Žena filmového kritika: Komedie, kterou po pracovním dni potřebujete

Žena filmového kritika: Komedie, kterou po pracovním dni potřebujete

Tisk

zena filmoveho kritika200„Přesně to jsem potřebovala.“ je věta, kterou jsem zaslechla při odchodu z divadelního představení Žena filmového kritika a měla jsem dost podobné pocity. Po pracovním dni toto velmi vtipné divadlo opravdu „bodlo“.

 

Žena filmového kritika je už třetím počinem Divadla pod Palmovkou, který jsem díky festivalu Setkání Stretnutie ve Zlíně viděla. Moc jsem se na něj těšila a jen mě mrzelo, že byla po lístcích taková sháňka, že jsem nemohla jít s manželem. Nicméně taková hra se jen stěží mohla hrát jinde než v komornějším prostoru Studia Z.

Pódium vyplňovala scéna tvořená hlavně ze zrcadel. V jejich sevření předváděli neuvěřitelnou show Barbora Kubátová a Jakub Albrecht. Těžko říct, kdo z nich byl lepší, skvěle pobavit dokázali oba. Barbora byla však především ženám o něco bližší, spíše do ní jako do ženy filmového kritika se publikum častěji vciťovalo. Kromě toho si tvůrci představili spoustu různých překvapení například v podobě loutek. Především přední řady si také užili několik vsuvek, kdy herci na chvíli vystoupili z role a oslovili publikum.

zena filmoveho kritika1

Inscenace vychází ze stejnojmenného blogu (a následně knihy) a podle anotace se jedná o popkulturní grotesku o ženě a intelektuálovi, filmech, lásce, snech a průserech. Ukazují se zde různé aspekty vztahu muže a ženy včetně nástrah spojených s rodičovstvím a do toho všeho je vetkána linka týkající se jak filmů, tak jejich kritiky. Zde mnoho narážek a vtípků ocení hlavně filmoví fanoušci nebo recenzenti, ale i ti, kterých se tyto světy netýkají, rozhodně nepřijdou zkrátka.

V představení šla spousta věcí do extrémů, ale takovým trefným způsobem. Například když žena rodí na pohovce, zatímco kritik dává v přímém přenosu rozhovor do rádia nebo když po pódiu létají zvratky v podobě konfet a podobně. Všichni se tomu smáli, mně jen zážitek kazily paní, které se neudržely a při každé takové scéně vykřikovaly ježišmarjá a podobná slova. Podle mě se pořád jedná o divadlo, a i když je takto nekonvenční, neznamená to, že se budou lidé takto chovat.

zena filmoveho kritika2

Žena filmového kritika bylo skvělým a pohodovým představením, které nabídlo něco jiného a ukázalo, že Tomáš Dianiška (F. X. Kalba) se toho zkrátka nebojí!

zena filmoveho kritika3

Název představení: Žena filmového kritika
Žánr: komedie
Uvádí: Divadlo pod Palmovkou, tentokrát Městské divadlo Zlín
Režie a úprava: Tomáš Dianiška (F. X. Kalba), Petr Cífka
Hrají: Barbora Kubátová, Jakub Albrecht
Premiéra: 21. a 22. září 2023 (Studio PALM OFF)
Hodnocení: 90 %

Zdroj foto: Divadlo pod Palmovkou

https://www.podpalmovkou.cz/inscenace-208-zena-filmoveho-kritika

www.divadlozlin.cz


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Tleskač: „My nejsme apriori veselá kapela.“

altSkupina pyšnící se podtitulem Pilsner Ska Orchestra Tleskač má před sebou festivalovou sezonu, novou vokalistku Karolínu Jägerovou a rok staré album Never die songs. Na různé názory jsme se zeptali kapelníka ...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Klíště. Nová hra Boleslava Polívky

Kliste perexVím, že známý herec, režisér, dramatik, klaun a divadelní principál Boleslav Polívka byl asi před rokem postižen lymskou boreliózou. Je to děsně hloupá nemoc, infekce od klíšťat, u které člověk až do doléčení je téměř ochrnutý. Chápu, že ho to...


Literatura

Na pomoc hormonálním potížím

Prirodni hormonalni lecba 200Kniha Přírodní hormonální léčba je určena všem čtenářům, kteří se zajímají o své zdraví a o ověřené postupy, jak je udržet nebo zlepšit. Zabývá se léčbou bioidentickými přírodními hormony, kt...

Divadlo

Jára Cimrman na Vás dýchne v několika českých kinech

jara cimrman ceske nebeGénius samotný se nám ukáže skrze Divadlo Járy Cimrmana, které slaví 45 let od svého založení. U této příležitosti dojde 4. října k historicky prvnímu přímému satelitnímu přenosu z České republiky, díky kterému se na p...

Film

Tibetské rozjímání v kině Aero

altDruhý festivalový den tibetského filmu a filmu o Tibetu začal unikátním dvouhodinovým dokumentem Zrcadlo prázdnoty z odlehlého a veřejnosti nepřístupného kláštera Seršul. Ve vysokých horách, kde by lidé z nížin měli velké problémy ...