Bílá Voda festivalu Setkání Stretnutie slušela

Bílá Voda festivalu Setkání Stretnutie slušela

Tisk

bila voda200Část programu druhého dne festivalu Setkání Stretnutie patřila Brnu: nejprve se na zlínské Malé Scéna představilo Národní divadlo Brno s představením (R)Evoluce a večer pak Městské divadlo Brno s inscenací Bílá Voda.

 

Při krátké pauze mezi zmíněnými představeními jsem se trochu bála, co bude s letošním ročníkem festivalu dál, protože si manžel při procházení sociálních sítí všiml, že byl na premiéra Slovenska Roberta Fica spáchán atentát. S napětím jsme tedy o přestávce kontrolovali zprávy a přáli si, ať je vše v pořádku.

Bílá Voda je název knihy Kateřiny Tučkové, která vyšla v nakladatelství HOST. Jak jsem psala ve své recenzi, Bílá Voda je název pusté vesnice na severu Moravy. V rámci příběhu zde kdysi přicházely zástupy poutníků vyprosit si pomoc u zázračné sošky Panny Marie. Do místního kláštera přijíždí i Lena Lagnerová, aby se tu skryla před svou minulostí, která ji přivedla na pokraj sebevraždy. V klášteře však najde jen několik řádových sester v čele se svéráznou řeholnicí Evaristou. Lena se zde nesnaží nějak zapadnout mezi ostatní, chce být raději sama, a proto jí vyhovuje práce v kanceláři matky představené, kde se skrývá spousta dokumentů a také tajemství. Postupně dochází k odhalení, co vše se v naší republice a jejím okolí dělo.

Budova zlínského divadla je nyní obehnána plotem a z důvodu bezpečnosti diváků se chodí zadním vchodem. Díky tomu si diváci mohli při vstupu dovnitř povšimnout kamionů naplněných rekvizitami, které až budily respekt. Hned při začátku představení bylo jasno – do vozů se musela vejít monumentální kamenná skála tvořící základ scény. Bylo s ní nápaditě pracováno – byla jak interiérem v podobě kláštera nebo vězení, tak i exteriérem (například hřbitovem). Na jednu stranu scéna přitahovala pozornost a fascinovala svými chodbami, na druhou byla až v zadní části jeviště a působila odtažitě. Za scénou, ale i kostýmy stojí Eva Jiřikovská. Ta si dobře poradila také s oblečením řádových sester v podobě bílé košile a černého fraku.

bila voda1

Když se Bílá Voda rozehrála, měla jsem dojem, že mají herci problém s velkým prostorem zlínského divadla. Zdálo se mi, že mluví potichu a zadní řady nemohou dobře slyšet. Postupně se to zlepšilo, i když kdo mluvil takzvaně do země, tak mu nebylo rozumět ani v přední části hlediště. Když však několikrát došlo na hromadný zpěv hereček, stálo to za to a mělo opravdovou sílu. Co se týče zvuku, působivá byla také živá hudba v podání smyčcového kvartetu.

Vůbec mi nevadilo, že si občas herci vypomohli i nějakým přečteným textem, a i tak jsem je obdivovala za množství řádků, se kterými se museli poprat. Hodně jsem si užívala počet zapojených herců blížící se 30 postavám a myslím si, že každá zde měla své místo. Moc se mi líbil výkon Markéty Sedláčkové v roli Evaristy, Agnieszka Mimy Krajčové a smekám také před Lenkou Janíkovou (Lenou). Odlehčení svým vystupováním zajistila Lenka Bartolšicová a kromě žen se skvěle předvedli i muži.

 bila voda muzi

Kniha od Kateřiny Tučkové má necelých 700 stran, jedná se o poměrně náročné čtení plné také různých dopisů a pramenů. Byla jsem moc zvědavá, jak se může něco takového podařit přenést na divadelní prkna a trochu jsem se bála délky představení – 3 hodiny a 20 minut. Obavy však nebyly na místě, představení mě vtáhlo, pořád se něco dělo, střídala se různá období a mělo to spád. Byla jsem až překvapená, že se to vůbec nevleklo.

Za mě bylo toto ztvárnění Bílé Vody moc pěkně udělané. I když dílo pracuje s náročnými tématy, tak konec vyzněl pozitivně a celkově to nepůsobilo úplně depresivně. Závěrečný dlouhý potlesk ve stoje byl rozhodně zasloužený a Bílá Voda byla v programu přehlídky Setkání Stretnutie právem.

bila voda3

Název představení: Bílá Voda
Žánr: činohra
Uvádí: Městské divadlo Brno, tentokrát Městské divadlo Zlín
Režie a úprava: Dodo Gombár, autorka Kateřina Tučková
Hrají: Markéta Sedláčková, Lenka Janíková, Eliška Skálová, Diana Velčická, Radka Coufalová, Pavla Vitázková, Míma Krajčová, Erika Kubálková, Drahomíra Hofmanová, Svetlana Janotová, Eliška Horňáková, Nikol Wetterová, Lenka Bartolšicová, Zuzana Holbeinová, Eva Jedličková, Mária Lalková, Jana Musilová, Jan Mazák, Viktor Skála, Oldřich Smysl, Jan Valeš, Martin Mihál, Dušan Vitázek, Patrik Földeši, Petr Halberstadt a další
Premiéra: 10. únor 2024
Hodnocení: 92 %

Zdroj foto: Městské divadlo Brno

https://www.mdb.cz/inscenace/615-bila-voda

www.divadlozlin.cz


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jan Kaláb: „Na trojrozměrném graffiti i na sochách vůbec je nejdůležitější, aby byly pohledové ze všech stran. Jinými slovy, aby nevypadaly dobře jen z jednoho úhlu.“

jan kalab 200Přinášíme vám rozhovor s magistrem umění Janem Kalábem, kterého můžete znát také pod přezdívkami Splesh, Point či Cakes. Věnuje se graffiti, street artu a také velkoplošným obrazům ve městech. Taková díla můžete vidět napříkl...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Čtěte také...

Zábavný kabaret o božské Marilyn

200divZnámé iniciály MM byly zárukou kasovního trháku i přesto, že jejich samotná majitelka a platinová kráska Marilyn Monroe byla velice nespolehlivá a svou image vystavěla na svém největším nešvaru - nedochvilnosti. Snad se i právem domnívala, že na hvězdu její...


Literatura

Víte, na čem opravdu záleží?

zale 200Na český knižní trh opět vstoupila Emily Giffin. Americká právnička žijící v Londýně se namísto výkladu paragrafů už několik let věnuje psaní. A evidentně dělá dobře. Na svém kontě má totiž už šest knih, z nichž se okamžitě staly bestsellery. Od rok...

Divadlo

Absolventka Harvardu a velitel zvláštních jednotek. Muzikál IAGO láká diváky na moderní pojetí Othella

Othello Lukas Adamec Iago J. Ledecky DSC1934 zarlivostMinulý týden proběhla v pražském divadle Hybernia poslední tisková ...

Film

Corpus Christi: Polské drama nominované na Oscara přináší očistný příběh hříchu

corpus-christi 200Strhující drama hříchu, který přinesl vykoupení. Corpus Christi, který režíroval Jan Komasa a v jehož hlavní roli exceluje Bartosz Bielenia, se vedle nominace na Oscara v sekci nejlepší zahraniční film pyšní oceněním z MFF Benátky a ...