Myslíte si, že by byl váš život lepší, kdybyste znali budoucnost? Možná se mýlíte

Myslíte si, že by byl váš život lepší, kdybyste znali budoucnost? Možná se mýlíte

Tisk


Nesejdes z cesty perexNahlédnout za závoj času a podívat se, co nás čeká v budoucnosti? To je velmi lákavá představa. Když Vandu její přítelkyně přemluví k návštěvě kartářky, nemá tato pragmaticky založená žena žádná očekávání. Na takové věci nevěří a nic, co jí kartářka řekne, ji přece nemůže ovlivnit!


Když jí však kartářka místo toho, co se stane v příštích dvou letech, načrtne mnohem delší časový úsek a zmíní několik bolestivých ztrát, dostane Vanda strach. Ze sebevědomé ženy se postupně stane ochromená loutka, která myslí jen na to, jak utéct před předpovězeným osudem. Ale je něco takového vůbec možné?


Novinka oblíbené české spisovatelky
Román Nesejdeš z cesty je novinkou z autorské dílny české spisovatelky Dagmar Digmy Čechové, kterou si čtenářky oblíbily díky její předešlé knize nesoucí název Nemusíš!. Obě tyto knihy vydalo Nakladatelství Moba. Kromě ženských románů, které zaujmou originálním nápadem a neotřelým poselstvím, píše Dagmar Digma Čechová, redaktorka, editorka a korektorka, i divadelní scénáře a dětské knihy.


Když budoucnost není příznivá
Předpověď budoucnosti je výchozím bodem celého příběhu. Dělí Vandin život na předtím a potom a ovlivňuje ji víc, než by si dokázala představit. Tato klíčová scéna je opravdu skvěle promyšlená a napsaná a má ten správný emoční náboj. Šokuje a vyvolává zvědavost. Splnilo se, co kartářka řekla? Dějová linka románu se dělí na minulost a přítomnost, a tak můžete sledovat celý Vandin život.


Ten projde hned několika proměnami. Všechny Vandiny plány se změní v citový chaos, v němž se musí naučit existovat, přičemž se nad ní neustále vznáší temný stín předpovědi. Té Vanda chvíli nevěří, chvíli ji popírá, někdy je ochromená strachy a poté se snaží na vše dívat racionálně, přemýšlí, jak změnit budoucnost nebo je odhodlaná přijmout svůj osud. Tato směs pocitů zasahuje do jejích rozhodnutí a pomalu rozkládá nejen její osobnost, ale i rodinu. Občas si možná řeknete, že se chová bláznivě. A možná se tak opravdu chová. Ocitla se však ve specifické situaci, takže ji těžko můžeme soudit. Kdo ví, co bychom dělali na jejím místě my.


Působivý ženský román
I když kniha řeší těžká témata, nechybí ani humorné či šťastné okamžiky, které příběh trochu odlehčují. Příběh je napsaný čtivým a dynamickým stylem, ke kterému přispívají i živé dialogy. Při čtení oceníte i uvěřitelné postavy, jejichž motivace i pocity jsou promyšlené. Kniha nutí k zamyšlení a patří k těm ženským románům, na které tak snadno nezapomenete.

Nesejdes z cesty


Nesejdeš z cesty
Autorka: Dagmar Digma Čechová
Žánr: román pro ženy
Vydáno: Moba, 2021
Počet stran: 248

Hodnocení: 90 %

www.mobaknihy.cz/nesejdes-z-cesty-cechova-dagmar-digma


 

PřihlášeníBanner

Roky od nobelistky Annie Ernaux jsou výjimečnou mnohogenerační zpovědí

Spisovatelka Annie Ernaux získala v roce 2022 Nobelovu cenu za literaturu za to – podle vyjádření švédské akademie – „s jakou odvahou a klinickou ostrostí odhaluje ve svých literárních textech odcizení a kolektivní omezení osobní paměti“. Právě tento motiv figuruje i v jejím starším díle zvaném Roky, které teď konečně po 15 letech vyšlo i v českém překladu.

Host

Já, smrt = zdařilá česká young adult

V nakladatelství Cosmopolis vyšla další kniha mladého autora Aleše Novotného, young adult thriller Já, smrt.

Cosmopolis

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

"Jsem klasický scenárista," říká o sobě Václav Šorel

vaclav sorelV loňském roce vyšlo kompletní vydání komiksů, na kterých se jako scenárista podílel pan Václav Šorel – Zlatá kniha komiksů. My, dnes věkem zralí, nad stránkami vzpomínáme, jak jsme netrpělivě čekali na nová a nová čísla čas...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Fifty aneb Když je trojka životním snem

Představení Fifty Dejvického divadla bylo vrcholem čtvrtého dne zlínského divadelního festivalu Setkání Stretnutie, jehož cílem je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků a ukázat výsledky jejich spolupráce.

Městské divadlo Zlín

Z archivu...

Čtěte také...

Zachraň, co zbývá z ráje

strazci prebal 200Mystický příběh Jona Steela Strážci nese podtitul: Zachraň, co zbývá z ráje, než vládu převezme peklo. Opravdu jde o zásadní linku příběhu – mystického, bizarního, neuvěřitelného. Ač se zdá být všechno v něm přitažené za vlasy ...


Literatura

Když vlajky vlály, ledy tály a tuhla krev

OSUDOVE-OKAMZIKY 200Taky vám dějepis ve škole připadal většinou „suchý“? To jste museli mít smůlu na učitele! Kdyby dovedli o historii vykládat se stejnou šťavnatostí, jako o ní umí psát Karel Pacner, bylo by všechno jinak. Jako v j...

Divadlo

Sen noci svatojánské promění jeviště v magickou džungli

sen noci svatojanskeV malírně zlínského divadla vzniká jeden z největších bubnů v republice! Pro nesmrtelnou Shakespearovu komedii o zběsilé touze po lásce a milování Sen noci svatojánské, která bude mít pre...

Film

Ženy v příliš velkých pánských košilích

sfz 200Dalším z filmů, které je možné zhlédnout na festivalu Severská filmová zima je norský film se zvláštním názvem Ženy v příliš velkých pánských košilích. Film v sobě spojuje osudy tří žen, které se proplétají navzájem v norském městě Trondheim. Na diváky ta...