Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Tisk

Chladne-dite perexMít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


Hra oblíbeného dramatika Mariuse von Mayenburga
Chladné dítě je dosud v Česku neuvedená hra úspěšného německého dramatika Mariuse von Mayenburga. Toto současné dílo tak bylo poprvé uvedeno 31. března 2023 v Divadle DISK. Je to první absolventská inscenace studentů 3. ročníku herectví a 1. ročníku magisterského programu režie a dramaturgie katedry činoherního divadla DAMU.

Chladne dite

Vztahy na hraně nože
Hlavním tématem hry je souboj dvou generací, z nichž každá má svou pravdu. Vztahy mezi rodiči a potomky se nevyvíjí, právě naopak – balancují na hraně nože a je jen otázkou času, kdy dojde k finálnímu střetu. Tyto vyostřené emoce mají vliv nejen na samotné účastníky konfliktu, ale i na dítě, které se v nich ještě pořád ukrývá. A je to právě chlad, který někde uvnitř sebe cítí, co je nutí dělat fatální rozhodnutí a co způsobuje, že se jejich životní plány mění v pouhou chiméru.

Chladne dite 1

Prázdný prostor, ve kterém se příběh odehrává, pomáhá vytvářet dojem, že se všechno odehrává právě tady a právě teď. Toto metaforické přenesení do přítomného okamžiku vás zcela pohltí, a tak budete osudy Leny a jejích blízkých sledovat se zatajeným dechem až do samotného konce. Hra klade spoustu otázek, ale nedává na ně odpovědi. Ty si musí každý divák najít sám. Kombinace hravosti, cynismu, drsného smyslu pro humor a někdy až naivní upřímnosti způsobí, že budete rozhodně mít nad čím přemýšlet.

Chladne-dite banner

CHLADNÉ DÍTĚ
Autor: Marius von Mayenburg
Překlad: Petr Štědroň
Režie: Tomáš Ráliš
Dramaturgie: Adéla Čermáková
Výprava: Jakub Peruth
Kostýmy: Anna Havelková
Hudební a zvuková spolupráce: Tomáš Ráliš, Tomáš Dalecký
Produkce: Klára Markvartová, Karolína Anna Hudská, Lenka Pitronová
Hrají: Karolína Knězů, Erik Zabrucký, Tomáš Dalecký, Kateřina Hrdinová, Jindřiška Hanušová, Filip Kohut, Hana Šimková, Pavel Prais
Uvádí: Divadlo DISK, Praha
Premiéra: 31.3. 2022
Délka představení: 90 minut

Hodnocení: 95 %

www.divadlodisk.cz/repertoar/chladne-dite-143

Zdroj foto: divadlodisk.cz


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Alžběta Bartošová – Mladá talentovaná Slovenka, která si užívá Prahu.

bart200Herečka Alžběta Bartošová nyní hraje v divadle Kalich v představení Horečka sobotní noci a nově od září v Atlantidě.

...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Dramaturgický plán sezóny 2023/2024 ve Švandově divadle

Svandovo divadlo200Anna Karenina, Klec bláznů, retro muzikál o božském pop-idolu, sólo pro Marií Štípkovou i nová česká hra o nevšedním spolubydlení malířky Toyen. Švandovo divadlo chystá odvážnou sezónu 2023/2024.

...

Literatura

Trumfne román Do vody Dívku ve vlaku?
dovody perV červnu vyšla v nakladatelství Ikar v Edici světový bestseller novinka britské autorky Pauly Hawkinsové. Jedná se o dlouho očekávaný počin spisovatelky, která vylétla na výsluní románem Dívka ve vlaku. Dokáže Hawkinsová nalákat čtenáře a vyvol...

Divadlo

Třeskutá komedie podle hry Carla Goldoniho Sluha dvou pánů s písněmi Granta Oldinga

Sam na dva sefy200Když v roce 2011 umělecký ředitel londýnského National Theatre Nicholas Hytner zvažoval, že jeho divadlo mezi záplavou vážných dramat potřebuje nasadit výrazný komediální titul, navrhl jeden z jeho dramaturgů prověřenou klasik...

Film

Tajemné vraždy ve Wilsonově

wilsonov 200Na počátku byla povídka Michala Hvoreckého Nejhorší zločin ve Wilsonově z knihy Lovci a sběrači. Poté následoval scénář Marka Epsteina. Před dvěma roky byl jako režisér projektu nazvaného WILSONOV vyhlédnut Jiří Strach, mající čerstvé zkušenosti ...