Útěk bratrů Mašínových z republiky zůstává i po několika desetiletí kontroverzním tématem. Názory na jejich činy se pořád různí. Někteří lidé je považují za hrdiny a bojovníky za svobodu, pro další jsou to jen obyčejní vrahové.
Jejich příběh byl vyprávěn několikrát z různých úhlů pohledu, takže by se mohlo zdát, že už víc není co dodat. Vladimír Mertlík, český producent, scenárista a publicista, se však rozhodl najít něco, co ještě řečeno nebylo, a tak vznikla kniha rozhovorů s účastníky útěku za hranice i s pamětníky. Jmenuje se Mašínovi – Ve stínu šibenice.
S bratrem po boku
Nejvíc prostoru je v knize věnováno Josefu Mašínovi, který vypráví o svém dětství, rodině, především o svém bratrovi a jejich společných dobrodružstvích, druhé světové válce a odboji a také o útěku, o němž se dodnes diskutuje. Nevynechal ani zážitky z doby po útěku a zmiňuje své působení v armádě, život v USA i podnikání. Po těchhle zajímavých pasážích následuje také méně záživná část, v níž Josef Mašín analyzuje poměry v USA a světovou politiku.
Výpovědi pamětníků
V dalších rozhovorech sdělují své vzpomínky pamětníci, konkrétně Zdena Mašínová, Radslav Švéda a Ludmila Švédová-Zouharová. Ti se zaměřují především na popis života, ve kterém museli snášet následky útěku bratří Mašínů a jejich přátel. A nebyl to snadný život. Nechybí ani rozhovor s Barbarou Masin, dcerou Josefa Mašína, která představuje svou knihu o otcově činu a vysvětluje, jak vznik její knihy probíhal.
Kniha Mašínovi – Ve stínu šibenice obsahuje také rodinné fotografie a ukázky oficiálních dokumentů i listů, které psali příbuzní zpovídaných lidí. Protože přímo a nezkresleně zprostředkuje svědectví lidí, kteří zmiňované věci zažili, přináší cenné informace a nutí dívat se na tyto historické události jiným pohledem.
MAŠÍNOVI – VE STÍNU ŠIBENICE
Autor: Vladimír Mertlík
Žánr: literatura faktu
Vydáno: Universum, 2020
Počet stran: 184
Hodnocení: 80 %
Mašínovi – Ve stínu šibenice_Universum_Knižní klub
< Předchozí | Další > |
---|