Předválečné časy v nemocnici Nightingale

Předválečné časy v nemocnici Nightingale

Tisk

Sestricky a jejich prani perexBlíží se konec roku 1938 a válka je na spadnutí. Život v londýnské nemocnici Nightingale však pokračuje v zajetých kolejích. Helen doufá, že po smrti milovaného manžela znovu najde lásku. Je okouzlující cizinec tou správnou volbou?

 


Effie si oblíbí pohledného pacienta a doufá, že v něm najde spřízněnou duši. Dora si užívá rodinný život a Frannie doufá, že už nepřijde žádná další válka, protože ta poslední ji připravila o snoubence. Když se správní rada rozhodne z důvodu hrozící války nemocnici uzavřít, začnou se lékaři a sestry obávat o její budoucnost. Výjimkou je hlavní sestra Kathleen, která se bojí především o sebe.


Oblíbená sága o sestřičkách
Knihu Sestřičky a jejich tajná přání napsala americká spisovatelka Donna Douglas. Román je již pátým dílem úspěšné a oblíbené série o sestřičkách z nemocnice Nightingale, která vypráví o životě studentek ošetřovatelství, sestřiček, lékařů, pacientů a jejich blízkých. V každém dílu přicházejí na scénu nové postavy, a tak série představuje pestrou mozaiku rozmanitých lidských osudů.


Poutavý ženský román
Sestřičky a jejich tajná přání mají všechno, co by měl mít dobrý román pro ženy: Sympatické hrdinky, přitažlivé hrdiny, osudové lásky, přátelství, trochu humoru, dojímavé scény i šťastný konec. Prostředí předválečné nemocnice je neotřelé a čtenářsky atraktivní. Kromě toho umožňuje také ozvláštnit příběh informacemi o tom, jak kdysi probíhalo studium na zdravotnické škole, jak vypadala práce sestřičky či jak se léčili pacienti.


V příběhu je trochu cítit napětí z blížící se války, ale navzdory tomu neztrácí svou hřejivou a laskavou atmosféru. Na některých příbězích je zobrazeno, jak lidé na tuto hrozbu reagovali, většina příběhů se však soustředí na soukromé a pracovní záležitosti postav. Podle závěru je jasné, že v následujícím dílu sehraje válka svou roli, a tak lze Sestřičky a jejich tajná přání brát jako přelomový díl, jehož poslední stránky sérii dodaly nádech válečného románu.

Sestricky a jejich prani

SESTŘIČKY A JEJICH TAJNÁ PŘÁNÍ
Autorka: Donna Douglas
Originální název: A Nightingale Christmas Wish
Překlad: Petra Klůfová
Žánr: historický román, román pro ženy
Vydáno: Ikar, 2021
Počet stran: 360

Hodnocení: 90 %

Nakladatelství Ikar_Sestřičky a jejich tajná přání

www.knizniklub.cz/knihy/449666-sestricky-a-jejich-tajna-prani


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

BluEye: „Důležité je jít proti proudu a odlišit se“

blueye 200Skromný a sympatický mladík, který je znám i za hranicemi naší malé země, avšak na ulici byste ho přehlédli, protože mnohdy třeba ani nevíte, že jste slyšeli nějaký track zrovna od něj – to je BluEye, ostravský trancový DJ a producent, který na scé...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Srdce Aporveru - když ne film, alespoň kniha

 

Srdce AporveruV roce 2006 jsme měli poprvé možnost slyšet o ambiciózním českém projektu Poslední z Aporveru. Postupně jsme se dozvěděli, že půjde o fantasy film, který má být odpovědí na Letopisy Narnie a má být poctou legendárnímu Karlovi Zemanovi. Ani teď jsme vša...


Literatura

Návod na vraždu pro hodné holky: Povedený young adult thriller

navod na vrazdu 200Nakladatelství Cosmopolis vydalo young adult thriller ověnčený titulem New York bestseller. Nese název Návod na vraždu pro hodné holky a napsala jej Holly Jacksonová.

...

Divadlo

Úniková hra Faust vás vtáhne do mystické historie

faust200Únikovou hru Faust si můžete užít v prostoru Enigma Prague (Svornosti 18, Praha 5-Smíchov). Koncipována je tak, aby si hráči nejenom „zahráli“, ale dozvěděli se i něco z jednoho z nejstarších českých a pražských mytologických příběhů.

...

Film

Febiofest zakončilo dojemné drama Pořád jsem to já

febio plakat 200V pátek 17. dubna byly slavnostně ukončeny Regionální ozvěny mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest a tím i celý 22. ročník této oslavy filmu. U této příležitosti byl promítán také Oscarem ověnčený film s názvem Pořád jsem j...