Poslední na seznamu
Kultura21.cz

Poslední na seznamu

posledni na seznamu200V říjnu 2020 vyšla pod hlavičkou nakladatelství Grada drsná krimi od autorské dvojice Petera Nyströma a Petera Mohlina Poslední na seznamu. Jedná se o první díl série Agent John Adderley a rozhodně má něco do sebe!Dynamické duo se představuje

Peter Mohlin a Peter Nyström vyrůstali spolu a svou první věc napsali jako desetiletí. Poté, co profesionálně pracovali na dramatických a redakčních textech, rozhodli se napsat krimi román. Kniha "Poslední na seznamu" je jejich debut, kde otevírají novou sérii s bývalým agentem FBI Johnem Adderleym v hlavní roli. V češtině již vyšel i druhý díl, Druhá sestra.

John a ti druzí…

John Adderley je drsný a otrlý týpek, jde o agenta FBI, jehož poslední operací byla infiltrace nechvalně známého drogového kartelu. Odtamtud vyvázl jak s fyzickými, tak psychickými jizvami, a aby mohl jít dál, byl umístěn do programu pro ochranu svědků a vybral si žít do svého rodného města, ve Švédsku. Neudělal to náhodou, protože v Karlstadu chce vyšetřit deset let starý zločin, ze kterého je obviňován jeho bratr. Ostatně, rodinné vztahy taky dojdou na pěknou propírku… Práce policisty v zemi, ze které odešel jako malý, skrývání se před kartelem a tajné vyšetřování zločinu, to vše má na talíři a pěkně se mu to zkomplikuje…

Zamotaná krimi

Tandem Peter a Peter to teda pěkně rozjeli, tolik dějových linek! Chválím propojení přítomnosti (Baltimore a Karlstad, 2019) a minulosti (2009), ve které se protagonista pitvá, aby přišel na kloub pachateli. Taky je zde ukázán střet dvou kultur, americké a švédské a vytváří to občas úsměvné momenty. Jinak si ale myslím, že by knize prospělo, kdyby byla osekaná třeba klidně o padesát stran. Místy na mě působila těžkopádně a dělalo mi problém se začíst. Možná to ale bylo dáno momentálním rozpoložením a faktem, že jsme neměla přímo náladu na tak drsně se tvářící a tu a tam nelogickou detektivku.

Severská prvotina

Poslední na seznamu není typickou severskou krimi – a to vůbec nemyslím ve zlém, ba právě naopak. Absenci depresivního okolí a sebemrskačství, to vše v hávu drog nebo alkoholu, ráda oželím. Kniha nabízí nečekané zvraty a zamotaný příběh, který vás možná překvapí nečekaným rozuzlením. Rozhodně jde o počin, který stojí za to přečíst a dvojici autorů, které bude fajn sledovat!

posledni na seznamu

Název: Poslední na seznamu
Autor: Peter Nyström, Peter Mohlin
Původní název: Det sista livet (2020)
Žánr: detektivka, krimi
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2020, pevná
Počet stran: 496
Hodnocení: 65 %

https://www.grada.cz/posledni-na-seznamu-11630/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Jiří Syrovátka: „Stačí něco vyšpulit – a je to hned!“

syrovatka perexSpisovatel Jiří Syrovátka (*1959), představitel vedlejších a spodních literárních proudů je zpátky na scéně. Po několikaleté pauze o sobě dává vědět černou groteskou Hypochondr z periferie. Kniha plná seb...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Královnin gambit

Kralovnin gambit perexDěj románu se odehrává na sklonku života anglického krále Jindřicha VIII v době, kdy hledá svou šestou manželku. V té době se Kateřina Parrová žijící daleko od dění královského dvora, loučí se svým již druhým manželem a netu...


Literatura

Mischling

Mischling200Holocaust a druhá světová válka jsou témata, která zůstanou ve společnosti dlouho střeženým tématem. Lidí, kteří skutečné hrůzy koncentračních táborů zažili, neustále ubývá. Jakkoliv chápu, že je potřeba tuto problematiku dále šířit mezi lidi...

Divadlo

Vánoce u Ivanovových aneb bezhlavé svátky naruby

vanoceV divadle Stará aréna uvádějí hru Vladislava Vveděnského Vánoce u Ivanovových čili Úplně předělaný snář. Jedná se o drama nebo komedii? Najdeme zde obojí. A jedno podtrhává druhé.  

...

Film

Andělé všedního dne mají přehled

andele perexNový český film Andělé všedního dne byl natočený režisérkou Alicí Nellis podle úspěšné stejnojmené knihy spisovatele Michala Viewegha. Na motivy jeho knih vzniklo již několik českých filmů.