Tak trochu jiný pohled na bratry Mašínovy

Tak trochu jiný pohled na bratry Mašínovy

Tisk

Masinovi perexÚtěk bratrů Mašínových z republiky zůstává i po několika desetiletí kontroverzním tématem. Názory na jejich činy se pořád různí. Někteří lidé je považují za hrdiny a bojovníky za svobodu, pro další jsou to jen obyčejní vrahové.

 


Jejich příběh byl vyprávěn několikrát z různých úhlů pohledu, takže by se mohlo zdát, že už víc není co dodat. Vladimír Mertlík, český producent, scenárista a publicista, se však rozhodl najít něco, co ještě řečeno nebylo, a tak vznikla kniha rozhovorů s účastníky útěku za hranice i s pamětníky. Jmenuje se Mašínovi – Ve stínu šibenice.


S bratrem po boku
Nejvíc prostoru je v knize věnováno Josefu Mašínovi, který vypráví o svém dětství, rodině, především o svém bratrovi a jejich společných dobrodružstvích, druhé světové válce a odboji a také o útěku, o němž se dodnes diskutuje. Nevynechal ani zážitky z doby po útěku a zmiňuje své působení v armádě, život v USA i podnikání. Po těchhle zajímavých pasážích následuje také méně záživná část, v níž Josef Mašín analyzuje poměry v USA a světovou politiku.  


Výpovědi pamětníků
V dalších rozhovorech sdělují své vzpomínky pamětníci, konkrétně Zdena Mašínová, Radslav Švéda a Ludmila Švédová-Zouharová. Ti se zaměřují především na popis života, ve kterém museli snášet následky útěku bratří Mašínů a jejich přátel. A nebyl to snadný život. Nechybí ani rozhovor s Barbarou Masin, dcerou Josefa Mašína, která představuje svou knihu o otcově činu a vysvětluje, jak vznik její knihy probíhal.


Kniha Mašínovi – Ve stínu šibenice obsahuje také rodinné fotografie a ukázky oficiálních dokumentů i listů, které psali příbuzní zpovídaných lidí. Protože přímo a nezkresleně zprostředkuje svědectví lidí, kteří zmiňované věci zažili, přináší cenné informace a nutí dívat se na tyto historické události jiným pohledem. 

Masinovi 1

MAŠÍNOVI – VE STÍNU ŠIBENICE
Autor: Vladimír Mertlík
Žánr: literatura faktu
Vydáno: Universum, 2020
Počet stran: 184

Hodnocení: 80 %

Mašínovi – Ve stínu šibenice_Universum_Knižní klub


 
Banner

PřihlášeníDokázali uniknout rozpojení. To ale neznamená, že mají vyhráno

Connor, Risa a Lev jsou teenageři, kterým se podařilo uniknout rozpojení, děsivé proceduře, která z nich měla udělat zdroje náhradních orgánů pro vyvolené. To, že díky náhodám dokázali přežít, ale neznamená, že je čeká šťastná a poklidná budoucnost, právě naopak. To nejtěžší mají teprve před sebou.


YOLI

Rozhovory, které jsou dveřmi k pochopení jinakosti

Kniha z pera Filipa Titlbacha, českého novináře, přibližuje skrze osobní rozhovory životy queer lidí žijících v českém prostoru. Filip Titlbach představil světu nejen soubor třinácti příběhů, ale hlavně soubor sedmnácti důležitých osobností, včetně jeho samotného. Skrze jejich odpovědi předkládá téma čtenářům hned z několika pohledů. O tématech queer komunity mluví zástupci z řad aktivistů, akademické obce a dokonce církve.


N media
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Turistický seriál K21: Slatiňany

slatinany 200Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár mu...

Hledat

Nalaďte se na jaro plánováním vyvýšených záhonů nejen na balkoně

Vyvýšené záhony na balkoně je název poslední novinky, která vyšla v nakladatelství Kazda. Dozvíte se v ní jak na bohatou úrodu nejen na malém prostoru.


Čtěte také...

Nizozemský bestseller roku 2020!

toxicka laska200„V patnácti by člověk neměl hledat matčina vraha.“ Tak nás navnazují na thriller Toxická láska od nizozemské autorky Saskie Noort, který vyšel v lednu u nakladatelství Metafora. Slibuju, že vám bude běhat mráz po zádech!

...

Literatura

Být lvem není žádná pohádka

je-tezke-byt-lvem 200Nakladatelství Práh vydalo v loňském roce další dílo izraelského spisovatele Uriho Orleva, který získal mezinárodní Cenu H. Ch. Andersena. Tentokrát se jedná o milý příběh nazvaný Je těžké být lvem.

...

Divadlo

Je přátelství víc než láska?

stara dobra kapela 200Studentská, a třebaže jen platonicky prožitá láska poznamená člověka na celý život. Ve většině případů zanechají tyto leckdy i první příznaky zamilovanosti příjemné vzpomínky. Najdou se však případy, které vyjdou z tohoto neop...

Film

Festival francouzského filmu: Svatý pan Oscar a ministr, jemuž chcípnul motor

holy motorsHned pět francouzských filmových titulů, které budou mít příští týden českou premiéru, uvádí v předpremiérách 15. ročník Festivalu francouzského filmu. Festival nastartoval motor ve čtvrtek projekcí snímku Thérèse D...