Kleptokracie: Jak špinavé peníze ovládají svět

Kleptokracie: Jak špinavé peníze ovládají svět

Tisk

Kleptokracie perexŠokující, pečlivě zpracované a zdroji podložené dílo literatury faktu, v němž oceňovaný investigativní novinář Tom Burgis odhaluje, jak globální kleptokracie korumpuje svět kolem nás. Kniha roku podle týdeníku Economist i podle deníku Washington Post.

Tom Burgis působil jako zahraniční korespondent v Jižní Americe a Africe, 16 let byl investigativním novinářem Financial Times, v současnosti je dopisovatelem The Guardian. Obdržel řadu cen v USA, v Británii i v Asii. Věnuje se odhalování korupčních skandálů, převratům i teroristickým útokům a sleduje pohyb špinavých peněz, které je doprovázejí.

V knize Kleptokracie: Jak špinavé peníze ovládají svět vydané nakladatelstvím JOTA sledujeme příběh globálních psychopatů, jejichž cílem jsou peníze a moc. Během jednoho desetiletí, jehož začátek se shoduje s bankovní krizí v roce 2008, vidíme, jak peníze propojují post-sovětské země s Afrikou, Kanadou, Británií, Římem i Washingtonem. "Prostě byznys." Začíná "sanace finančního systému, přesun majetku do soukromých kapes". Je to doba, kdy "korupce a zneužívání veřejných funkcí k osobnímu prospěchu nebyly hrozbou pro systém; byly systémem".

Tom Burgis proplétá čtyři příběhy odhalující děsivou globální síť korupce. Nigel Wilkins z londýnské pobočky švýcarské banky BSI narazí na její tajemství resp. na "největší podvod na světě" a pochopí, že "mnozí budou obětováni pro několik málo". Dalšími hráči tohoto dramatu jsou oligarchové, miliardář z bývalého Sovětského svazu budující si soukromé impérium, poctivý kanadský právník se záhadným klientem a brooklynský podvodník pod ochranou CIA.

Nakladatelství JOTA o knize říká: "Jsou všude – zloději a jejich lidé. Mistři v utajování. Nashromáždili více peněz než většina zemí. Co však kradou ve skutečnosti, je moc. Dosud jsme se o jejich existenci dozvídali pouze z toho, co nechávali za sebou – tělo v ohořelém audi, dělníci rozstřílení v kazašské poušti, zmanipulované volby v Zimbabwe, britský bankéř, který byl umlčen a zesměšněn, když se snažil odhalit pravdu o londýnské City."

Burgis předkládá obraz světa, z něhož jsme dosud znali jen střípky. Sleduje stopy špinavých peněz, které zaplavují celosvětovou ekonomiku, pomáhají diktátorům a zamořují demokracii. Ale cesty vedoucí z Kremlu do Pekingu, z Harare do Rijádu a z Paříže do Bílého domu ukazují něco mnohem hrozivějšího – zloději se spojují. A lidské ztráty budou ohromné.

Světová média o knize napsala:

„Mistrný popis mechanismu peněz a násilí, které stojí za nejmocnějšími diktaturami světa.“
The Washington Post

„Významnými hráči na stránkách Burgisovy knihy jsou nejen oligarchové Putinova Ruska, ale stejně tak kazašský vládce Nazarbajev, zimbabwský diktátor Robert Mugabe, Joseph Kabila z Konžské demokratické republiky, britští bankéři, z nichž se stali regulátoři trhu, trojice středoasijských miliardářů a celá třicítka dalších postav. V novém světě ‚alternativních faktů‘ už korupce není známkou selhávajícího státu, ale státu, který úspěšně plní svůj nový účel.“
The Guardian

„Ačkoli jde o pečlivě zpracovanou investigativní novinařinu, je napsána stylem svižného thrilleru. Kniha poutavě odhaluje temný svět, v němž se moc mění v peníze a peníze v moc.“
The Times

Čtivý překlad Heleny Hartlové dělá z knihy thriller i pro českého čtenáře, který možná zná pár jmen a útržkovitých informací z drobných tiskových zpráv. Přes sto stránek poznámek a rejstříku pomáhají se snadnou orientací a zároveň jsou důkazem, že nejde o smyšlený příběh. Tom Burgis ukazuje, že "člověk by musel být hodně mizerný podvodník, aby v bezprávných devadesátých letech nezbohatl. Všichni měli možnost padělat, vydírat, nelegálně obchodovat". Byla to doba, kdy se "soukromé zájmy londýnských bankéřů a právníků shodovaly se zájmy oligarchů a jejich družin". Problém nastane, až "masy zjistí, že to budou ony, kdo nastupující krizi zaplatí".

"Pravda zažívá v posledních letech těžké časy", říká Burgis v úvodní poznámce a sám předkládá příběh, který je pravdivý. Autor ale především odkrývá podstatu událostí způsobem, který je uvěřitelný, jak jen může být uvěřitelná doba, kde zloději používají moc, aby ukradli peníze, a ty pak používají k tomu, aby ukradli další moc. Čtenář po pár stránkách přestává vnímat, že v ruce drží seriózní literaturu faktu, a knihu zhltne jako napínavý román.

Kleptokracie

Kleptokracie: Jak špinavé peníze ovládají svět (Kleptopia: How Dirty Money is Conquering the World)
Autor: Tom Burgis
Překlad: Helena Hartlová
Žánr: Literatura faktu; světový obchod, korupce, politika
Nakladatelství: JOTA, s.r.o.
Rok vydání: 2023
Počet stran: 456
Zdroj foto: nakladatelství JOTA

Hodnocení: 100 %

www.jota.cz/kleptokracie


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Finský reggae zpěvák Jukka Poika: "Potřebujeme tyhle teplé, slunečné tóny, abychom tady na severu nezmrzli."

JukkaPoika perexJukka Poika je reggae umělec, pocházející z Finska. Svou kariéru začal kolem roku 2000 s kapelou ,,Soul Captain Band,, a vydal s nimi album s názvem ,,Jokaiselle tulta,, ...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Příběh, který vás zasáhne

dan200„Uděláš pro mě něco?“ zeptá se jedna ze dvou hlavních postav románu Dánská dívka a rozpoutá tak nečekané, ve své době šokující, dění, které vede k metamorfóze druhé z nich. Malíř Einar Wegener se na naléhání své ženy, rovněž malířky, které nepřišla modelka...


Literatura

Romantika jako řemen: Milenec ze snů

milenec ze snu 200V červnu potěšilo nakladatelství Ikar fanoušky světoznámé autorky romantických příběhů Sandry Brown, neboť vyšel její román Milenec ze snů. Jde o druhé vydání staršího příběhu z roku 1987, ale to na sentimentálním příběhu o lásce...

Divadlo

Na podzim do divadla: Mobilstory

200 mobilstoryO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Na moderní hru si zajděte do Divadla Radka Brzobohatého na představení s názvem Mobilstory...

Film

Český film Magician je natočen. Začala postprodukce

Magician 200Nový film režiséra Davida Stejskala MAGICIAN v česko-marocké koprodukci vstupuje do druhého stádia příprav. Štáb má za sebou náročné, ale krásné natáčení v Maroku. Nyní pracuje hudební producent David Vostrý na hudebních podkladech a originálních...