíváme na zoubek učební pomůcce, která ...

Divadlo

Legendární Past na myši ve Zlíně

past-na-mysi-perexMěstské divadlo Zlín uvedlo v půlce října loňského roku jednu z nejznámějších detektivních her na celém světě, Past na myši od Agathy Christie. Jak se světoznámého dramatu zhostilo zlínské divadlo a jak se vyvedlo rozuzlení, tak typi...

Film

Nad námi Elysium jako běžným smrtelníkům nedostupné místo

200 filmJihoafrický režisér Neill Blomkamp upoutal nezvyklou sci-fi Distrikt 9, v němž se zcela obešel bez obvyklých žánrových klišé a příběh vybudoval jako varování před rasovými předsudky a ústrky, které postihnou zbídačené mimozemšťany, kteří nalezli pramál...