Tibetské rozjímání v kině Aero
Banner

Tibetské rozjímání v kině Aero

Tisk

altDruhý festivalový den tibetského filmu a filmu o Tibetu začal unikátním dvouhodinovým dokumentem Zrcadlo prázdnoty z odlehlého a veřejnosti nepřístupného kláštera Seršul. Ve vysokých horách, kde by lidé z nížin měli velké problémy popadnout dech, natož tak přežít jednu zimu, natočila čínská režisérka Ma Li ojedinělý materiál zachycující život a praktikování buddhistické víry v nehostinné výšce 4500 metrů nad mořem.

 

Vzácný dokument nahlíží do hlubin buddhistického myšlení a každodenní rutiny. Úchvatné poznání tak špatně dostupného místa jako je Seršul je ale bohužel poskvrněno rudým čínským přesvědčením. Být traktoristou je dokonce považováno za jakousi vyšší hodnotu. Je zarážející, že mnich po 10 letech učení váhá, zda studium vůbec pochopil, takové záběry bohužel odráží čínský pohled na mnišský život. Občas jsou otázky záměrně mnichům postaveny tak, aby jejich odpovědi vypadaly primitivně a banálně. Pochopit a přiblížit se více oddanosti tibetského vyznání znesnadnila taktéž vysoká rychlost titulků. V některých pasážích úplně znemožnila jakékoliv pochopení modliteb a vyznání.

alt


I přes ideologické zabarvení je ale (především pro Evropana) nesmírně zajímavé proniknout do tajů buddhistického kláštera odříznutého od okolního světa. Vedle mnichů a poustevníků meditujících v osamění nám režisérka dovolila nahlédnout také do tajů vzdušných pohřbů, tvorby mandaly či modlících festivalů. Právě umění vzdušných pohřbů je jedním ze silných momentů dokumentu. Jen tak někdo neví, jak právě Tibeťané pohřbívají své blízké. Mistr vzdušných pohřbů během rituálu tělo rozseká na kusy a nechá je na pospas supům. Tento čin je vnímán jako akt největší štědrosti, kdy člověk daruje to nejcennější, co má – své tělo. Mimo to supi vynesou nebožtíkovo tělo do nebes. Také tvorba mandaly je záhadnou a tajuplnou činností. Celých sedm dní trvá tvorba transcendentního obrazu. Mnichové trpělivě tvoří symboly a obrazce z obarveného písku. Když je dílo dotvořeno, je zahájena meditace a obřad, který je zakončen zničením týdenní práce. Buddhisté si tak připomínají, že vše je pomíjivé.

alt

Návštěvníci festivalu, kteří neměli ani po dvouhodinovém brouzdání seršulským klášterem dost, se mohli občerstvit tradičními tibetskými pochutinami či čajem s jačím mlékem, a po krátké pauze se opět vrátit do kinosálu, který tentokrát odkryl tajemství tradiční tibetské opery. Snímek Hledání režiséra Pemy Tsedena je prvním výhradně tibetským snímkem natočeným v Tibetu, v tibetštině a s tibetským štábem. Ti, co si nechali tento nevšední zážitek uniknout, mají možnost navštívit i jiné akce občanského sdružení Potala (více na potala.cz), které filmový festival pořádalo již po šesté.

Zrcadlo prázdnoty / Mirror of Emptiness
Žánr: dokument
Původ:  Čína
Režie:  Ma Li
Stopáž:  120 min
Hodnocení: 85%

Zdroj foto: flim.potala.cz


 

Přihlášení



Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Dominik Landsman: „Baví mě i naprosto nesmyslná přirovnání typu byl veliký jak mrtvý tučňák.“

dominik landsman200

Dominik Landsman (* 14. října 1985) je český spisovatel. Autor vystudoval na Vysokém učení technickém v Brně obor Finance podniku, následně pracoval jako realitní makléř. V době, kdy dostal v zamě...

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.

Čtěte také...

Víly z Inisherinu se jen plouží

Vily 2Přeceňovaný dramatik Martin McDonagh, jenž se u nás proslavil pokrokářským požadavkem, že postavu černocha nesmí hrát nikdo jiný než černoch, se dopustil i několika filmů, které opíral o morbidní humor a různě vyšinuté postavy (V Bruggách, Sedm psychopatů, Tři...


Divadlo

Republiko má středisková aneb lukrativní nejistota

Republiko SemTamFor perexVidím město veliké, ve kterém ZEMANU Žižkovi kalich vínem přetéká. A co na to jeho mluvčí Jan Hus? Co chystá slovenský lobista Bocian ve svém hnízdě? Nejdůležitější postavy české historie jsou zpět, aby nás varovaly, ...

Film

Hra na hraně – kvantitu nebo kvalitu?

200filmUž týden se prohání po našich kinech novinka režiséra Brada Furmana (Obhájce) se zpěvákem, hercem Justinem Timberlakem a budoucím netopýřím mužem, Benem Affleckem.

...