Když se z kočky stane myš: Na mě si nepřijdou

Když se z kočky stane myš: Na mě si nepřijdou

Tisk

na me si neprijdou200V srpnu 2022 vydalo nakladatelství Kalibr vydatnou debutovou knihu Na mě si nepřijdou americké spisovatelky Very Kurian. Příběh dospívající psychopatky Chloe rozhodně stojí za přečtení i díky mistrně zvládnutému popisu psychologie lidí, jejichž mysl je prostě jiná.

 


Debutová autorka

Vera Kurian je spisovatelka a vědkyně se sídlem ve Washingtonu DC. Její debutový román Na mě si nepřijdou vyšel v září 2021. V ČR vyšel v srpnu 2022. Kurian má doktorát ze sociální psychologie, kde studovala meziskupinové vztahy, ideologii a kvantitativní metody. Nepravidelně bloguje o psaní, hororech a popkultuře. Baví ji existencialismus a štěňata.

Naláká vás anotace?

Myslíte si, že je Chloe úplně normální holka? Není. Je to psychopatka. Chloe je v prváku na univerzitě a mezi její koníčky patří jóga, večírky a plánování vraždy kamaráda z dětství, který jí neodpustitelně ublížil. Je také součástí speciální klinické studie, která zkoumá její chování. Chloe totiž nerozumí emocím jako vina nebo strach. Když je jednoho dne jeden z účastníků výzkumu nalezen mrtvý, začíná nebezpečná hra na kočku a na myš. Chloe, která ještě před chvílí byla lovcem, se najednou stává kořistí. Aby dokázala identifikovat vraha, musí se rozhodnout, komu věřit. Ale dá se věřit psychopatům?

Prvotřídní studentka. Prvotřídní psychopatka

Začínáme pěkně zostra, vypravěčkou je sama protagonistka a ta se s ničím a nikým nepáře a dokáže se uzpůsobit tomu, co z ní lidé kolem chtějí mít, nebo co od ní chtějí slyšet. Dokonalý andílek. Avšak s ďáblem v těle. Inteligentní, bez emocí, zato s pevně daným cílem – zabít dávného kamaráda Willa. Vypravování působí svižně a zrcadlí náladu i rozpoložení hlavní hrdinky a díky klinické studii o psychopatech a následné smrti jednoho ze studentů i napínavě. Zvládnou si psychopaté věřit? A kdo je v této hře o život vlastně kočka a kdo myš?

Račte se začíst

Nalákala mě vychytaná obálka i poněkud zvláštní anotace, vždyť kdy se z psychopatické studentky, která plánuje zavraždit dávného známého, stane naopak člověk, který je v tísni a bojuje o přežití? Musím přiznat, že zklamaná jsem nebyla. Jistě, příběh je nereálný a místy přitažený za vlasy, ale proto čteme, ne? Abychom prozkoumali neznámé, užili si příběh a u toho si odpočinuli. A kniha Na mě si nepřijdou splňuje tato kritéria na jedničku.

na me si neprijdou

Název: Na mě si nepřijdou
Autor: Vera Kurian
Původní název: Never Saw Me Coming (2021)
Žánr: světová literatura
Nakladatelství: Kalibr
Rok vydání: 2022, brožovaná vazba
Počet stran: 424
Hodnocení: 85 %

Odkaz: https://www.euromedia.cz/na-me-si-neprijdou/kniha/14425/


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Ostravská babská kapela Kapriola vydala CD Rebellion, houslistka Dona Michelle i sólovou desku

Kapriola CD (2)

Na Moravě jsou hezké a muzikální holky. Známá ženská rocková kapela Kapriola v průběhu doby kovidové změnila své osazenstvo, natočila nové album Rebellion a hlavní protagonistka kapely Dona Michelle má ...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Těšíme se na Vánoce

200liteÚtlý sešit, jehož autor zůstal utajen, pokud jím není autor fotek Jiří Vyskočil, je určen dětem od 6 let, které se nemohou dočkat Vánoc, a jejich rodičům. Společně si mohou ukrátit čekání na Vánoce kreativní přípravou vánočních ozdob a prožít tak pohr...


Literatura

Pročtené léto 2023: Tipy na knihy pro dospívající

Mravenčí chůvaPročtené léto je letní projekt, který vás provede prázdninami. Na stránkách webu Mravenčí chůva můžete zdarma po registraci získat prázdninový deník, který vám pomůže uchovat ty nejkrásnější vzpomínky. Najdete v něm t...

Divadlo

Pejsek a kočička bavili děti první festivalové odpoledne

altDivadelní přehlídka Setkání 2012 Stretnutie není jen o věhlasných divadelních souborech a profláklých tvářích prken, která znamenají svět. Není ani o výhradně dospělém divákovi. Děti jsou ve zlínském divadle vítány, a tak hned první od...

Film

Ekonomika Hollywoodu

epstein Ekonomika hollywoodu200Americkým filmovým průmyslem protékají neuvěřitelné sumy, mnohonásobně převyšující český rozpočet - a mezi přední badatele, kteří se mnohasměrnými toky peněz zabývají, patří také Edward Jay Epstein<...