Konzervativní revoluce

Konzervativní revoluce

Tisk

Revoluce2Kniha Andreje Duhana Konzervativní revoluce (nakladatelství Books & Pipes, Brno 2022) s podtitulem Ideové základy nové konzervativní pravice je důkladnou analýzou konzervatismu. Je podložená řadou relevantních zahraničních zdrojů a přináší komplexní pohled na toto téma v našem "západním" civilizačním okruhu.

 

Andrej Duhan (*1988), vzděláním právník, je zastáncem realismu v mezinárodních vztazích a konzervatismu v politice. Autor pracuje v rodinné firmě, působí jako publicista, psal komentáře a analýzy pro server Česká pozice.

DuhanAndrej autor

Co je konzervatismus

Od úvodní otázky a analýzy "co je konzervatismus", jak asimiloval základní hodnoty a morálku od antiky přes křesťanství a osvícenství, a jak přispěl ke vzniku západní civilizace, se autor dostává k hrozbám současného světa. Provokativní název knihy, fakticky oxymoron, ukazuje na jejich podstatu a vyvozuje z toho nutnost vzepřít se levicově-liberálnímu řádu a establishmentu.

Konzervativní přístup podle Duhana znamená mít v úctě vlastní historii, klást důraz na obhajobu normality, odmítání extrémů, být individualitou a zároveň členem společenství, dodržovat tradice. Konzervatismus je sounáležitost s předchozími generacemi a snaha předat jejich dědictví potomkům, náklonnost k vlastnímu, blízkému a známému, tedy odhodlání bránit a uchovávat západní civilizaci.

Jak to vidí autor

Autor píše: „Je to kultura svobody postavená na důstojnosti jednotlivce, jeho svobodné vůli a rozumu. Je to objektivní morální řád stojící na odpovědnosti jednotlivce a víře v pravdu, dobro, moudrost a krásu. Je to demokracie, rovnoprávnost, právní stát a politické zřízení hájící svobodnou společnost. Jsou to svobodné evropské národy a jejich národní státy se svou vlastní kulturou, jazyky a zvyky, které sdílejí jeden civilizační základ.“

V dalších kapitolách analyzuje stát, politiku, demokracii a nebezpečí, která ji ohrožují. Duhan říká: "Pravda ustoupila relativismu, rozum subjektivním pocitům a emocím a osobní morálka kolektivní odpovědnosti. Ze svobody je nekonečné osvobozování se od tradičních sociálních rolí a norem. ...z rovnoprávnosti skupinová privilegia, kvóty a antidiskriminační šílenství. Ze svobody slova a pluralismu politická korektnost a boj s hate speech, z posuzování jednotlivce na základě jeho schopností a charakteru zohledňování jeho rasy, genderu, sexuální orientace. Z otevřenosti cizím vlivům multikulturalismus a povinná diverzita, z pěstování osobních ctností laciné moralizování a virtue signaling, ze dvou pohlaví, která jsou odlišná a navzájem se doplňují, desítky genderů, mezi kterými ale vlastně nejsou rozdíly. Z loajality a odpovědnosti vůči společnosti práva na všechno možné i nemožné a apriorní oslavování extrémů a jinakosti. Z patriotismu a hrdosti na vlastní civilizační dědictví kultura popírání, z ideálu vzdělanosti schopnost odhalovat opresivní povahu západní civilizace a nekonečná kritika. Z kritického uvažování bezbřehý relativismus."

Konzervativní revoluci vidí jako hodnotový zápas společenské většiny proti liberální elitě, kterou nazývá "antizápadem" neboli "progresivistickou kulturní revolucí". "Charakteristickým znakem Antizápadu je boj proti většině a normalitě, jak ji většina chápe – většinové kultuře, většinové identitě, většinovým hodnotám, většinovému pojetí rodiny a pohlavní identity, většinové morálce. Cílem je destrukce normality jako referenčního rámce. Prostřednictvím rozbití většiny, jejích postojů, identity a vzorců chování, má být osvobozen člověk a dosaženo sociální spravedlnosti."

Naděje

Přínosná kniha, která uceleně popisuje podstatu konzervatismu v současných podmínkách a jeho východiska, může být považována za "učebnici konzervatismu" pro začátečníky (vše je jasně vysvětlené) i pro pokročilé (aplikace na problémy současného světa). Těm se autor věnuje v poslední kapitole, kde navrhuje možná řešení. Bude zajímavé ji porovnat s nedávno do češtiny přeloženou knihou Yorama Hazonyho Konzervatismus: Znovuobjevení. (Recenze se připravuje)

Autor nemá životní zkušenost a vytříbený styl Rogera Scrutona, který uměl podat konzervativní myšlenky s nadhledem a humorem, nicméně je důstojným pokračovatelem "starých dobrých" konzervativců i o dvě generace starších. A to v dnešní době, kdy se progresivismus levicových liberálů stává jediným povinně uctívaným náboženstvím, není málo. Duhanovu Konzervativní revoluci doporučuji jako příspěvek k diskusi všem, kteří se zatím dívali na konzervatismus jen prostřednictvím nálepek a sloganů mainstreamové propagandy.

Konzervativni revoluce obal

Konzervativní revoluce: Ideové základy nové konzervativní pravice
Autor: Andrej Duhan
Žánr: politologie, politika, společnost
Nakladatelství: Books & Pipes, Brno
Rok vydání: 2022
Počet stran: 256

Hodnocení: 95 %

Zdroj foto: autor
www.bookspipes.cz/konzervativni-revoluce

 


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

ABRAXAS VÁS SVÝM KLIDEM V KLIDU NENECHAJÍ

ABRAXAS200Kapela Abraxas přichází s novým studiovým albem. Jmenuje se Klid! Opravdu s vykřičníkem. Je plné energie, skvělých melodií i textů. A samozřejmě i vtipu. Jak jsme na to ostatně u Abraxas zvyklí. Kromě toho skupina ostošest koncertuje – vloni odehrá...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Bublifuk jede plnou parou vpřed a boduje

bubli200Nová komiksová revue Bublifuk úspěšně pokračuje v nastaveném kursu. Druhý díl nazvaný Plnou parou vpřed rozvíjí motivy všech kreslených příběhů z úvodního dílu. Opět se setkáváme s Fernandem a Stellou, kteří předbíhají dobu a tentokrát vynalézají ponorku...


Literatura

Básně a prózy Egona Bondyho nově od Hosta

Egon BondyPokud jste někdy četli Egona Bondyho a víte, o kom je řeč, mohl by vás zaujmout výběr z jeho díla z let 1949 až 1955, který pod názvem Básně a prózy (1949–1955) vydává brněnské na...

Divadlo

Záchranná mise Ferdy Mravence

ferda mravenec mala scena zlinZlínské divadlo Malá scéna uvedlo poslední zářijový den pohádku z pera Ondřeje Sekory Ferda Mravenec aneb Škola jízdy na kolečkových bruslích. Tu si otevřel Ferda Mravenec, sympatick...

Film

Tlumočník je kvalitní roadmovie o životě dvou starců

7c7deb1031a39ad78df4b7052ea5 r16 9 w720 h405 geb89bd32ff8411e7adc2ac1f6b220ee8Legenda českého filmu Jiří Menzel přichází v novém dramatu Tlumočník. Po jeho boku se objeví přední rak...