Dokáže zachránit dítě, kterého se kdysi vzdala?

Dokáže zachránit dítě, kterého se kdysi vzdala?

Tisk

Dite ktere jsem nemela perexKdyž byla Mia mladá, nečekaně otěhotněla. Protože se o svou dceru nemohla starat, dala ji k adopci. Suzanne, adoptivní matka, vypadala laskavě, a tak se Mia o osud své dcery vůbec nebála. Vynutila si ale otevřenou adopci, aby mohla s dcerou zůstat v kontaktu.

 

V jeden teplý letní večer u Mii někdo nečekaně zazvoní. Je to Daisy, dcera, které se kdysi vzdala. Jak roky plynuly, jejich pouto sláblo... a Mia má pocit, že tuto mladou ženu vůbec nezná. Daisy jí však oznámí, že u ní chce bydlet, a tak se Mia rozhodne začlenit ji do své rodiny. Netuší však, že Daisy má tajemství, které ji přinutí znovu bojovat s minulostí. Suzanne se zatím zoufale snaží získat své milované dítě zpátky. Dokážou se tyto dvě ženy spojit a pomoct dívce, kterou obě nazývají svou dcerou?

Román o síle mateřské lásky a těžkých volbách
Autorkou knihy Dítě, které jsem neměla, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Ikar, je spisovatelka Kate Hewitt. Ta se živila jako učitelka dramatu nebo asistentka redakce. Nakonec však zvítězilo psaní románů, kterých publikovala desítky, část pod pseudonymem. V této knižní novince se zaměřila na koncept adopce, který ji vždy fascinoval. V příběhu chtěla projevit pochopení a empatii oběma stranám – jak biologické, tak i adoptivní matce. Jak se jí to povedlo?

Dokonalé vcítění se do hrdinek
Román je psaný v ich-formě. Ve vyprávění se střídají Mia a Suzanne. I když stojí na opačné straně barikády, mají společný cíl: zajistit, aby byla Daisy v pořádku. Obě mají svůj pohled na věc, ale nedá se určit, která z nich má pravdu, protože každá má svá tvrzení podepřena relevantními argumenty. Nakonec se při čtení pravděpodobně přistihnete při tom, že je chápete obě. Jejich důvody, které je pohánějí k činům, jsou uvěřitelné a lidské, což výrazně přispívá ke kvalitě románu.

Pokud však čekáte, že se provalí nějaké temné rodinné tajemství, které příběhu dodá napětí, budete zklamaní. Ano, to, co se Daisy stalo, je nepříjemné, stejně jako celá situace, ve které se tyto dvě rodiny ocitly, ale žádné drama se nekoná. Místo toho příběh sází spíše na dokonalé vcítění se do hlavních hrdinek a autentické zprostředkování jejich emocí čtenáři.

Dite ktere jsem nemela

DÍTĚ, KTERÉ JSEM NEMĚLA
Autorka: Kate Hewitt
Originální název: The Child I Never Had
Žánr: psychologický román
Vydáno: Ikar, 2023
Počet stran: 352

Hodnocení: 75 %

www.knizniklub.cz/knihy/598393-dite-ktere-jsem-nemela.html


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Turistický seriál K21: Zámek Berchtold

berchtold 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Sedm čísel o zločinu v ženském pojetí

Sedm čísel 2

Už samotná obálka čtenářům napovídá, čeho se v thrilleru Sedm čísel dočkají. Anna Karolina se představuje české čtenářské komunitě a nabízí zajímavě pojatý příběh, který se může zalíbit ženám i mužům.


Literatura

Krásné věci Aneb #ctenijesexy

krasne veci 200V dubnu vyšel u nakladatelství Cosmopolis román Janelle Brownové Krásné věci, který se už na přebalu knihy pyšní oceněními bestseller deníku New York Times a nejlepší kniha měsíce na Amazonu. A to není všechno, Amazon chystá adaptaci toh...

Divadlo

Neváhejte a vyrazte za zážitky na Kulturu pod hvězdami

kultura pod hvezdami200Kultura pod hvězdami pořádá letní kulturní akce open-air s tím, že spojuje krásná místa s krásným zážitkem v podobě muzikálů a činohry pod širým nebem. Už mají za sebou několik zastávek jako je Opočno, Kroměříž, Brno nebo ...

Film

Hvězdná pěchota

Pechota 200Sci-fi akční thriller Hvězdná pěchota (1997) je film o nepříliš vzdálené budoucnosti. Na planetě Zemi panuje jakýsi Federální režim a má problém s mimozemskými brouky. Co vypadá jako tradiční americká slátanina, je ve skutečnosti ...