Šedý muž – akce, špioni a zase akce

Šedý muž – akce, špioni a zase akce

sedy muz 200V červenci se na pultech knihkupectví objevila nadupaná kniha plná akce Šedý muž amerického autora Marka Greaneyho, jež vyšla v Edici světový bestseller a která se pyšní tím, že je předlohou pro nejdražší film společnosti Netflix. A dočkáme se pasáží i z Prahy!Autor se vyzná

Mark Greaney (* 1967) vystudoval politologii a mezinárodní vztahy. Při sběru materiálu pro sérii akčních příběhů o Šedém muži navštívil desítku zemí a prošel intenzivním výcvikem v oblasti střelných zbraní, polní medicíny a taktiky boje zblízka. Greaney patří k nejprodávanějším autorům také coby spoluautor sedmi románů Toma Clancyho, spolupracoval s ním na třech příbězích o Jacku Ryanovi.

Je to dobrý člověk. Ale ještě lepší zabiják…

Tak zní titulka na přebalu knihy, lákající na příběh o osamělém lovci, známém pod kódovým označením Šedý muž. Správňák Court Gentry, bývalý agent CIA, je ve svém oboru legendou, jelikož se jako nájemný vrah vrhá do zdánlivě sebevražedných krvavých misí a vychází z nich jako vítěz. Jen málo lidí zná jeho identitu a ví, co všechno dokáže. Má silný morální kompas a smysl pro spravedlnost, což mu občas pěkně komplikuje život.

Kvůli své poslední akci, při níž zlikvidoval obzvlášť nebezpečného zločince, se dostal do politicko-mocenských problémů a rázem se z lovce stává kořist a ti, kdo mu původně pomáhali a zadávali mise, jsou v nebezpečí a neváhají ho obětovat. Na jeho hlavu je vypsaná pořádně vysoká odměna a nejlepší žoldáci, vojáci a týmy z celého světa se na něj vrhají jako mouchy na lep. Gentry má před sebou silnou motivaci – zůstat naživu, pomoci nevinným a potrestat zlo.

Proč se může zamlouvat?

Tenhle příběh, to je pořádně nabušený cvrkot plný akce, napětí a zase akce. Gentry bojuje o holé přežití a nebere si servítky. Hrdinu považuju za sympaťáka a kvituji s povděkem, že nemá žádná temná místa v minulosti, žádná traumata, prostě není to utrápený archetyp. Taky je fajn, že nás čeká čistá akce, promyšlené boje se špionážní tematikou a že chybí slaďárny nebo romantická dostaveníčka. Jako třešničku na dortu tu máme lokace, které nám Evropanům mohou být blízké – ať je to Praha, Budapešť, Paříž nebo švýcarské Alpy.

Komu doporučuji?

Kvůli absenci romantické linky a přímočaré, ne vždy čisté akci a hektolitrům krve od bezpočtu zavražděných, bych řekla, že své publikum si najde hlavně u pánů. I když se samozřejmě můžu plést. Pro svůj elementární slovník, precizní popisy zbraní a akce takové si ale říkám, že se nemýlím. Každopádně všema deseti doporučuji všem, co mají v oblibě špionážní příběhy plné akčních pasáží, které se čtou jedním dechem.

sedy muz

Název: Šedý muž
Autor: Mark Greaney
Žánr: thriller
Originální název: The Gray Man (2009)
Nakladatelství: Kalibr
Rok vydání: 2021, pevná
Počet stran: 320
Hodnocení: 90 %

https://www.euromedia.cz/sedy-muz/kniha/14016/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Letní rozhovor s Ivonou Březinovou

01 Ivona v tÌlku Monika V·Úov· studio M101„Pro mě bývá léto obdobím, kdy vykazuji zvýšenou psací aktivitu,“ říká Ivona Březinová.

...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

O mládí v Kundomočálu

vittula200Popmusic z Vittuly byla ve Švédsku vydaná v roce 2000. Už tehdy vyvolala velký rozruch. Čtenáři příběh považují za skvělou ukázku severského magického realismu. Knihu letos v češtině vydává podruhé nakladatelství Argo, i to určitě svědčí o oblib...


Literatura

Karen Wallace, Lou Kuenzler: Vílí pohádky na dobrou noc

vili pohadky200Z osobních důvodů mě jako autorku zajímají knihy, které mají dva autory, jež se o svou práci podělili. A když je to knížka o vílách! Nelze odolat. Dvě dámy a jejich podobné příběhy. Dvě dámy podobného věku, které jsou prostě rozené „pohá...

Divadlo

Pražské Divadlo Kolowrat ovládne shakespearovské divadlo v originále

prague shakespeare festivalVýjimečnou příležitost setkat se v originální angličtině s inscenacemi Williama Shakespeara a jeho postavami budou mít čeští diváci od 21. září do 3. listopadu na scéně Národního divadla v divadl...

Film

The Circle – Sdílet znamená starat se

circle perex„Vědět je dobré. Vědět všechno je lepší.“ Svět je plný neomezených možností. Žádné války, žádné nemoci. Největší high-tech společnost The Circle nezná problém, který by nedokázala vyřešit. Její technologie mají moc změnit svět.