Bohové, hrdinové, zloduši a legendy starověkého Říma. Seznamte se s jejich příběhy

Bohové, hrdinové, zloduši a legendy starověkého Říma. Seznamte se s jejich příběhy

Tisk

rimske myty perexVe starověkém Římě hrála mytologie důležitou roli. Zasahovala do náboženství i politiky a souvisela i se založením věčného města. Dnes se s odkazy na tyto příběhy můžete setkat dříve, než s příběhy samotnými.

 

Najdete je v každodenní řeči, v umění 18. století vystaveném v Louvru a dalších galeriích nebo v díle Williama Shakespeara. Sklon Římanů přijímat mytologii jako součást historie však vytváří určitou nejistotu ohledně historického základu postav vystupujících v těchto příbězích. Bez ohledu na historickou skutečnost je povídání o mýtických postavách fascinující a zároveň poutavé. Kdo všechno patřil mezi nejdůležitější osobnosti římské mytologie?

Příběhy, které přetrvaly dodnes

Autorem knihy Římské mýty, kterou v českém překladu vydalo Nakladatelství Universum, je Brit Martin J. Dougherty. Píše nejen fantasy a sci-fi knihy, ale i díla jiných žánrů, například příručku pro učitele, dokumenty o softwaru, knihy o ručních palných zbraních, kosmickém letu a středověkém válčení. V Římských mýtech se rozhodl odvyprávět příběhy, které přetrvaly staletí a jež jsou i součástí moderního světa.

Poučné i zábavné vyprávění

Nejdřív vás autor seznámí s historií starověkého Říma a naznačí, kde všude najdete spojení s jeho reáliemi. Dále se pak soustředí na hlavní a nižší božstva a magické bytosti, všední a mytické světy a dědictví římské mytologie. Obzvlášť zajímavá je kapitola o dochovaném římském písemnictví, ze kterého pochází mnoho vědomostí o mytologii i rané historii.

Doughertyho vyprávěčský styl je mimořádně poutavý, což staré příběhy dělá pro současné čtenáře srozumitelnými a přitažlivými. Čtou se jako dobrodružné fantasy povídky, ve kterých se prolíná celá paleta emocí – láska, nenávist, zrada, touha i vášeň. Souvislosti mezi jednotlivými postavami jsou popsány přehledně, a tak se v nich budete snadno orientovat. Za zmínku stojí také barevné fotografie a obrazy, které jsou skvělým doplňkem k textu, jenž poučí i pobaví čtenáře všech věkových kategorií.

rimske myty

ŘÍMSKÉ MÝTY
Autor: Martin J. Dougherty
Původní název: Roman Myths
Překlad: Tomáš Alušík
Žánr: naučná literatura, mytologie
Vydáno: Universum (Euromedia Group, a.s.), 2023
Počet stran: 224

Hodnocení: 90 %

www.knizniklub.cz/knihy/614455-rimske-myty-bohove-hrdinove-zlodusi-a-legendy-starovekeho-rima.html


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jiří Štěpnička miluje suché rohlíky


stepnicka ales cibulka toboganV knize Cibulka v pyžamu se setkáme s tuctem zajímavých respondentů, které si Aleš Cibulka pozval do pořadu Tobogan v pyžamu. Jedním z nich je herec Jiří Štěpnička, který Aleše...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Mezi námi lháři – kdo ví, co se odehrává v mysli druhého

lhari perexJsou přátelé už od dětství a ví o sobě všechno. Aspoň tak to před ostatními vypadá. Ale je tomu opravdu tak? Co když nevíte vše ani o tom, kdo vám je nejblíže. Co když vám vaši blízcí lžou? A co když si nechcete připustit celou pravdu ani sami o ...


Literatura

Kluk v kopačkách o kamarádství, lumpárnách i fotbalu

Kluk v kopačkách 200

Mají vaše děti rády fotbal a občas si něco přečtou? Potom byste jim určitě měli pořídit knihu Kluk v kopačkách od Markéty Bolfové. Najdou v ní milý příběh o jednom chlapci, který má možná ...

Divadlo

Divadelní Rock for People

Letošní, 18. ročník Rock for People byl beze sporu výjimečný po všech stránkách a jen tak někdo na něj nezapomene. Jedním z těch unikátů byla i rozsáhlá divadelní scéna s bohatým programem. Na některých festivalech se čas od času najde prostor ...

Film

Napoleon je dobrý film. Bohužel ale jen dobrý

napoleon200Začnu pozitivně: Napoleon je dobrý film. Bohužel ale JEN dobrý. Od spolupráce renomovaného anglického režiséra Ridleyho Scotta a slavného "oscarového" herce Joaquina Phoenixe jsem čekala dílo výjimečné, nadprůměrné, pamětihodné.

...