Voskovec s Werichem ve skvělém představení V+W na Dramoxu
Banner

Voskovec s Werichem ve skvělém představení V+W na Dramoxu

Tisk

KorespondenceVW 1200x1200Nahlédněte do života géniů Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Dramox a Divadlo Na Zábradlí uvádějí představení Korespondence V+W, které se v červnu po 13 letech a 200 reprízách rozloučilo s diváky. Od premiéry v roce 2010 v brněnské Redutě ji někteří diváci viděli i dvacetkrát. Teď si ji můžete neomezeně užít na Dramoxu. Dva géniové a strhující výpověď o jejich přátelství, tvorbě i svobodě v nelehké době. Nahlédněte do života géniů Voskovce a Wericha v úspěšné inscenaci Divadla Na Zábradlí Korespondence V+W v režii Jana Mikuláška s výborným hereckým duem Václav Vašák a Jiří Vyorálek, které doplňuje Anežka Kubátová v roli manželky Zdeny Werichové.

 

Ztvárnit miláčky českého národa nebylo pro herce rozhodně jednoduché. Pro představitele Jana Wericha Jiřího Vyorálka se role stala životní výzvou: „Korespondence není divadelní hra, ale lidský osud, proto je tak silná. Největší výzvou pro mě bylo ztvárnit Jana Wericha tak, abych ho trochu sesadil z piedestálu a popasoval se s představami, jaké o něm lidé mají. Nakonec jsem s ním za těch 12 let postupně stárl a mohl se tak dotknout i témat jako stárnutí nebo ubývání energie.”

Jiřího Voskovce si zahrál Václav Vašák, kterého na inscenaci nejvíc bavilo prolínání vážných témat s humorem. „Pasáže, kde si oba umělci umí ze sebe dělat srandu a překonávat tak těžká období, jsou opravdu očistné. Fascinující je i síla jejich přátelství, byli jako dvojčata, i když Voskovec odjel do Států, nikdy to neskončilo. Byli na sebe maximálně napojení, měli společný jazyk.”

Oba herci získali druhé místo za nejlepší mužskou roli v Cenách českého divadla v roce 2011. Václav Vašák se dostal i do širší nominace na Cenu Thálie.

Roky zážitků

Herci Dramoxu také prozradili některé zákulisní scénky, na která za léta hraní nezapomenou. Václav Vašák vzpomíná: „Jednou na zájezdu jsme zapomněli kostýmy, tak jsme je museli narychlo koupit po cestě, jindy nám zase začala hořet scéna.” Legendární inscenace se zapsala i do srdcí diváků. Na přímý přenos červnové derniéry se do kin po celé republice přišly podívat tisíce fanoušků. Václav Vašák je rád, že představení teď bude  dál žítsvůj život online. „Divákům Dramoxu bych doporučil, aby si také přečetli knižní korespondenci, pustili si písničky Jaroslava Ježka a pak se podívali na naše představení, klidně několikrát.”

Další divadelní hity na Dramoxu

Na podzimní divadelní sezónu přichystal Dramox i další hity. Připomeňte si třeba legendární bláznivá komedii z Činoherního klubu Podivné odpoledne doktora Zvonka Burkeho s Bolkem Polívkou v roli lidumila i podivína, který se zuby nehty drží svého bytu. Na scéně ho doplňuje hvězdná sestava Ivana Chýlková, Ondřej Vetchý, Michal Pavlata a Jaromír Dulava. Na dramatickou notu vás zase naladí jedna z nejvýznamnějších slovenských her 20. století Půlnoční mše, kterou po padesáti letech uvedlo Slovenské národní divadlo. Na Dramoxu si
můžete užít i dalších víc než 350 inscenací z českých a zahraničních divadel.

KorespondenceVW 1200x1200


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Snažím se hledat témata, která souvisí se společenským děním“, říká režisér David Šiktanc

siktanc perexŠvandovo divadlo uvedlo premiéru hry ze 70.let na motivy románu Heinricha Bölla, která je díky svému kontroverznímu tématu poplatná i dnešní době. Co o ní říká její režisér David Šiktanc a co by podle něj měli diváci brát na zřetel?...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

„Ani tá najväčšia moc nemá večné trvanie, pokiaľ nie je založená na morálnych hodnotách.“ Alexander Dubček

dubcek 200Mestské divadlo v Trenčíne uviedlo tento rok novú hru Nádej Dubček, ktorú si milovníci divadla môžu opätovne vychutnať už tento mesiac. Repríza sa uskutoční 23. mája v Dome armády v Trenčíne.

...

Literatura

Horáčkův Český kalendář nejen na rok

CeskyKalendar perexNa tři tradice navázal Michal Horáček ve své knize Český kalendář, která je zároveň jeho první básnickou sbírkou. Útlá knížečka obsahuje villonské balady rozdělené do cyklů inspirovaných ročním kolob...

Divadlo

Egon Tobiáš: Ten kůň nelže aneb divadelní hra s živými koni, herci a hudebníky

ten kun nelze egon tobiasV rámci projektu Jiřího Ondry a Egona Tobiáše Velký třesk na Malé scéně jsme se zúčastnili premiéry inscenace s tajemným názvem Ten kůň nelže. A nelhal! V netradičním di...

Film

Velice účelná procházka Alexandra Hackenschmieda

Hackenschmied 200Alexander Hackenschmied nepatří k našim nejznámějším dokumentaristům - a není se čemu divit. Vždyť tu působil jen v době před druhou světovou válkou a poté se (s mírně pozměněným příjmením - jako Hammid) prosazoval ve Spojených státech. Jeho samost...