(R)Evoluce aneb když si s vámi spotřebiče potřebují promluvit

(R)Evoluce aneb když si s vámi spotřebiče potřebují promluvit

Tisk

REvoluce 200(R)Evoluce je název představení Národního divadla Brno, které se odehrálo před zraky zlínských diváků v rámci 28. ročníku festivalu Setkání Stretnutie.

 

 

Autorkou tohoto dystopického kabaretu je režisérka a dramatička izraelského původu Yael Ronen, kterou inspirovala populárně naučná kniha 21 lekcí pro 21. století izraelského historika a filozofa Yuvala Noaha Harariho. Ta se zabývá umělou inteligencí, big daty nebo například bioinženýrstvím a všechny tyto fenomény se objevují také na pódiu.

Na tuto hru jsem se moc těšila nejenom díky zajímavému a aktuálnímu námětu, ale především pro to, že v něm hraje řada herců dobře známých zlínskému publiku jako například Tomáš David nebo Kateřina Liďáková. Přiznávám, že jsem je moc ráda viděla, a vychutnávala si každou chvíli jejich herectví. Říkala jsem si, že Tomáš se narodil pro pódium – pohyboval se po něm s neuvěřitelnou lehkostí a jeho výkon byl naprosto uvěřitelný. Líbily se mi výrazy Hany Briešťanské, zasmála jsem se díky Oldřichu Bělkovi a skvěle působil také Václav Blahuta.

REvoluce 1

Hra začíná proslovem Vladimíra Krátkého na obrazovce nejen o budoucnosti divadla a trefně tak připravuje diváky na to, co je čeká. Poté sledují příběh Lany (Kateřina Liďáková) a Reného (Vojtěch Blahuta), kteří navštěvují doktora Stephana Franka (Tomáš David), aby s ním dojednali podrobnosti o jejich dítěti, které čekají. Chystají se upravit jeho genom, je zde spousta možností, co mohou přikoupit a změnit, což vede k hádkám. Zatímco René doma bojuje s chytrými spotřebiči, Stephan doma řeší partnerské problémy s přítelem Richardem (Martin Veselý) a Taťána (Hana Briešťanská) se vrací na místo, kde žila s bývalým partnerem v podobě Reného. Do toho všeho přichází se svými radami umělá inteligence Alecta, která ví o všech všechno a často říká to, co chtějí i nechtějí slyšet.

Hrané scény se střídají s hudebními vystoupeními ozvláštněnými syntetizátory, což jen podtrhovalo moderní vyznění všeho. Při těchto výstupech se mi zdála důležitá slova písní, která bohužel častokrát zanikala při vícehlasém zpěvu a použitých efektech. To společně s tím, jak jsme seděli vepředu a mnohdy neviděli přes zpívající herce, co se děje za nimi, tvořilo malou kaňku na jinak velmi zdařilém a zajímavém představení.

REvoluce 2

Zaujala mě také originální a pro herce evidentně praktická scéna pomáhající jim ve vyjádření. Měl ji na starosti Pavel Borák a spočívala ve velké žluté konstrukci připomínající rampu. Herci po ní mohli běhat, ale také ležet nebo se všemožně sunout. V zadní části se nacházela obrazovka a vepředu byly zase mikrofony s mixy. Promyšlené byly i na první pohled jednoduché kostýmy (autorkou je Markéta Sládečková), které svými barvami zvýrazňovaly chování postav a vytvářely kontrasty.

REvoluce 3

(R)Evoluce přinesla spoustu momentů k zamyšlení i k úsměvu a nejen já jsem byla určitě ráda, že na Setkání Stretnutie Národní divadlo Brno přijelo.

Název představení: (R)Evoluce
Žánr: činohra
Uvádí: Národní divadlo Brno, tentokrát Městské divadlo Zlín
Režie a úprava: Lukáš Brutovský, autoři Yael Ronen, Dimitrij Schaad
Hrají: Kateřina Liďáková, Hana Briešťanská, Tomáš David, Martin Veselý, Vojtěch Blahuta, Vladimír Krátký, Oldřich Bělka
Premiéra: 9. února 2024
Hodnocení: 87 %

Zdroj foto: Národní divadlo brno

https://www.ndbrno.cz/program/revoluce-2/

www.divadlozlin.cz


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jan Révai – herec a hrdý otec

revai200Jan Révai momentálně vystupuje v inscenaci Osmý světadíl v divadle Kalich.

...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Hodně smutná „road-movie“

rumuni perexKdyž si v televizním programu nebo u anotací filmů přečtete „road-movie“, obvykle to je bláznivá (ne moc kvalitní) komedie plná alkoholu a těžko uvěřitelných situací. Co se ale stane, když si tento žánr vezme d...


Literatura

Terapie pro rozčílené mámy

proc mama nadva perexKnihou Proč máma nadává s podtitulem „Deník rozčílené matky“ navazuje Gill Sims na svůj úspěšný román z roku 2017 Proč máma pije. Fanouškům autorky mohu tuto novinku rovnou doporučit - p...

Divadlo

Na Plovárnu jedině v lázních!

plovarna 200V rámci multižánrového festivalu LUHOvaný Vincent čeká jeho návštěvníky také divadlo. A ne ledajaké. Půjde o žonglérsko-akrobatické představení Plovárna souboru Bratři v tricku. Kde jinde strávit nedělní odpoledne rozmarného léta než v Jurkov...

Film

Závod s časem je závodem se sebou samým

zavod s casem perexFilm Závod s časem (2013) je moderní akce bez humoru a nadsázky. To ostatní v něm naštěstí nechybí. Ethan Hawke a Selena Gomez si užívají jako pár závodících unesených v rychlém...