Sophie Hannah: Záhada tří čtvrtin a Poirot v novém kabátku

Sophie Hannah: Záhada tří čtvrtin a Poirot v novém kabátku

Tisk

Hercule PoirotHercule Poirot se v tomto případu, který je nakonec zamotanější než se zprvu zdálo, prostě chová tak jako vždycky. Příběh nemá nudná místa a i když se v některých částech musíte víc soustředit, protože je informací hodně, tak to vynahradí úchvatná a dobře popsaná atmosféra, díky které vás i ty náročnější pasáže stále baví a doslova je hltáte.

 Poirot je obviněn.

Řidič zaparkoval s uspokojivou symetrií a Hercule Poirot se usmál. Auto stálo přímo před vchodem do Whitehaven Mansions, kde Poirot bydlel, a on to jako milovník úhlednosti a řádu uměl ocenit.

Klidně bych řekla, že stejně jako je úhledný Poirot a jeho bydlení, je úhledný i celý román. Nechat se hned v prvních větách příběhu uvést do krásného domu. To úplně cítíte to, co vás čeká. Nádherný nápad, který tvoří atmosféru a podněcuje chuť číst dál.

Tu budí i příběh samotný. Autorka je opravdu důstojnou nástupkyní příběhů Hercula Poirota a nádherně vystihuje jeho povahu, přemýšlení a vše, co je s ním spojeno.

Příběh Záhada tří čtvrtin se dá charakterizovat jako nesmírně nápaditý. Nápad s rozeslanými dopisy, které dotyčné obviňují ze zločinu, rozehrává od začátku napínavý příběh, který prostě musíte dočíst.

Vkusné, čtivé, poirotovské

Velmi distingované jsou rozhovory, jako by každé slovo bylo voleno s ohledem na Agathu Christie. Nejsem úplně znalkyní této autorky, jen ji tak nějak lidsky mám ráda a obdivuju schopnost tvořit úžasné zápletky s tímto osobitým staromilským detektivem, ale Sophie Hannah mě s každou její další knihou přesvědčuje, že psát umí. Kdybych nevěděla, že to není od Agathy, vůbec bych neuvažovala nad tím, že to není její autorské dílo.

Takhle nějak si představuji dobře přebrané žezlo.

Hercule Poirot

Rok vydání: 2023

Přeložila: Veronika Volhejnová

Originál: The Mystery of Three Quarters

Nakladatelství: Kalibr (EUROMEDIA GROUP, a.s.)

Hodnocení: 90 %

www.knizniklub.cz/knihy/640667-zahada-tri-ctvrtin.html 


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

„Kultura pro mě znamená jít někam ven, za vyšší formou zábavy.“

langerova 200Pokračujeme s rozhovory s našimi redaktory, abychom vám přiblížili, kdo se skrývá za řádky těch všech recenzí a článků. Nyní o sobě více prozradila Jana Langerová, se kterou už jste možná komunikovali ohledně soutěží.

...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Básničky o vysavači a jiných domácích pomocnících

Basnicky o vysavaci 200Básničky o vysavači a jiných domácích pomocnících věnuje Michaela Peterková Johance a Samovi. Nevím sice, kdo jsou Johanka a Sam, ale myslím si, že právě dostávají bezvadný dárek.

 <...


Literatura

P. S. Miluji tě po francouzsku

lide 200Když se vám život během jedné minuty tragicky změní navždy. Jak na to reagovat? Hrdinka našeho příběhu se uzavře do sebe a rozhodně nečte, jak by napovídal název knihy Šťastní lidé čtou a pijou kávu. I když kávy vypije hektolitry a vykouří stovky cigar...

Divadlo

V disco-operním muzikálu Pudl a pudr představí Geisslers fantastické počátky divadla v Čechách

pudl a pudr 200Divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten uvede v neděli 25. září 2022 v Divadle VILA Štvanice pražskou premiéru autorského nově-barokního muzikálu Pudl a pudr. Představení roztančené v rytmu disco-opery je inspirováno pražskými divadelními ...

Film

Ženy v běhu pobaví i dojmou

ženy v běhu 1

Komedie mají v našich končinách dlouhou tradici. Bohužel v poslední době vychází celá řada špatných zástupců tohoto žánru, které se nebojím nazvat až za trapné. Naštěstí se čas od času objeví i snímek, který má naději...