Kov: metal je víra i zákon

Kov: metal je víra i zákon

Tisk

kov200Jako fanoušek metalové hudby jsem si jednoduše nemohla nechat ujít knihu Kov od Karla Veselého, která vyšla v říjnu pod hlavičkou nakladatelství Listen. Hádám, že naláká fandy tvrdší hudby a podporovatele české moderní scény. Ochutnáte Kov taky?

 


Kdo je Karel Veselý?

Nezávislý publicista, spolupracovník Aktuálně.cz, časopisů HisVoice, Nový prostor, A2 a hudební redakce Český rozhlas Rádio Wave. V roce 2001 absolvoval Filosofickou fakultu Masarykovy univerzity (obory anglický jazyk – filosofie). Napsal knihy Hudba ohně (2010) a Bomba Funk (2017).

Svět podle metalu

Je Kov příběh o kapele a o dospívání? Ano. Dá se zařadit i mezi knihy, kde protagonista nachází rozčarování z konformního života a hledá sám sebe. Také ho nejedni mohou považovat za dystopický román. Záleží na úhlu pohledu, na míře očekávání a na tom, co pro vás hudba znamená.

Parta kamarádů – ve složení Satan kytara, Evil zpěv a kytara, Komanč bicí, Pakoš kytara a náš vypravěč Nikdo basa – zformuje kapelu a rozhodnou se hrát ryčný metal po vzoru jejich model, namátkou vzpomenu Napalm Death, Carsass, Mayhem. Seznamují se s drogami, následují krádeže a vandalství a pak se jejich společný příběh přetrhne. Náš hrdina má problém s drogami, ale dokáže se z toho dostat a naskakuje do dalšího kolotoče jménem manželství, rodičovství. I odtud po nějakém čase utíká. Svět se mění a z metalu se stává ideologie, víra i zákon. Je to však dobře, stal se svět pod nadvládou metalu dokonalým?

Linie, přesahy, muzika

Co se mi na příběhu líbí je to, že na vás dýchá fanouškovství autora a jeho zápal pro věc, tedy hudbu. Dokázal přesně popsat pocity kluka, mladíka, muže, který chce vystoupit ze systému maloměšťáctví a žít si po svém. Nechce, aby se z unikátního stal unikonformním.

Co mě moc nezaujalo, kromě odfláklé obálky, je linie budoucnosti, kde se žije podle sociálních kreditů. Vypravování kolísá na přeskáčku mezi lety 1981 a 2041 a při čtení to působí zajímavě, občas ale i zmateně a zmatečně. Taky se střídají některé až filozofické pasáže s něčím plochým až naivním.

Každopádně, pokud žijete hudbou, což je můj případ, tak vám knihu vřele doporučuji a věřím, že si z ní vezmete to, co potřebujete, to, co zaujme a to, co je metal.

kov

Název: Kov
Autor: Karel Veselý
Žánr: román
Nakladatelství: Listen
Rok vydání: 2022, pevná vazba
Počet stran: 216
Hodnocení: 75 %

Odkaz: https://www.euromedia.cz/kov/kniha/14837/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Divadlo je moje celoživotní láska, říká operní pěvec Radek Krejčí

radek krejci perexI když to neměl v životě vždy jednoduché, štěstí, píle a talent ho dovedly k vysněné profesi. Během let se vypracoval a svůj život si už bez jeviště nedokáže ani představit. Sólista opery Severočeského divadla v Ústí nad Labem Ra...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Lovec Lobo se vrací na scénu a s ním i Sedm zbytečných

Lobo 200Nakladatelství Crew nám na podzimní dny nadělilo klasiku - pěkného hrdinu, někdo by řekl spíš lotra, a to zlověstného Loba s novou náloží jeho příběhů. Oblaží nás hned čtyři zábavné příběhy, které svým zpracováním – ať už typickou kresbou či přímočarým s...


Literatura

Dostanou i nás technologie na okraj propasti?

na okraji propasti 200Na okraji propasti oblíbeného francouzského spisovatele Bernarda Miniera patřilo v únorové nabídce k top titulům a jedná se také o knihu z edice TOP thriller. Stojí tato bichle za to?

 <...

Divadlo

Studenti Divadelní fakulty JAMU se vydali za Hamletem současnosti

hamlet 200V kulisách současné Kodaně se setkává pět mladých lidí. Podobají se Shakespearovým postavám? Variace na téma Hamlet now s průnikem do naší bezprostřední reality. To vše představuje tematické okruhy autorské inscenace Být i nebýt 11.21, jejíž pre...

Film

Volání ženského rodu

volanirodu perexSborník dvojznačně nazvaný Volání rodu se nevztahuje ke stejnojmennému českému filmu odehrávajícímu se v pravěku (ačkoli má na obálce záběr z něho), nýbrž přináší statě čtyř autorek, napsané za posledních deset let pod zá...