Román o skutečném životě českých odbojářů

Román o skutečném životě českých odbojářů

Tisk

 

MBMM+B+M je na první pohled zkratka, která vám asi nic neřekne. Krycí název Tři králové už je podstatně známější. Román o třech známých odbojářích tentokrát zpracoval historik Dalibor Vácha. A to velice dobře.

Výsledek druhé světové války by mohl být úplně jiný, kdyby nebylo českých (ale samozřejmě i zahraničních) hrdinů a hrdinek, kteří se alespoň skrytě postavili okupantům na odpor. Odboj u nás měl stovky agentů či dobrovolníků, jenž pravidelně dělali různou protinacistickou činnost a informovali zejména exilovou vládu v Londýně.

Mezi ty nejznámější jednoznačně patřila trojice mužů vystupujících pod názvem Tři králové. Mašín, Balabán, Morávek (bystřejším právě došla zkratka knihy) se v pražském odboji zařadili mezi legendy, na jejichž kontě se začaly hromadit neskutečné činy.

Jejich popularity využil oblíbený český autor románů a naučné literatury Dalibor Vácha, o němž už je dobře známo, že dokáže historická témata zpracovat opravdu poutavě. Tentokrát se rozhodl nabídnout námět prostřednictvím románu, který ovšem vychází z reálných činů odbojářů.

Kniha nabídne tři větší celky. Na začátku každého z nich je profil jednoho z odbojářů, přičemž na konci se objeví vždy nějaký větší zvrat, týkající se právě dané osoby. A můžete se těšit na opravdu napínavý příběh plný nebezpečných akcí, drastických postupů gestapa a bohužel i smutných konců.

Některé jejich skutky a odvaha působí až šíleně. Měli sice i strach, ale přesto často neváhali skákat nacistům téměř do náruče. Bohužel s plynoucí válkou se okolo nich začala čím dál tím víc stahovat smyčka.

Román je hodně emotivní, nabízí i momenty obyčejného štěstí či neštěstí v tragické době válečné. Odbojáři měli často hlad, byla jim zima a neměli střechu nad hlavou. Vedli velice nebezpečný život, kdy mohl být každý den jejich posledním. Se svými blízkými se mohli vídat jen velice málo a tajně, aby je nepřivedli do nebezpečí. A to všechno dělali pro naši vlast a své spoluobčany.

V textu se velice rychle střídají časy. Často se budete vracet nazpět do minulosti, což může být pro někoho lehce matoucí. Díky krátkým „kapitolám“ je však příběh ještě čtivější a postupuje jím velice rychle. Celá kniha je vlastně sbírkou jejich odvážných činů a postupného směřování k tragickému závěru. Ve vyprávění jsou často zmíněny i budoucí osudy většiny vedlejších postav, které se objevovali v odboji po boku Tří králů.

Budou vás bavit akční scény, budete smutní, když někoho dopadnou nacisté a následně ho popraví. Bohužel se to s přibývajícími roky stávalo velice často. Gestapo bylo nemilosrdnou organizací a za pomoci práskačů a konfidentů se dostalo na kobylku většiny odbojářů.

I přesto byli jejich činy velice důležité a výrazně ovlivnily vývoj celé války. Odvážné skutky trojice známých odbojářů Mašín, Balabán, Morávek dokázal Dalibor Vácha zpracovat opravdu bravurně a nabízí tak jejich úžasné životní příběhy ve skvělé beletristické podobě.

MBM 450

 M+B+M: Mašín, Balabán, Morávek

Autor: Dalibor Vácha

Nakladatelství: Argo

Počet stran: 312

Rok vydání: 2021

Hodnocení: 90 %

https://argo.cz/knihy/m-b-m/


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Eva Turnová z Plastic People of the Universe: „Mluvit pravdu už se dnes nenosí.“

200rozEva Turnová působila jako baskytaristka ve skupinách DG 307 nebo Půlnoc, od roku 2000 má vlastní hudební projekt s názvem Eturnity a od roku 2001 hraje s kapelou The Plastic People of the Universe. Kromě hudby se v nedávné době začala věnovat i psaní a výt...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Jan Masaryk – Tajemství života a smrti

Jan Masaryk - perexJan Masaryk – československý diplomat, politik a syn prvního československého prezidenta T. G. Masaryka, byl 10. března 1948 nalezen mrtev pod okny svého bytu v Černínském paláci. Podle některých šlo o poli...


Literatura

Růže bílá, černý les aneb Němec neznamená nacista

big ruze-bila-cerny-les-9BP-409653Eoin Dempsey přichází s příběhem dvou lidí, kteří se během druhé světové války postaví vstříc bestii. Růže bílá, černý les je originální román, který rozhodně stojí za přečtení. Nabízí totiž pohled na...

Divadlo

Hosté v zajetí „dobrých“ mravů

Slavnost 200Upřímnost nebo takt. Rozhodně hlavně neurazit.  Za každou cenu stát za svým názorem nebo být součástí stáda a myslet si své pouze pro sebe? Podobné otázky si vzali na paškál tvůrci z pražského Studia Hrdinů a pohráli si s původním scénářem česk...

Film

Jak správně napsat rozbor filmu

RozborFilmu perexRadomír D. Kokeš se řadí k vyznavačům neoformalismu, jak potvrzuje jeho spoluúčast na české předmluvě ke kanonickému spisu Bordwella a Thompsonové Umění filmu. To znamená, že upřednostňuje průzkum toh...