Peripetie a trapasy Pogodovic rodinky přinášejí dvě povídkové knihy plné humoru

Peripetie a trapasy Pogodovic rodinky přinášejí dvě povídkové knihy plné humoru

Tisk

sandra200Protože jsem o humoristických knížkách Sandry a Richarda Pogodových slyšel samou chválu, obě knihy jsem zakoupil a nelituji. A protože čtu hlavně cestou do práce a z práce a jezdím vlakem, občas se totiž zapomenu a zařehtám se nahlas. Spolucestující se asi diví, ale znáte to - je to silnější než já. Samozřejmě, že za to můžou vtipné povídky jmenovaných autorů.


Sandra Pogodová je populární herečka, která je známá z divadla, filmu, televize a rádia. Nevěděl jsem sice, že v minulosti hrála a zpívala v legendárním muzikálu Jesus Christ Superstar, zato jsem ji zaznamenal v divadelním muzikálu Pěna dní. A kromě televizního sitcomu Helena se mi vybavují filmové či televizní role, které jí svěřili režiséři Juraj Herz nebo Juraj Jakubisko.

Richard Pogoda, otec Sandry, je zase známá olomoucká osobnost, který měl odjakživa co dočinění s divadlem malých forem či kabaretem, kde působil jako autor, herec, zpěvák, hudební skladatel a pianista. Proslul jako moderátor i autor nejen jazzových pořadů.. A protože byl a je vyhledávaným klavíristou, byl rovněž parťákem slavného Miroslava Horníčka v jeho zájezdových pořadech.

O otci jeho dcera Sandra říká: "Většina lidí má tátu, ale á mám tatu. Můj tata je, jak to jen hezky říct... přírodní úkaz, lokální baron Prášil. Na jeho obhajobu uvádím, že za to nemůže. Naše rodina Pogodů je totiž hodně bizarní seskupení bláznů a toto není ani tak kniha, jako dokořán otevřené okno do našeho obýváku."

sandra foto1

A protože jsou oba výborní vypravěči, mají smysl pro humor i spoustu zážitků, ale hlavně TO umí fantasticky napsat, vznikla nejdřív jedna Hoď se do pogody a vzápětí druhá knížka Buď v pogodě. Ty, kdo jejich knížky ještě nezná, tak by měli vědět, že obě knižní dílka jsou kombinací obou autorů. Po jedné povídce Sandry následuje povídka Richarda, a tak je to pořád na střídačku.

"Zvolila jsem tuhle variantu schválně, protože se mi líbí rozdílnost našich stylů. Tata píše nádhernou, čistou češtinou a někdy používá výrazy, na které už dnes nenarazíte. To na jeho povídkách miluji. Vždycky, když něco čtu, mám pocit, že sedím v luxusní cukrárně a baštím tu nejlepší laskonku. Naproti tomu moje povídky jsou spíš decentně nemilosrdné a útočí přímo na bránici. Možná koňaková špička. Ta má říz," píše v úvodu první knížky Sandra Pogodová.

sandra foto2

Povídky přinášejí barevné a občas divoké peripetie Pogodovic rodinky, v povídkách Richarda Pogody se často odehrávají v Olomouci a zmiňují celou rodinu a všechny známé, kteří se zapletli do tohoto "bizarního" seskupení, zatímco v případě Sandry se čtenáři leccos dozví i o divadelních i jiných trapasech, o jejích cestách do zahraničí nebo o New Yorku, kde pracovala jako au-pair.

Humorných příhod, trapasů a trampot není nikdo dost, ale tyto vás zaručeně pobaví, navíc disponují i mnohdy zajímavým přesahem! Být schopným režisérem či movitým producentem, udělám z toho seriál.

sandra foto3

Zdroj foto: autor a archiv


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Petr a Pavel Baťkovi aneb velký rozhovor nejen o umění

batkovi 200Herci a muzikanti Petr a Pavel Baťkovi. Můžeme je vidět jak na divadelních prknech, tak působí v kapele The End of Colours, která je lidmi velice dobře přijímána. Coverová kapela se soustřeďuje na skladby jedné z...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Paynův Zázrak v plechovce

Zazrak v plechovce200Téměř sedmdesátiletý Američan C. D. Payne rozhodně nelení a pokračuje v chrlení poutavých knih. Tu poslední s názvem Zázrak v plechovce českým čtenářům klasicky přináší nakladatelství JOTA.

 ...


Literatura

Je tady první twitter kniha na světě ilustrovaná fanoušky

orbis 200Dovolte mi vás v této recenzi seznámit s knihou Orbis tweetus, první twitter knihou na světě ilustrovanou fanoušky. Mají ji na svědomí textař Otto Bohuš, výtvarnice Jana Reichel a 92 autorů obrázků.

 

...

Divadlo

Nechte se očkovat Shakespearem a léto bude fajn!

shakespeare boure 200Užijte si léto ve společnosti anglického divadelního génia a těch největších českých hereckých hvězd. Předprodej Letních shakespearovských slavností startuje 4. května 2021 na www.shakespeare.cz a v síti Ticketmaster. Generáln...

Film

Profil: Satjádžit Ráj (1921-1992)

satyajit perexTématem letošního ročníku zlínského festivalu Culturea byla kultura indická, se kterou se návštěvníci mohli blíže seznámit např. během tanečních hodin inspirovaných Bollywoodem, tedy indickou „továrnou na sny”. Indická kinematografie, to ale...