Za mě kniha roku 2022: Šepot z lesa

Za mě kniha roku 2022: Šepot z lesa

Tisk

sepot z lesa200V srpnu 2022 vyšel debutový mysteriózní román Šepot z lesa mladé autorce Kateřině Surmanové. Již obálka nás varuje, že mezi stromy číhá zlo… a přiznávám, že tajemný les a jeho tajemství vás budou strašit ještě chvíli po přečtení tohoto majstrštyku!

 

 

King po česku?

Kateřina Koutníková Surmanová (* 1984) je česká novinářka a spisovatelka. V současné době pracuje jako vedoucí redaktorka domácí rubriky mediálního domu Economia a.s. Absolvovala obor mediální studia na Univerzitě Palackého v Olomouci a vystudovala také teorii a dějiny dramatických umění. Působí příležitostně jako dramaturgyně filmových festivalů a televizní scénáristka. Většinu života se však věnuje práci novinářky a redaktorky.

Tenhle les má prohnilé kořeny...

Investigativní novinář Petr se po rozvodu vrací z Prahy do rodné vísky v Orlických horách, aby dal do kupy dům po matce. Potkává staré známé a jak se vynořují lidé z masa a kostí z jeho minulosti, objevují se i vzpomínky na jeho nejlepšího kamaráda Vojtu, který před dvaceti lety záhadně zmizel. Zjišťuje, že Vojta nebyl jediný, kdo se v okolí ztratil. Postupem času začíná mít pocit, že se s ním chce kamarád spojit. Vyšetřování ho zanese do míst, kde není radno pobývat v noci sám...

Doporučuju číst v noci

Na prvotinu, která čítá cca 470 stran, příběh uteče jako voda, ani nevíte jak. Něco vás prostě nutí otáčet stránky jako o život a zjistit pravdu. Bude to jistě zásluha autorky, jejíž slovní zásoba i nezvyklé slovní obraty vyšperkovaly netradiční námět k dokonalosti.

Pohrála si a zvládla využít génia loci Orlických hor, přidala k tomu místní zvyky a tradice, vztahy mezi vesničany, kde o sobě všichni hodně vědí a přidala tíživou atmosféru a dala tak vzniknout příběhu, který hýří emocemi a tím tak připomíná tvorbu Stephena Kinga, či jak jsem se dočetla třeba Jozefa Kariky.

Závěr vyprávění může jednoho zklamat. Zjištění, jak to vlastně bylo a uzavření příběhu, si myslím, že jedněm čtenářům sedne, druzí budou zklamáni. Já se závěrem problém nemám, naopak si myslím, že bychom měli ocenit, že i u nás vznikají knihy takového žánru a úrovně.

Doufám, že knize dáte šanci a nenecháte se odradit delší stopáží – za mě je to plus. Pokud ne, tak společně můžeme vyhlížet druhý román autorky, knihu Zvedá se vítr (vyjde v září a bude mít asi 280 stran).

sepot z lesa

Název: Šepot z lesa
Autor: Kateřina Surmanová
Žánr: thriller, horor
Nakladatelství: Kalibr
Rok vydání: 2022, brožovaná vazba
Počet stran: 482
Hodnocení: 100 %

Odkaz: https://www.euromedia.cz/sepot-z-lesa/kniha/15017/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Zádveřice

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Jídlo jako životní styl III aneb naučte se správně jíst

jidl 200Autorská dvojice Petra Lamschová a Petr Havlíček už spolu napsali čtyři úspěšné knihy. Tato je pátá a stále ještě je o čem psát. Vzhledem k tomu, že se jedná o knihu věnovanou zdravému životnímu stylu, jsou věci, které se budou opakovat stále dokola. Do...


Literatura

Přežije poslední skupinka lidí upírský Hon?

Nakladatelství Fragment přináší mladým čtenářům dystopii Hon, jejímž autorem je mladý americký spisovatel Andrew Fukuda. Jedná se o nový příběh z řady young adults, který se tentokrát odehrává ve světě, v němž vládnou upíři, kteří sami sebe nazývají lidmi, a  hrstka přeživších glupanů (lidí) pro ně představuje luxus...

Divadlo

Komedie Poslední ze žhavých milenců se Simonou Stašovou má za sebou skoro 12 sezón

posledni ze zhavych milencu 200Komedie Poslední ze žhavých milenců, patří mezi nejúspěšnější díla známého amerického autora Neila Simona. Řadu sezón se těšila velké divácké přízni na Broadwayi. Skvělá je již svým námětem a přímo dokonalá dí...

Film

Ad Astra je drama, které zaujme především svou vizuální stránkou

Ad Astra perex22. století. Umělá inteligence je součástí každodenního života, Měsíc a Mars jsou kolonizovány a kolem Neptunu krouží satelity obydlené lidmi. Na Zemi se staví anténa, která má dosáhnout až do vesmírného prostoru, kde má pomáhat s vyhle...