Peripetie a trapasy Pogodovic rodinky přinášejí dvě povídkové knihy plné humoru

Peripetie a trapasy Pogodovic rodinky přinášejí dvě povídkové knihy plné humoru

Tisk

sandra200Protože jsem o humoristických knížkách Sandry a Richarda Pogodových slyšel samou chválu, obě knihy jsem zakoupil a nelituji. A protože čtu hlavně cestou do práce a z práce a jezdím vlakem, občas se totiž zapomenu a zařehtám se nahlas. Spolucestující se asi diví, ale znáte to - je to silnější než já. Samozřejmě, že za to můžou vtipné povídky jmenovaných autorů.


Sandra Pogodová je populární herečka, která je známá z divadla, filmu, televize a rádia. Nevěděl jsem sice, že v minulosti hrála a zpívala v legendárním muzikálu Jesus Christ Superstar, zato jsem ji zaznamenal v divadelním muzikálu Pěna dní. A kromě televizního sitcomu Helena se mi vybavují filmové či televizní role, které jí svěřili režiséři Juraj Herz nebo Juraj Jakubisko.

Richard Pogoda, otec Sandry, je zase známá olomoucká osobnost, který měl odjakživa co dočinění s divadlem malých forem či kabaretem, kde působil jako autor, herec, zpěvák, hudební skladatel a pianista. Proslul jako moderátor i autor nejen jazzových pořadů.. A protože byl a je vyhledávaným klavíristou, byl rovněž parťákem slavného Miroslava Horníčka v jeho zájezdových pořadech.

O otci jeho dcera Sandra říká: "Většina lidí má tátu, ale á mám tatu. Můj tata je, jak to jen hezky říct... přírodní úkaz, lokální baron Prášil. Na jeho obhajobu uvádím, že za to nemůže. Naše rodina Pogodů je totiž hodně bizarní seskupení bláznů a toto není ani tak kniha, jako dokořán otevřené okno do našeho obýváku."

sandra foto1

A protože jsou oba výborní vypravěči, mají smysl pro humor i spoustu zážitků, ale hlavně TO umí fantasticky napsat, vznikla nejdřív jedna Hoď se do pogody a vzápětí druhá knížka Buď v pogodě. Ty, kdo jejich knížky ještě nezná, tak by měli vědět, že obě knižní dílka jsou kombinací obou autorů. Po jedné povídce Sandry následuje povídka Richarda, a tak je to pořád na střídačku.

"Zvolila jsem tuhle variantu schválně, protože se mi líbí rozdílnost našich stylů. Tata píše nádhernou, čistou češtinou a někdy používá výrazy, na které už dnes nenarazíte. To na jeho povídkách miluji. Vždycky, když něco čtu, mám pocit, že sedím v luxusní cukrárně a baštím tu nejlepší laskonku. Naproti tomu moje povídky jsou spíš decentně nemilosrdné a útočí přímo na bránici. Možná koňaková špička. Ta má říz," píše v úvodu první knížky Sandra Pogodová.

sandra foto2

Povídky přinášejí barevné a občas divoké peripetie Pogodovic rodinky, v povídkách Richarda Pogody se často odehrávají v Olomouci a zmiňují celou rodinu a všechny známé, kteří se zapletli do tohoto "bizarního" seskupení, zatímco v případě Sandry se čtenáři leccos dozví i o divadelních i jiných trapasech, o jejích cestách do zahraničí nebo o New Yorku, kde pracovala jako au-pair.

Humorných příhod, trapasů a trampot není nikdo dost, ale tyto vás zaručeně pobaví, navíc disponují i mnohdy zajímavým přesahem! Být schopným režisérem či movitým producentem, udělám z toho seriál.

sandra foto3

Zdroj foto: autor a archiv


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

„Jako baletka bych už na kariéru byla celkem stará, zatímco v literatuře můžu být ‚mladou nadějí‘,“ směje se Vesna Tvrtković

altVesna Tvrtković překvapila v roce 2010 čtenářskou obec hned dvakrát, nejdříve jí vyšla sbírka povídek Ani ve snu a v knize Nauč mě milovat byla zařazena její povídka Ze strachu. Na dva roky se odmlčela, aby letos v dubnu vydala ucelený p...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Lovec Lobo se vrací na scénu a s ním i Sedm zbytečných

Lobo 200Nakladatelství Crew nám na podzimní dny nadělilo klasiku - pěkného hrdinu, někdo by řekl spíš lotra, a to zlověstného Loba s novou náloží jeho příběhů. Oblaží nás hned čtyři zábavné příběhy, které svým zpracováním – ať už typickou kresbou či přímočarým s...


Literatura

Když se tělo obrátí proti vám. A naopak.
ImageO dva kousky rozšířilo ve druhé polovině uplynulého roku nakladatelství Mladá fronta svou řadu knih loňského držitele prestižní Man Booker International Prize Philipa Rotha. Loni v červnu vydalo ...

Divadlo

Hezky německy?

200divPřed několika dny skončil 18. ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Je tedy čas probrat se dojmy a pokusit se o shrnutí. Můj nejsilnější pocit je podobný hořké pachuti na jazyku – nějak mi to prostě nesedlo. Jsou takové divadelní festiva...

Film

Iron Sky nad námi

altPíše se rok 2018, od konce druhé světové války, kdy německá Třetí říše skončila v nedozírném spáleništi, uplynuly tři čtvrtiny století a nikdo netuší, že z odvrácené strany Měsíce chystají tam usazení nacisti odvetnou akci. Je zbytečné řešit, jak se tam dostali...