Být starý neznamená, že přestanete žít

Být starý neznamená, že přestanete žít

Tisk

laska v backorach perexStáří není obvykle vnímáno jako životní období, které by mohlo být zajímavé nebo dobrodružné. A přitom to tak klidně může být. Protože být starý neznamená, že život vám už nic hezkého nenabídne.

 


„Jsme na světě už nějakou dobu. Hodně jsem se naučili, mnohé zapomněli, máme pořád vlastní cíle, přání a taky toužíme po klidu. Lásku jsme neodpískali, to v žádném případě, pořád nás hřeje u srdce a málokdo by chtěl být sám. Vychovali jsme děti, rozmazlujeme vnoučata a v duši jsme pořád mladí – ať je nám devadesát nebo devatenáct, pořád zůstává kluk klukem a holka holkou.“


Příběhy ze života seniorů
Autorkou povídkové knihy o různých zážitcích seniorů je Naďa Dubcová. Ta si v současné době užívá důchod a volný čas věnuje psaní. Dosud jí vyšlo pět knih. Ta nejnovější, kterou vydalo Nakladatelství JaS, se jmenuje Láska v bačkorách. Jak už název napovídá, tento cit se nevyhýbá ani seniorům (navzdory tomu, že to mladým lidem může připadat neuvěřitelné.)


Kniha plná nadhledu, optimismu a laskavosti
Tato útlá kniha je rozdělená na tři části. První se věnuje milostným příběhům seniorům. Je to tak trochu červená knihovna, ale v dobrém slova smyslu. Jednotlivé povídky jsou poutavé a nechybí laskavý humor, který je oživuje. Druhá část popisuje ideální domov důchodců a životní příběhy některých jeho obyvatel a zaměstnanců. Části, ve které staří lidé vypráví o okamžicích, které je formovaly, jsou nejlepší z celé knihy. Třetí část obsahuje příběh okořeněný dystopickými prvky, vyprávění z autorčina života i její zamyšlení.


Autorka dokazuje, že stáří není jen nuda a beznadějné čekání na konec. Z jejího vyprávění srší laskavost, životní nadhled i optimismus a její hrdinové ještě nerezignovali. Používají moderní technologie, podnikají výlety, navazují nové vztahy a nebojí se jít vstříc svému štěstí. Většina povídek je pohlazením pro duši, avšak najde se i několik těch smutných. Ale takový už je život.

laska v backorach

Láska v bačkorách
Autorka: Naďa Dubcová
Žánr: povídky, humor
Vydáno: JaS, 2021
Počet stran: 144

Hodnocení: 90 %

www.knizniklub.cz/knihy/540842-laska-v-backorach 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

ANNA KRYVENKO: Cíl mého natáčení byl splněn ve chvíli, kdy jsem do filmu dostala záběry tváří vojáků okupačních armád

MUS perex rDokumentární film Můj neznámý vojín je režijním debutem Anny Kryvenko, Ukrajinky, která ve svých 23 letech odjela studovat do Prahy a žije v ní dodnes. Domů, na Ukrajinu, se pravidelně vrací. Při jedné z takových návštěv narazila Anna na fotoalbu...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Inteligentní ženy, pozor! Přichází Manželka 22

Manzelka 22 gideon200Nakladatelství Domino má novou edici s názvem Inteligentní román pro inteligentní ženy, již odstartuje kniha Manželka 22...


Literatura

Vezměte život do vlastních rukou: Vesnice plná motýlů

vesnice plna motylu200Okouzlující příběh pro všechny, kteří se nacházejí na životní křižovatce, přineslo v květnu nakladatelství Kazda v podobě útlé knížky Vesnice plná motýlů od dvojice autorek Michaely Wiebuschové a Rity Erzové.

Divadlo

Vinohradská inscenace Já třeba zabít Sekala se podobá šílené realitě dnešního světa

sekal 200Velké téma, které vymyslel špičkový scenárista a které se dočkalo adekvátní divadelní adaptace na velkém jevišti, se odehrává ve skvělé režii Pavla Kheka. Tak hodnotím jednu z posledních inscenací Je třeba zabít Sekala v Divadle na Vinohradech. Syrové ...

Film

5 top filmových zážitků z letošních Karlových Varů

alt47. ročník MFF Karlovy Vary se chýlí ke svému závěru a filmoví publicisté i diváci mohou začít bilancovat. Tohoto úkolu se nyní zhostí i K21, a sice očima redaktora, který navzdory tomu, že se festivalového dění účastnil pouze...